افزایش دانشجویان تربیت مدرس به ۱۰ هزار نفر/آمادگی پذیرش ۵۰۰ دانشجوی خارجی

هاتف امروز:معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس: افزایش «برون گرایی» و «حضور فعال بین المللی» از اولویت های این دانشگاه است.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه این دانشگاه یک مرکز آموزشی تحصیلات تکمیلی است گفت: دانشگاه تربیت مدرس دارای ۱۶ دانشکده است و در رشته‌های فنی و مهندسی و کشاورزی و دیگر رشته‌ها فعالیت می‌کند و تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش دانشجو دارد.

وی ادامه داد: این دانشگاه در حدود ۳۰ سال ۳۱ هزار دانشجو توانسته است تربیت و به جامعه تقدیم کند و الان حدود ۷ هزار دانشجو دارد و اول مهر ماه پیش‌بینی می‌شود این رقم به ۱۰ هزارنفر  افزایش پیدا کند.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه تعداد اعضای هیات علمی که با ما همکاری دارند ۷۲۵ نفر است که بیش از ۵۰ درصد آن‌ها  استادیار تمام و بالاتر از دانشیار هستند افزود: شاخصه اصلی دانشگاه تربیت مدرس این است که این دانشگاه با زقم حدود ۱ به ۱۱ بهترین نسبت استاد به دانشجو را در کل ایران دارد که تقریبا هم سطح استانداردهای جهانی است و در پذیرش دانشجو سعی شده کیفیت بیشتر از کمیت مد نظر قرار گیرد.

جلالی با بیان اینکه دانشگاه تربیت مدرس به دلیل اهمیت و توجه ویژه ای که به افزایش و بهبود کیفیت داشته در برخی سال ها حتی کاهش پذیرش دانشجو داشته است، اظهار کرد: به دلیل تصمیم دانشگاه برای افزایش کیفیت، در سال ۹۴ نسبت به سال قبل از آن، ۱۳ درصد کاهش دانشجو داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: رمز موفقیت دانشگاه ها در سطح ملی و بین المللی کیفیت است و طبیعتا این می‌تواند منجر به تربیت دانشجوی کار آفرین شود و نهایتا برای جامعه مفید باشد.

جلالی از طراحی برنامه راهبردی دانشگاه در سطح ملی و بین المللی خبرداد و گفت: این برنامه در حال حاضر در حال انجام است و دو موج از این برنامه را پشت سرگذاشته‌ایم و طبیعتا بنا به همان نقشه راه و برنامه راهبردی که دانشگاه دارد، همه حوزه ها و از جمله حوزه آموزش مد نظر قرار دارد.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: قدم اول ما در حوزه آموزش این بود که دانشجو های کیفی تر در دانشگاه داشته باشیم که با همکاری سازمان سنجش در این راستا تلاش کردیم و بخشی نیز از طریق جذب برگزیده‌های علمی بود که آنجا خود دانشگاه تلاش کرد که بهترین‌ها در دانشگاه حضور پیدا کنند.

وی با بیان اینکه یک برنامه اصلی در قالب طرح راهبردی داریم و سعی بر این است که بر اساس نیاز جامعه و ضرورت هایی که وجود دارد در رشته ها و گرایش ها پذیرش دانشجو داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که عمر دانشجویان که سرمایه‌های ملی هستند باید در جایی سرمایه گذاری شود که در آینده کشور از آن بهره برداری کند.

جلالی بیان کرد: می خواهیم دانشجویی تربیت کنیم کار آفرین باشد و نه به دنبال کار و یا بجای مدد جویی مدد دهنده باشد. به همین دلیل رشته‌های بین رشته‌ای و کاربردی و مورد نیاز کشور را در اولویت کاری قرار دادیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر خوشبختانه دانشگاه نقشه راه دارد و بر اساس نقشه ای که داریم باید حرکت کنیم گفت: در طرح تحول راهبردی ۴ محور و ستون اصلی طراحی کردیم و این اولین اولویت ما است که برون گرایی وحضور فعال بین المللی را افزایش دهیم.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس افزود: تبادل دانشجو  و استاد و ایجاد فرصت های مطالعاتی از برنامه های ما در خصوص تبادلات علمی و آموزشی بین المللی است ضمن اینکه بر اساس برنامه ای که داریم باید در یک پروسه  زمانی ۱۰ ساله حداقل ۲۰ درصد دانشجویان ما دانشجوی خارجی باشند.

وی گفت: تا کنون حدود ۳۰۰ دانشجوی خارجی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و به کشورهای خود برگشته اند و در حال حاضر حدود ۱۵۰ دانشجو از ۱۲ کشور در دانشگاه تربیت مدرس تحصیل می‌کنند ودر نظرداریم که با شیب تندی این میزان را افزایش دهیم و به حدود ۲ هزار دانشجو برسانیم.

جلالی در پایان خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی جدید آمادگی پذیرش ۵۰۰ دانشجوی خارجی را داریم ؛ اما مهم این است که چه میزان از این امر استقبال می‌شود و چقدر درخواست ارائه خواهد شد . با این حال به طور کلی آمادگی پذیرش در دانشگاه تربیت مدرس وجود دارد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.