سیستم بانکی کشور از حساب مردم، سود بیشتری می‌برد

هاتف امروز :کارشناس اقتصادی گفت: پس از کاهش نرخ سود سپرده‌ها،نرخ سود تسهیلاتی که فعالان اقتصادی از بانک دریافت می‌کنند تغییر چندانی نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز ، بهمن عشقی کارشناس اقتصادی اظهار کرد: کاهش نرخ بهره‌های بانکی باید با کاهش نرخ سپرده‌ها رابطه داشته باشد، یعنی زمانی که سپرده‌گذاران کمتر سپرده‌گذاری می‌کنند، بانک‌ها باید با نرخ سود کمتری تسهیلات را در اختیار فعالان اقتصادی قرار دهند،  اما در عمل شاهدیم  نرخ سود تسهیلاتی که فعالان اقتصادی از بانک دریافت می‌کنند، تغییر چندانی نکرده است.

وی افزود: این موضوع به این معناست که سیستم بانکی کشور از حساب و به زیان مردم،  سود بیشتری می‌برد.

بهمن عشقی، گفت: در گذشته بانک‌ها ۳۰ درصد سود را به سپرده‌ها پرداخت و از وام‌ها ۲۸ درصد سود دریافت می‌کردند، اکنون ۱۵ درصد سود به سپرده‌ها پرداخت می‌شود و بازهم ۲۸ درصد سود از وام‌ها دریافت می‌کنند.

وی تأکید کرد: بانک باید قدرت خرید و توانایی تولید را برای جامعه به ارمغان آورد، به این ترتیب دولت نباید هر ساله به صورت تصنعی نرخ دلار را پایین نگه دارد.

کارشناس اقتصادی، با بیان اینکه اقدامات اخیر نتوانست پالس مورد نیاز را به بازار دهد، گفت: زمانی که روند طبیعی و منطقی اقتصاد را وارد یک مدار غیرمنطقی می‌کنند، در واقع به بازار پیام می‌دهند که پول‌هایشان را تبدیل به دلار کرده و از کشور خارج کنند.

عشقی اضافه کرد: با این بیان در واقع تولیدکردن منطقی نبوده و سود در واردات است.

وی، تصریح کرد: براساس این خط مشی‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران رفتارهایشان را تنظیم کرده و از آنجایی که این روند همیشگی نیست، فعالان اقتصادی سعی می‌کنند که منابع خود را بیش از پیش از کشور خارج کنند.

کارشناس اقتصادی، گفت: در نتیجه این موضوع جامعه روز به روز فقیرتر شده و تفاوت سطح‌های اقتصادی بیشتر می‌شود.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.