تناقض در اجرای یک دستور دولتی!

هاتف امروز: درحالیکه هیات دولت با صدور مصوبه‌ای بازدید راهنمایان گردشگری از اماکن تاریخی را رایگان اعلام کرده، اما به تازگی با دستور مدیرکل موزه‌ها، این حق از راهنمایان گردشگری سلب شده است.

محمدرضا کارگر – مدیر اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی – به ایسنا گفت، بخشنامه و یا آیین‌نامه جدیدی در این‌باره صادر نکرده، بلکه در حال اجرای همان مصوبه سال ۹۵ دولت هستند.

در سال ۹۵ هیات وزیران با صدور مصوبه‌ای که تیرماه امسال ابلاغ شد، بازدیدهای دانش‌آموزان، دانشجویان (به صورت گروهی به همراه معلمان و سرپرستان)، بازنشستگان (به همراه یک نفر از اعضای خانواده)، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، آزادگان، جانبازان، خانواده‌های شهدا و بسیجیان را در صورت ارایه کارت شناسایی و یا معرفی‌نامه از مراجع ذیربط، نیم‌بها اعلام کرد.

در تبصره ۳ ماده یک این مصوبه نیز آمده است: به تشخیص رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، افراد و گروه‌های مختلف با معرفی‌نامه یا صدور کارت موقت می‌توانند به صورت رایگان بازدید کنند.

با آن که در این مصوبه به راهنمایان گردشگری اشاره‌ای نشده، اما در مصوبه دیگری که هیات وزیران در زمستان ۹۴ با عنوان «آیین‌نامه راهنمایان گردشگری» صادر کرده مشخصا تصریح داشته، «راهنمایان گردشگری دارای مجوز معتبر از پرداخت ورودیه به اماکن تاریخی، فرهنگی، باستانی، طبیعی و موزه‌ها معاف هستند.»

با این حال اداره‌کل موزه‌ها به استناد آیین‌نامه اجرایی تبصره (۴۵) اصلاحی قانون بودجه اصلاحی سال ۱۳۴۳ کل کشور که به تصویب هیئت وزیران در تیرماه سال ۱۳۹۵ رسیده، راهنمایان گردشگری را از شمول تسهیلاتی که برای بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی درنظر گرفته شده، خارج کرده است.

درحال حاضر راهنمایانی که به انگیزه اجرای تورهای آموزشی از مراکز تاریخی بازدید دارند باید ورودیه بپردازند که محمدرضا کارگر ـ مدیرکل امور موزه های کشور ـ در توضیح علت آن به ایسنا گفت: خیلی از راهنماهای گردشگری عضو ایکوم و یا سازمان های بین المللی هستند که از اماکن تاریخی بازدید رایگان دارند و ایران هم از قانون آن ها تبعیت می کند، اما در قانون داخلی ما مشخصا ذکر شده وقتی راهنما همراه تور به موزه یا سایت تاریخی وارد شد از پرداخت ورودیه معاف است، غیر از آن علتی برای نپرداختن ورودیه وجود ندارد.

این حرکت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در حالی که تبصره ماده ۳ آیین نامه راهنمایان گردشگری مصوب هیات وزیران در دی ماه سال ۱۳۹۴، تاکید کرده «راهنمایان گردشگری دارای مجوز معتبر از پرداخت ورودیه به اماکن تاریخی، فرهنگی، باستانی، طبیعی و موزه‌ها معاف هستند»، با اعتراض‌هایی مواجه شده است که “کارگر” در پاسخ به این اعتراض‌ها نیز گفت: هر شخصی به صرف گذراندن دوره‌های آموزشی که راهنما محسوب نمی‌شود. در آیین‌نامه دولت هم مصوب شده وقتی راهنما همراه تور است، از بازدید رایگان بهره‌مند شود، وگرنه وقتی بدون گردشگر است که حکم یک شخص معمولی را دارد و علتی ندارد ورودیه نپردازد. در مصوبه هم ذکر شده «راهنمای تور»، یعنی شخصی که همراه تور و گردشگر است، ننوشته که راهنما!

وی در عین‌حال اظهار کرد: اگر راهنمایان تور نسبت به اجرای این آیین‌نامه شاکی هستند می‌توانند مکاتبه‌ای با رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشته باشند که در صورت تشخیص و پذیرش ایشان، افراد دارای کارت راهنمای تور چه همراه گردشگر باشند و چه انفرادی قصد بازدید داشته باشند، می‌توانند از پرداخت ورودیه معاف شوند.

اظهارات کارگر درحالی مطرح شده که در مصوبه‌های دولت اصلا به این نکات اشاره نشده و حتی مصوبه سال ۹۵ که شرایط بازدید از موزه‌ها را شفاف مشخص کرده، موضوع آیین‌نامه راهنمایان گردشگری را ابطال نکرده که اکنون در اجرا با تناقض همراه شده است.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.