نوربخش:بازنشستگان تامین‌اجتماعی سهامدار پروژه‌های نفت و پتروشیمی می‌شوند

هاتف امروز: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از افتتاح و آغاز ۳۶ پروژه تامین اجتماعی در ۱۹ استان در هفته دولت خبر داد و گفت: تا هفته آینده کل مطالبات داروخانه‌ها تا آخر سال ۹۵ را تسویه می کنیم که حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است.

به گزارش هاتف امروز، سید تقی نوربخش در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت ترتیب داده شده بود با بیان اینکه سازمان با توجه به ماموریت های درمانی در دولت یازدهم اقدام به تجهیز و توسعه امکانات درمانی خود کرد گفت: پروژه‌های مختلف ما در مناسبت های مختلف به بهره برداری می‌رسند.

وی افزود: در هفته دولت در ۱۹ استان پروژه‌هایی را کلید می‌زنیم و یا بهره برداری می کنیم که از جمله آنها می‌توان به استانهای آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و جنوبی و رضوی، خوزستان، سمنان، فارس، قزوین، کردستان، گیلان ک، مازندران و هرمزگان اشاره کرد.

نوربخش با بیان اینکه ۳۶ طرح با مجموع متراژ ۲۷هزار و ۳۰ متر در این ۱۹ استان بهره برداری و یا آغاز می‌شوند گفت: جمع کل هزینه طرح ها ۹۰ میلیارد تومان خواهد بود. از این تعداد ۲۸ پروژه درمانی و ۸ پروژه بیمه‌ای است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: به اعتماد مجدد رییس جمهور و نمایندگان مجلس به دکتر ربیعی خوشحالیم.

نوربخش با اشاره به برنامه‌های دولت دوازدهم برای پایدارسازی منابع صندوق های بیمه ای گفت: تامین اجتماعی تنها صندوقی است که از حیث محاسبات بیمه ای هنوز میان منابع و مصارفش تعادل وجود دارد و ضریب پوشش ۵ حفظ شده است.

وی افزود: توانسته‌ایم علی رغم تعهدات سنگین، بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان در هر ماه بدون اتکاء به منابع عمومی هزینه کنیم و ماهانه بالغ بر ۴۲۰۰ میلیارد تومان مستمری و بیمه بیکاری بدون دیرکرد در سال ۹۶ بپردازیم.

نوربخش با بیان اینکه ساختار و تعادل منابع و مصارف صندوق ها چالش بزرگی است گفت: رئیس جمهور هم اعلام کرده‌اند بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در سال صرف تعهدات صندوق‌ها در بخش های مختلف می‌شود که معادل نیمی از بودجه دولت است.

مدیرعامل سازمان تامین با بیان اینکه سال گذشته ۸۰هزار میلیارد تومان هزینه مصارف بخشهای بیمه‌ای مان بود عنوان کرد: البته ما بر خلاف سایر صندوق ها، بدون اتکاء به بودجه عمومی امور را پیش می بریم. در تامین اجتماعی از سال های گذشته اینگونه عمل کردیم و امیدواریم در قبال سایر صندوق ها هم همینگونه عمل شود.

نوربخش درباره مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد گفت: داروخانه‌ها و پزشکان در اولویت پرداخت قرار دارند، در برخی شهرها مطالبات را تا اسفند تسویه کردیم و در برخی دیگر جلوتر هستیم. ضمن آنکه تامین اجتماعی بابت دارو ۱۸۰۰ میلیارد تومان از مراکز دولتی و خصوصی وزارت بهداشت طلبکار است، البته با توجه به اینکه دارو کالای استراتژیک است، خود را موظف می دانیم علی رغم طلب سنگین از داروخانه ها در تامین مواد اولیه و دارو مشکلی ایجاد نشود.

وی اعلام کرد که تا هفته آینده کل مطالبات داروخانه‌ها تا آخر سال ۹۵ را تسویه می کنیم که حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است.

نوربخش درباره کارت هوشمند درمان نیز عنوان کرد: در فاز اول دفترچه ها در مراکز ملکی حذف شدند. تا یک ماه گذشته ۲۰ میلیون نسخه الکترونیک در قالب این طرح تولید شد و طرح بدون نقص و ایراد در حال اجراست. گام دوم این بود که در استان یزد دفترچه ها در مراکز طرف قرارداد هم به صورت پایلوت حذف شوند که در جریان است و قرار شده در سه استان دیگر هم شروع شود.

وی افزود: در زمینه استقرار نسخه الکترونیک مشکلی نداریم و طرح قابل توسعه است و امیدواریم با همکاری وزارت بهداشت این طرح در کل کشور مستقر شود. پرداخت ها به پزشکان در طرح پایلوت آنلاین و بروز است.

نوربخش با بیان اینکه حدود دو میلیون همپوشانی برای کسانی که دو یا چند دفترچه داشتند حذف شد گفت: امید است تا پایان شهریور کلیه همپوشانی ها از بین برود و هر ایرانی فقط یک دفترچه داشته باشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره ورشکستگی صندوق تأمین اجتماعی افزود: ما صندوق بین نسلی هستیم و دولت تضمین کننده صندوق های بیمه‌ای است. یک نگرانی ما این است که تعهدات روی هم مانده گذشته برای دولت های آینده ایجاد مشکل نکند.

نوربخش ادامه داد: ما هنوز به نقطه سربه سری نرسیده‌ایم و نسبت بیمه شده به مستمری بگیر هنوز به زیر ۵ نرسیده است. در برخی صندوق ها این نسبت به زیر یک رسیده است. امروز نظام تصمیم گیر کشور به این نتیجه رسیده اند که باید راه حل ها و راهبردهایی برای رفع مشکلات صندوق ها اندیشیده شود که در دولت دوازدهم از اولویت هاست.

وی درباره تسهیلات ویژه به بازنشستگان گفت: از جمله برنامه‌های ما برای آینده، سهام دار کردن بازنشستگان در پروژه‌های نفت و پتروشیمی است که اکنون مراحل تصویب خود را در هیأت مدیره می گذراند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه کارگران ساختمانی نیز عنوان کرد: ۲۰۰هزار سهمیه جدید بیمه کارگران ساختمانی در حال توزیع است و آمار بیمه شدگان ساختمانی به یک میلیون و صدهزار نفر می رسد.

نوربخش درباره اقدامات این سازمان پس از برجام عنوان کرد: آمریکا تلاش کرد در این مسیر سنگ اندازی کند تا ظرفیت های برجام محقق نشود اما ما به سهم خودمان توانستیم گامهای موثری برداریم.

وی افزود: به دنبال فاینانس برای تولید بیمارستانهای نسل ۵ در شیراز هستیم.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.