افسردگی وپیش‌بینی آن با سنجش الگوهای فعالیت الکتریکی مغز

هاتف امروز: پژوهشگران آمریکایی ادعا می‌کنند پیش‌بینی افسردگی، با سنجش الگوهای فعالیت الکتریکی مغز، ممکن خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز به نقل از مدیکال‌نیوزتودی، پژوهشگران، الگوهای فعالیت الکتریکی مغز را در موش‌های مستعد افسردگی کشف کرده‌اند. این یافته‌ها در صورت تکرار شدن در انسان، ممکن است به پیش‌بینی آسیب‌پذیری شخص در این شرایط کمک کنند.

پژوهش جدیدی، الگوهای الکتریکی مغز موش‌ها را در موقعیت‌های استرس‌زا بررسی کرده است. یافته‌های این پژوهش، به ایجاد “نقشه‌ای” از افسردگی کمک می‌کنند که دانشمندان را قادر می‌سازد میان جوندگانی که مستعد این شرایط هستند یا نیستند، تمایز قائل شوند.

این پژوهش، تحت نظارت دکتر “کافوی دزیراسا”(Kafui Dzirasa)، استادیار علوم روانی و رفتاری دانشکده پزشکی “دانشگاه دوک” در آمریکا انجام شد.

در این بررسی، تکنیک‌های یادگیری ماشینی که چند سال پیش توسط دکتر دزیراسا و همکارانش ابداع شده، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

هدف چنین تکنیکی، قادر ساختن دانشمندان به بررسی یک‌باره فعالیت الکتریکی، نه تنها در قسمت‌های تکی مغز، بلکه در چندین ناحیه مغز است.

دکتر دزیراسا و گروهش، قبل و بعد از این آزمایش، فعالیت الکتریکی چندین ناحیه مغز که معمولا با افسردگی در ارتباط هستند، سنجیدند.

برخی از موش‌ها با قرار گرفتن در موقعیت استرس‌زا، نشانه‌هایی مانند افسردگی در انسان‌ها، از جمله دشواری در خواب، اختلال در ساعت زیستی، “ناتوانی در خوشحال شدن از فعالیت‌های روزمره” (anhedonia) و اجتناب از اجتماعی بودن را نشان دادند.

پژوهشگران با استفاده از یادگیری ماشینی، یک شبکه مغزی پویا را برای پیش‌بینی اختلال افسردگی اصلی مربوط به اختلال عملکرد رفتاری موش‌ها کشف کردند.

یافته‌های آنها، یک مکانیزم همگرا را نشان می‌دهد که از طریق آن، آسیب‌پذیری اختلال افسردگی اصلی، در مغز رخ می‌دهد.

نتایج این پژوهش در مجله ” Cell” به چاپ رسید

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.