بازار طلا و ارز به کدام سو می‌رود؟/تحلیلی از بازار طلا وارز در چند روز اخیر

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و میزان تاثیر آن بربازار طلا و ارز
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز ، با توجه به اینکه رای مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا بر بسیاری از بازارهای اقتصادی اثر گذاشت، همه می‌خواهند بدانند بازار طلا و ارز به کدام سو می‌رود؟

یک تحلیلگر بازار طلا و ارز به سوالاتی در این رابطه پاسخ گفت

روند قیمتی طلا و سکه بعد از همه‌پرسی چگونه بود؟
به طور کلی هفته گذشته بازار جهانی طلا تحت تاثیر این همه‌پرسی قرار داشت؛ در نتیجه روز پنج‌شنبه پایین‌ترین قیمت طلا را با ۱۲۵۹ دلار داشتیم و علت آن تصور کارشناسان مبنی بر این بود که مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رای نمی‌دهند.

بر اساس این تصور قیمت طلای جهانی کاهش پیدا می‌کرد و بعد از آن هم بانک فدرال به دنبال این اتفاق نرخ بهره خود را دیرتر افزایش می‌داد، به همین خاطر چنین جوی روز پنج‌شنبه وجود داشت. اما روز جمعه صبح به وقت تهران که نتایج همه‌پرسی مبنی بر اینکه مردم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا رای داده‌اند، سبب شد که به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن این موضوع، بازاری هیجانی داشته باشیم.

در همان چند ساعت اولیه روز جمعه، طلا در بازارهای شرق آسیا مانند سیدنی و هنگ‌کنگ که فعالیت می‌کردند، حدود ۸۵ دلار نوسان پیدا کرد و به ۱۳۴۴ دلار رسید و این افزایش قیمت طلای جهانی در بازار جمعه تهران هم اثر گذاشت.

معامله‌گران تلفنی از قبل هم نگران این مساله بودند و به همین خاطر این مساله را پیگیری می‌کردند و در همان لحظه‌های اولیه که نتایج اعلام شد و قیمت‌های جهانی هم بالا رفت، با اینکه صبح روز جمعه بود اما باز هم معاملات پولی داشتند.

سکه که پنجشنبه یک میلیون و ۲۵ هزار تومان بود، در همان ابتدای روز جمعه چیزی حدود ۳۵ هزار تومان افزایش پیدا کرد و صبح روز جمعه در معاملات تلفنی به یک میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت هر مثقال طلا که روز پنجشنبه ۴۵۲ هزار تومان بود، جمعه تا ۴۷۰ هزار تومان نیز افزایش یافت.

البته مساله دیگری هم که وجود دارد این است که در این روزها و ماه‌های اخیر قیمت طلای ما در بازارهای داخلی کمتر از قیمت جهانی بوده، مخصوصاً در ماه‌ اخیر، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی بین دو تا سه هزار تومان به نسبت بازارهای جهانی پایین‌تر بود و علت آن هم کم بودن تقاضا در بازار است، خصوصاً که ما الان در ماه مبارک رمضان هستیم و در بازار تقاضا برای طلا کمتر شده است.

با باز شدن بازار در روز گذشته نیز روند افزایش قیمت که روز جمعه در معاملات تلفنی وجود داشت در بازار واقعی ادامه پیدا کرد. هرچند که در پایان روز جمعه قیمت جهانی طلا با ۱۳۱۶ دلار بسته شد و این نشان می‌داد که قیمت جهانی پایین آمده، اما با این حساب بازار داخلی قیمت سکه را با بیش از یک میلیون و ۵۱ هزار تومان شروع کرد.

دلیل کاهش نرخ ارزها چیست؟
به دلیل اینکه شاخص ارزش دلار روز جمعه افزایش پیدا کرد و پوند به کمترین میزان خود در ۳۱ سال گذشته (از سال ۱۹۸۵ تا روز جمعه) رسید و به خاطر اینکه قیمت دلار در بازار ایران ثابت است و نوسان ندارد و حتی روز گذشته با چند تومان کاهش قیمت شروع به کار کرد، بنابراین به دلیل اینکه برابری ارزها در برابر دلار پایین آمده بود، روز گذشته هم با کاهش قیمت تمام ارزها روبه‌رو شدیم.

کاهش قیمت ارزها به این دلیل است که تمام ارزها در مقایسه با دلار سنجیده می‌شوند و برابری آنها پایه است، بنابراین در مقابل ریال کاهش قیمت دارند.

نوسانات قیمتی کوتاه‌مدت است یا بلندمدت؟
نوسانات قیمتی در بازار داخلی ما، نتیجه همه‌پرسی و افزایش قیمت جهانی است، اما اینکه این افزایش قیمت طلا در بازار داخلی ما ادامه دارد یا خیر بستگی به ادامه‌دار بودن یا نبودن افزایش قیمت بازار جهانی دارد.

البته قبل از این کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند در صورتی که انگلیسی‌ها به حضورشان در اتحادیه اروپا رای ندهند، قیمت جهانی طلا به ۱۳۹۰ دلار هم می‌رسد، اما خب ما جمعه دیدیم که تا ۱۳۴۴ دلار بیشتر نتوانست افزایش پیدا کند.

البته روز جمعه قیمت جهانی بازار نیویورک هم در ساعات پایانی در ۱۳۱۶ دلار بسته شد، اما برای دانستن اینکه ادامه بازار جهانی و همین طور برابری ارزها به چه صورت باشد، باید ببینیم در این هفته چه اتفاقی می‌افتد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.