بیژن زنگنه ،وزیر کهنه کار، فرماندهی عملیات را بدست گرفته تا شعله های سرکش را مهار کند

آتش هنوزدر بلندترین برج پتروشیمی خاورمیانه زبانه می کشد؛ بیژن زنگه پای برج رفته است تا از نزدیک تیم اطفای حریق را مدیریت کند چرا که پس از سفر به ماهشهر به این نتیجه رسید که عملیات اطفای آتش فرمانده ندارد. حالا این وزیر کهنه کار، فرماندهی عملیات را بدست گرفته است و باید دید چه زمانی می تواند شعله های سرکش را مهار کند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز ، مدیران عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت ملی مناطق نفخیزجنوب، شرکت ملی حفاری ایران، مدیر کل اچ اس ایی وزارت نفت و مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس به منظور شرکت در جلسات ستاد بحران در منطقه ماهشهر حضور دارند.

عملیات مشترک برای اطفای حریق از چند ساعت قبل آغاز شده است و مسئولان حاضر در منطقه اطمینان دادند هم اکنون مخازن اطراف مخزن در حال آتش ٢٠٠١C تخلیه شده و در ایمنی کامل هستند.

تیم هایی از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب و شرکت ملی حفاری ایران در این عملیات حضور دارند و همه این تیم ها به صورت مشترک عملیات ضربتی اطفای حریق را آغاز کرده اند.

با توجه به این که نگرانی هایی نسبت به مخازن اطراف مخزن ٢٠٠١C که هم اکنون در حال آتش است وجود داشت، طبق اخبار مسئولان حاضر در منطقه، با تخلیه کامل مخازن اطراف، هم اکنون این مخازن در ایمنی هستند.

جزییات بحران در بلندترین برج پتروشیمی خاورمیانه

پتروشیمی بوعلی‌سینا که در سایت ٤ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی قرار دارد روز چهارشنبه، ١٦ تیرماه دچار انفجار و آتش‌سوزی شد، این شرکت در زمینی به مساحت ٣٦ هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر واقع است.

خوراک مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، نفتای سبک و سنگین و بنزین پیرولیز است که طی فرآیندهای موجود در واحدهای عملیاتی مختلف به محصولات با ارزش و سود آور آروماتیکی نظیر پارازایلین و ارتوزایلین و بنزن تبدیل می شود.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز با توضیح در مورد آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، اخبار منتشر شده در مورد سرایت آتش سوزی به پتروشیمی شهید تندگویان را رد کرد. علی‌محمد بساق زاده درباره آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا و خسارت جانی آن اظهار کرد: تاکنون خسارت جانی از آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا گزارش نشده است.

اندکی بعد و حدود ساعت ۱۰ شب، مدیر روابط عمومی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا اعلام کرد که با خنک کردن مخازن اطراف آتش این پتروشیمی، گسترش آتش سوزی کاملا کنترل شده است. بالاخره دقایقی از یک بامداد روز پنجشنبه گذشته بود که مدیر روابط عمومی پتروشیمی بوعلی سینا از مهار آتش سوزی در یکی از بلندترین برجهای این پتروشیمی خبر داد. غلامشاهی گفت: آتش سوزی در برج ٨٠٠١ که با ١٢١ متر ارتفاع یکی از بلندترین برجهای پتروشیمی است، تقریبا بطور کامل مهار شده است. به گفته وی، با مهار آتش برج، احتمالا به هلی کوپتر نیازی نیست.

آتش دوباره در بلندترین برج پتروشیمی کشور زبانه کشید

اما گرمای شدید هوا باعث شد آتش‌سوزی در بلندترین برج پتروشیمی خامورمیانه بار دیگر شدت پیدا کند و همین مسئله باعث شد وزیر نفت شامگاه پنجشنبه به محض ورود به ماهشهر به محل حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا رفت و پس از بازدید در جلسه ستاد بحران شرکت کرد.

وزیر نفت: تا مهار کامل آتش در ماهشهر می مانم

بیژن زنگنه بامداد جمعه در نشست کمیته بحران منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با تاکید بر لزوم اقدام فوری برای مهار آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، گفت: فعلا دنبال مقصر حادثه نمی گردیم.

وی با بیان این که عملیات مهار آتش فرمانده ندارد و باید هرچه سریعتر فرمانده ای متخصص و کاردان برای این عملیات انتخاب شود، افزود: اینجانب نیز تا زمانی که آتش به طور کامل خاموش شود برای پشتیبانی و نظارت در منطقه می مانم.

زنگنه با تاکید بر لزوم جلوگیری از سرایت آتش به مخازن اطراف، افزود: بالگرد و هواپیمای آب پاش کمکی به اطفای حریق نکرده و باید از راههای دیگر موضوع را دنبال کرد.

وزیر نفت با بیان این که تلاش برای خاموش شدن آتش در حال انجام است اما نمی توان زمانی برای آن اعلام کرد، گفت: آتش سوزی این پتروشیمی قطعا خرابکاری نبوده و دلایل آن فنی بوده است.

وی یکی از علل آتش سوزی را نشت در یکی از واحدهای برج پارازایلین عنوان کرد و درباره این که آیا آتش سوزی این پتروشیمی امروز خاموش می شود، گفت: تمام تلاش این است تا آتش خاموش شود اما زمانی اعلام نمی کنم.

وی افزود: برخی عنوان می کنند علت حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا خرابکاری بوده است که قطعا این گونه نیست و دلایل فنی داشته است اگر قصوری هم شده باشد پس از بررسی دقیق اعلام خواهد شد.

وزیر نفت نکته دوم را به واکنش برخی از کشورهای همسایه در مقابل آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا اختصاص داد و با بیان این که متاسفانه برخی از کشورهای همسایه پس از این آتش سوزی ابراز خوشحالی کردند، افزود: یک کشور مسلمان نباید نسبت به آسیب دیدن کشور مسلمان دیگر خوشحال باشد و باید نسبت به آسیب دیدن آن ابراز ناراحتی کند.

زنگنه، شایعه تخلیه شهر ماهشهر را به عنوان سومین نکته رد کرد و با بیان این که عنوان می کنند شهر در حال از بین رفتن است گفت این ادعا شایعه ای بیش نیست. وی تصریح کرد: هم اکنون در ٢٠٠ متری محل حادثه هستم و با تلاش تیم حرفه ای عملیات اطفاء حریق در حال انجام است که انشاء ا.. موفق می شوند.

وی با بیان این که خوشبختانه این حادثه هیچ تلفات جانی و حتی یک زخمی هم نداشته است، تاکیدکرد: تلاش و هماهنگی بسیار خوبی برای کنترل آتش پتروشیمی بوعلی سینا صورت گرفته است.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.