بودجه بیمه زنان سرپرست خانوار دوبرابرشده است

وزیرتعاون،كارورفاه اجتماعی:

افزایش پست های مدیریتی زنان دردولت تدبیروامید/ بودجه بیمه زنان سرپرست خانوار دوبرابرشده است

وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: حضور زنان در عرصه های مدیریتی به ویژه در دولت تدبیر و امید افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز، علی ربیعی شامگاه دوشنبه در مراسم بزرگداشت مقام زن كه به مناسبت دومین روز از هفته كارگر در محل وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با حضور جمع وسیعی از زنان كارگر و بازنشسته برگزار شده بود، افزود: به عنوان یك خدمتگزار و یك كنشگر اجتماعی در رابطه با واقعیت اجتماعی زنان می خواهیم در خصوص رفع مشكلات این بازوان توانمد جامعه ، در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برنامه ریزی كنیم.
وی با اشاره به گفتمان رهبر كبیر انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: امام(ره) همواره بر نقش اجتماعی زنان تاكید داشتندو مقام معظم رهبری بارها تاكید كرده اند تنها خانه مامن زن نیست بلكه اجتماع و خیابان هم باید برای زنان امنیت داشته باشد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی معتقد است، باید به سمت تبعیض مثبت برای زنان حركت كنیم و غیر از این هر كاری بشود ، شعار است.
ربیعی با اشاره به اینكه نیمی از جمعیت زنان شاغل در بخش غیر رسمی كار می كنند، گفت: سند سیاستی اشتغال زنان در جامعه ایران در جلسه هیات وزیران بحث و به كمیسیون اجتماعی دولت سپرده شده است .
به گفته وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در بسته یاد شده موضوع حمایت معنوی و مادی از زنان سرپرست خانوار و همچنین زنان سالمند مورد توجه قرار گرفته است.
وی تاكید كرد، در سند حمایتی از زنان، حفظ شان در استخدام ها و همچنین رفع تبعیض جنسیتی و حتی تبعیض جنسیتی مثبت در نظر گرفته شده است به طوری كه در وزارتخانه ها بیشتر از زنان متخصص و مدیر استفاده كنند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی معتقد است، در آینده با پدیده سالمند مجرد مواجه هستیم و از هم اكنون در آموزش عالی سازمان بهزیستی در این خصوص برنامه های جامع برای آموزش مجازی آماده شده است.
ربیعی بودجه امسال برای بیمه زنان سرپرست خانوار را ۳۰۰ میلیارد ریال (۳۰میلیارد تومان) و دو برابر سال ۱۳۹۴ اعلام و ابراز امیدواری كرد این میزان در سال ۱۳۹۶ نیز دو برابر شود.
وی همچنین گفت، تارنمای معاونت زنان ریاست جمهوری باز است تا زنان و فعالان مدنی بتوانند دیدگاه های خود را در خصوص اشتغال زنان ارائه دهند تا مجموعه این دیدگاه ها بتواند به غنی تر شدن این بسته بیانجامد.

**سامانه ۱۰۱
وی با اشاره به سامانه ۱۰۱ معاونت رئیس جمهوری گفت: این سامانه منتظر دیدگاه های سمن های(سازمان های مردم نهاد) ودیگر فعالان مدنی برای توانمند سازی زنان است.
ربیعی گفت: سال گذشته ۱۲هزار میلیارد ریال تسهیلات برای كار آفرینی بابهره چهار درصد در نظر گرفته شده بود كه بخش اعظم آن به زنان كارآفرین تخصیص یافت.
وی از افزایش تسهیلات برای زنان كارآفرین در سال جاری خبر داد و گفت: این تسهیلات می تواند در تولید صنایع دستی و حتی مشاغل دانش بنیان هزینه شود.
همچنین وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی موظف شده است كالاهای تولیدی را در شبكه توزیع به فروش برساند.

**خیر جمعی و زنان
وی معتقد است، خیر جمعی در میان زنان بیشتر از مردان است. باید برنامه ریزی های خود را برای بكارگیری از این توانمندی زنان افزایش دهیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: سازمان بهزیستی موظف است در جهت توانمند سازی زنان خود سرپرست و همچنین بدسرپرست تلاش كند تا زمینه مشاركت زنان توانمند را در ارتقای خیرجمعی مهیا كنند.

**مقابله باهمسر آزاری
ربیعی یكی دیگر از بخش های سند حمایت از زنان را مبارزه با همسرآزاری عنوان كرد و گفت: خبری كه در خصوص همسر آزاری و كودك آزاری در مشهد انتشار یافت موجب ناراحتی و نگرانی شد.
وی ضمن اشاره به اورژانس اجتماعی گفت: در اورژانس اجتماعی مشاوره از طریق تلفن برای زنانی كه مورد آزار قرار می گیرند و یا زنانی كه دارای همسران معتاد هستند، انجام می شود و در صورت نیاز مداخله مستقیم از سوی اورژانس صورت خواهد گرفت.
وی گفت: در مجموع امیدواریم با حمایت شغلی از زنان بتوانیم دین خود را به زنان كه نیمی از بازوان توانمند جامعه هستند ادا كنیم.
ربیعی به دیدار روزهای اخیر خود از سالن تطهیر بهشت زهرا اشاره كرد و گفت: كارگران این سالن گفتند شما نخستین وزیر زنده در سالن تطهیر هستید. یكی از این كارگران زن گفت، وقتی كسی از دنیا می رود بدهی او را بستگانش جبران می كنند اما براستی بدهی های اخلاقی ما را چه كسی جبران خواهد كرد؟.
ربیعی در ادامه گفت: این جمله تاثیری عمیق بر روح و روان من نهاد.
وی با اشاره به مسئولیت خود در حوزه تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: از تمامی كارگران،همسران و فرزندان كارگران اگر كوتاهی صورت گرفته پوزش می خواهم. تلاش های زیادی انجام دادیم تا مشكلات حوزه كار رفع شود ، اما اطمینان می دهم در یكسال مانده از عمر دولت یازدهم تمام توان خود را بكار خواهم گرفت تا قدم های دیگری برای بهبود وضعیت كار و اشتغال در كشور بردارم.
ربیعی گفت: دولت یازدهم در بدترین شرایط دولت را از دولت قبلی تحویل گرفت به طوری كه مشكلات خروار خروار به دولت یازدهم رسید اما این درد مثقال مثقال از تن دولت بدر می شود.
وی در پایان اظهار امیدواری كرد در سال جدید بتوانیم به رشد چهار تاپنج درصدی برسیم .
در این مراسم از تعدادی از زنان توانمند در عرصه های كار و تولید تقدیر شد. این مراسم همراه با برگزاری موسیقی زنده بود كه مورد استقبال زنان كارگر قرار گرفت.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.