گیاه همیشه سبز و کمی سمی تا فواید درمانی (+عکس)

برگهای این گیاه حاوی سمی است که اگر در مقادیر زیاد مصرف شود، باعث تورم و بی‌ حسی روی زبان می شود. از این رو توصیه می شود که این گیاه از دسترس کودکان و حیوانات دور نگه داشته شود.

هاتف امروز/ گیاه ماری یا سانسوریا با نام علمی Sansevieria trifasciata، گیاهی گلدار است که در نواحی استوایی آفریقا و جنوب شرقی آسیا می‌ روید و البته هم به خاطر ظاهر زیبا و هم بواسطه کمک به بهبود کیفیت هوای منزل، شهرت دارد.

سانسوریا را با برگ های همیشه سبز شمشیری شکل آن که به صورت عمودی رشد می کنند و تقریبا شبیه شاخ و برگ های مصنوعی هستند، تشخیص می دهند. مراقبت از این گیاه آسان است و برای زنده ماندن به آب کمی نیاز دارد.

گیاه ماری نسبتا ایمن در نظر گرفته می شود، اما اگر خورده شود کمی سمی خواهد بود. برگهای آن حاوی سمی است که اگر در مقادیر زیاد مصرف شود، باعث تورم و بی‌ حسی روی زبان می شود. از این رو توصیه می شود که این گیاه از دسترس کودکان و حیوانات دور نگه داشته شود.

فواید فوق العاده گیاه ماری

گیاه ماری که معمولا در زبان انگلیسی تحت عنوان زبان مادر زن و در زبان فارسی به نام زبان مادر شوهر شناخته می شود، کاملا انعطاف پذیر است و می تواند در هر محیطی با نیازهای حداقلی رشد کند.

سانسوریا فواید زیادی برای سلامتی دارد. بر اساس مقالاتی که از طریق اشپرینگر، ناشر بین المللی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است، گیاه مذکور در زمینه های زیر به شدت موثر است:

– فیلتر هوای داخل منزل

– حذف آلاینده های سمی

– تقویت سلامت روان

– موثر در برابر تسکین آلرژی

– طبق اصول فنگ شویی ممکن است به افزایش “انرژی” فضا کمک کند

 

فیلتراسیون هوای داخل خانه در ساعات شب

مانند بسیاری دیگر از گیاهان آپارتمانی، سانسوریا نیز به فیلتر هوای داخل خانه کمک می کنند. اما چه چیزی این گیاه خاص را تا این اندازه منحصر به فرد کرده است؟ گیاه ماری یکی از معدود گیاهانی است که می تواند دی اکسید کربن (CO2) را در شب به اکسیژن تبدیل کند.

این عملکرد آن را به گیاهی ایده آل برای دکوراسیون اتاق خواب تبدیل می کند، زیرا می تواند به تنظیم جریان هوای سالم کمک کند.

حذف آلاینده های سمی

گیاهان ماری به دلیل توانایی خود در کمک به حذف آلاینده های سمی هوا بسیار محبوب و شناخته شده اند. سانسوریا همچنین پتانسیل کافی به منظور جذب آلاینده های سرطان زا را هم در اختیار دارد، از جمله:

– دی اکسید کربن

– بنزن

– فرمالدهید

– زایلین

– تری کلرو اتیلن

– تولوئن

با توانایی جذب و حذف سموم مضر، گیاهان ماری می توانند به عنوان یک دفاع موثر در برابر آلرژی های موجود در هوا مطرح شوند.

تقویت سلامت اعصاب و روان

در حالی که تایید قطعی مزایای گیاهان آپارتمانی بر سلامت روان همچنان مستلزم طراحی و اجرای تحقیقات علمی بیشتری است، طبق پژوهشی مربوط به سال ۲۰۱۸ نقش مثبت گیاهان در این راستا اثبات شده است.

به همین علت است که باغبانی به واسطه اثرات درمانی آن در کمک به بهبود سلامت روان مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو گیاهان آپارتمانی را می توان به محیط های کاری، مدارس و مراکز پزشکی به عنوان راهی کم هزینه و موثر برای بهبود سلامت فضای آنها اضافه کرد.

کمک به تسکین آلرژی

با آزاد سازی اکسیژن و افزودن رطوبت به هوا، گیاهان ماری می توانند به کاهش تاثیر آلرژن های موجود در هوا مانند گرد و غبار بر سیستم تنفسی انسان کمک کنند.

از آنجایی که کیفیت پایین هوای داخلی با بسیاری از مسائل مرتبط با سلامتی مانند آلرژی و آسم پیوند تنگاتنگ دارد، این موضوع یک مزیت قطعی به شمار خواهد رفت.

رفع ناخوشی های جزئی

فواید بیشمار دیگری نیز در خصوص سانسوریا وجود دارد که از نظر علمی ثابت نشده اند اما به‌ طور گسترده توسط متخصصان گیاهی تایید می شوند:

– التیام زخم ها و سوختگی های پوستی

– کاهش التهاب

– پشتیبانی از فشار خون استاندارد

– کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن

– کمک به دفع انگل ها

– تسکین سردرد

دیده شده که به صورت محلی شیره برگ های گیاه را روی زخم ها، سوختگی ها و محل دچار التهاب استفاده می کنند. به نظر می رسد که آروماتراپی با سانسوریا نیز می تواند به بیمار کمک کند تا از شر سردرد خلاص شود.

با این حال باید در راستای مصرف گیاه ماری برای اهداف درمانی بسیار مراقب باشیم. زیرا برگهای آن حاوی ساپونین‌ های سمی است. ساپونین ها معمولا در ترکیب بسیاری از داروهای ادرار آور و ملین به کار می روند.

از گیاه همیشه سبز ماری تا فواید درمانی

مراقبت از سانسوریا

– گیاه را زیاد آبیاری نکنید: آب زیاد نقطه ضعف سانسوریا محسوب می شود. برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد، گیاه ماری را در گلدانی با زهکشی مناسب قرار دهید، زیرا می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. فقط زمانی خاک را آبیاری کنید که کاملا خشک شده باشد.

– نور غیر مستقیم خورشید بهترین حالت است: آفتاب غیر مسقیم برای گیاهان ماری بهتر از هر چیز دیگری عمل می کند. هرچند این گیاه می تواند در گوشه های تاریک تر نیز رشد کند، اما در حالت سایه کامل کدر شده و برگهای آن کمی شل می شوند.

– نحوه تکثیر: نه تنها نگهداری از گیاهان ماری بسیار آسان است، بلکه به سادگی نیز تکثیر می شوند. تنها کافی است این دستور العمل ها را دنبال کنید:

یک برگ سالم را در نزدیکی پایه آن ببرید و یک برش V وارونه در قسمت پایین ایجاد کنید.

سپس برگ را داخل یک شیشه تمیز از آب قرار دهید. اجازه دهید سطح آب کمی بالاتر از برش V باشد.

هنگامی که ریشه ها شروع به شکل گیری کردند (۳ تا ۵ هفته)، می توانید گیاه رادر آب نگهداری یا به خاک منتقل کنید.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.