سه کیسه پلاستیکی مصرف روزانه هر ایرانی

سرپرست محیط‌زیست استان مرکزی گفت: هر ایرانی روزانه سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند.

سید مهدی مصطفوی در گفت‌وگویی به مناسبت روز جهانی بدون پلاستیک اظهار کرد: امروزه مصرف پلاستیک‌ها، به بلای جان محیط زیست تبدیل شده و تأثیراتی جبران‌ناپذیر بر سلامت انسان‌ها، حیات وحش و کره خاکی به جا می‌گذارد.

وی افزود: گرچه گسترش تولید و استفاده از پلاستیک به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کرده، اما عوارض این مسئله گریبان‌گیر محیط زیست شده است و مسئله‌ای که این روزها به دغدغه اصلی بسیاری از حامیان محیط زیست و حتی مردم عادی تبدیل شده، آلودگی ناشی از پلاستیک‌های یکبار مصرف است که برای سلامتی انسان، جانوران و به‌طور کلی کیفیت محیط‌ زیست خطرات زیادی را به همراه دارد.

مصطفوی بیان کرد: طبق برآوردها تجزیه پلاستیک بیش از ۴۵۰ سال زمان می‌برد و زباله های پلاستیکی در این مدت فقط توسط عوامل طبیعی، به ذرات ریز موسوم به میکروپلاستیک (پلاستیک‌هایی با قطر کمتر از ۵ میلی متر) تبدیل می‌شوند که باعث ایجاد آلودگی های زیست محیطی، تلف شدن حیوانات و در نهایت ضربه به زنجیره غذایی انسان می‌شوند.

وی گفت: همه ساله حدود ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که تقریبا تمام آنها راهی دفن‌گاه‌های زباله می‌شود و آلودگی پلاستیکی را به طور قابل‌توجهی تشدید ایجاد کرده و تأثیراتی جبران‌ناپذیر بر سلامت انسان‌ها، حیات وحش و کره خاکی به جا می‌گذارد.

مصطفوی با بیان اینکه هر ایرانی روزانه به ‌طور میانگین سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند که متوسط عمر استفاده از هر کیسه تنها ١٢ دقیقه است، در حالی‌که برای حذف هر کدام از این کیسه‌ها از طبیعت صدها سال زمان نیاز است، تاکید کرد: می‌توان از طریق جایگزینی کیسه‌های پارچه ای برای همین مدت زمان کوتاه، بسیاری از تبعات منفی آلودگی پلاستیکی را به حداقل رساند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: روز جهانی بدون پلاستیک با هدف پایان دادن به استفاده از کیسه‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف در سراسر جهان معرفی شده است، در این روز، مردم سراسر دنیا به حفظ محیط زیست دعوت می‌شوند و از آن‌ها خواسته می‌شود مصرف کیسه‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف را به صفر برسانند و در نهایت، دنیایی دوستدار محیط زیست و سلامت خود ایجاد کنند.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.