تو اگر در تپش باغ خدا را دیدی همت کن ، و بگو ماهیها حوضشان بی آب است.

اصغر فرهادی دراین مراسم گفت:من از شما سپاسگزارم به خاطر همه زحماتتان و زحمت آخر ؛ رساندن یک پیغام ؛آقای کیارستمی عزیزم تو اگر در تپش باغ خدا را دیدی همت کن ، و بگو ماهیها حوضشان بی آب است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز؛با وجود آنکه قرار بود مراسم مرحوم کیارستمی از ساعت ۸:۳۰ شروع شود اما تعداد زیادی از مردم از ساعت ۷صبح در مقابل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور یافتند. پیکر این کارگردان پیشکسوت سینما از ساعت هفت صبح در محل کانون و جایگاه خاصی قرار داده شده بود .

مجری مراسم پرویز پرستویی بود وی با دعوت حاضران به رعایت نظم و سکوت در مراسم گفت: ما امروز اینجا گردهم آمدیم تا بدرقه کنیم کسی را که از خود خاطرات زیادی به‌جا گذاشت و در نیم قرن تلاش؛ آثاری را به‌جا گذاشت که امروز میراث فرهنگی ایران است. کیارستمی یعنی هنر متعالی و پهناور ایران

حاضران در این مراسم درحالی‌که عکس‌هایی از کیارستمی در دست داشتند و به احترام او ایستاده‌بودند، زمزمه می‌کردند: زنده و جاوید باد یاد کیارستمی .

20160710_083517

 

20160710_080617

ابراهیم حقیقی از سخنرانان این مراسم گفت: حرف  زدن از کسی که بیش از ۴۵ سال دوست بودیم؛ بسیار سخت است. تعالی هنر سینما و نگهداری آن بسبار سخت است و کیارستمی در زمانی که فیلم‌ها خشن بودند؛ آثاری ساخت که پر از مهربانی بود.

رئیس سازمان سینمایی دکتر حجت الله ایوبی نیز دیگر سخنران این مراسم بود که در بیانی زیبا چنین گفت: امروز را جهان هرگز فراموش نمی‌کند. کیارستمی  مرد آرام فرهنگ و هنر و همه چشم بود. او مردی از سرزمین خورشید بود. او به تماشا خواند انسان را و شمس‌گونه فریاد زد و چشم‌ها و اندیشه‌ها را روشن کرد و او همه وجود بی زنگارش شد یک آینه آری ما امروز سوگوار آینه هستیم آینه‌ای که جام جهان نمای ما شد.این است رمز جهانی شدن ساکن شماره ۳ کوچه سارا در چیذر کوچک و زیبا .در سوگ آینه اما باید زلال و صاف بود ؛چشمهایی که ندیدند و گوشهایی که نشنیدند امیدوارم امروزسرانجام زنگار از چشم و گوش بردارند دریچه دل بگشایند به سوی روشنایی تا بچشندآنها هم طعم شیرین گیلاس را . زیرا که همچنان کیارستمی ادامه دارد و شاگردان وی وجود دارند و کیارستمی جاودانه است.

سیف‌الله صمدیان سخنران دیگر نیز با اشاره به اینکه نمی‌خواهد خاطره‌گویی کند، گفت: از کیارستمی پرسیدند دوست داری کدام اثرت بماند؟ گفت: هیچکدام. می‌خواهم خودم زنده بمانم. کیارستمی را خود کیارستمی نمی‌توانست بشناسد و این حرف او نشان از زندگی عادی و کشدار بی‌معنی نیست بلکه از عشق‌ او به کار ناشی می‌شد. کیارستمی کارگران بالفطره و خالق بود و ۲۴ ساعت از شبانه‌روز ۲۰ ساعت کار می‌کرد. عطش کار بود که به وی عطش زندگی می‌داد.

صمدیان افزود: ژیل ژاکوب رئیس جشنواره فیلم کن می‌گفت آرزو دارم در سن ۷۵ سالگی دوباره سر کلاس بروم و سینما را از کیارستمی بیاموزم.

آیدین آغداشلو نیر برای این مراسم یک فایل صوتی ارسال کرده بود. او در این فایل درباره کیارستمی گفته است: حاصل عمر کیارستمی را به این سادگی نمی‌شود برشمرد زیرا او هنرمند ساده‌ای نبود. او در دو وجه شخصی به عنوان یک سینماگر شخصی جهان را روایت می‌کرد و خودش را نشان می‌داد. و از طرفی سینمای جدیدی ساخت و جهان کیارستمی تبدیل به سینمایی جدید شد همانطور که گریفیث این کار را کرد. او یک سینمای متشخص را بوجود آورد.

ابراهیم فروزش به عنوان چهارمین سخنران این مراسم گفت: نبود کیارستمی جبران ناپذیر است اما امروز در این مراسم معلوم شد کیارستمی تنها نیست. کیارستمی سینما را از میان مردم کوچه و بازار آغاز کرد اما این انتخاب باوسواس بود.

اصغر فرهادی نیز خطاب به خیل دوستداران کیارستمی گفت: از طرف خانواده سینما به همه تسلیت می‌گویم و از حضور همه شما بسیار سپاسگزارم. کیارستمی نازنین سلام. باورم نمی‌شود امروز در میان این جمع به بهانه سفر بی‌بازگشت‌ات این حرف‌ها را بزنم. من از شما صمیمانه سپاسگزارم که نام این سرزمین را در جهان به نامی پراحترام و دلنشین بازگرداندید و سپاسگزارم که دل نبریدید ازین خاک با همه قدر ناشناسیها و سنگ‌اندازی‌های سفره‌لیسان سیاست. ازشما سپاسگزارم که راه ناهموار و سنگلاخ جهانی کردن سینمای این مرزو بوم را بردبارانه هموار کردید وسپاسگزارم نه به این خاطر که زیباییهای جهان را دیدید بلکه چون جهان را زیبا میدیدید. من از شما سپاسگزارم به خاطر همه زحماتتان و زحمت آخر ؛ رساندن یک پیغام ؛آقای کیارستمی عزیزم تو اگر در تپش باغ خدا را دیدی همت کن ، و بگو ماهیها حوضشان بی آب است.

احمد کیارستمی نیز در سخنانی کوتاه گفت: من از ستاد بدرقه تشکر می‌کنم. همچنین از کانون پرورش فکری کودکان و از بهمن کیارستمی که ۴ ماه سختی کشید. در سالهایی که کمتر از پدر کارهایی پخش می‌شد؛ او گلایه نمی‌کرد. او اگر امروز بود و این محبت مردم را می‌دید خیلی لذت می‌برد.

در ادامه این مراسم پیکر کیارستمی روی دست‌های دستیاران این کارگردان تشییع شد. سیدمحمد دعایی در این مراسم بر پیکر کیارستمی نماز خواند و سپس ترانه‌ی هوای گریه با صدای همایون شجریان و ترانه ماهی برکه کاشی از بلندگوها درحالی‌که مردم با این ترانه ها همنوایی می‌کردند؛ پخش شد.

به دلیل ازدحام جمعیت  خیابان‌های حجاب و وصال کاملا مسدود شده بود  و جمعیت تا هتل لاله نیز رسید بود . اداره راهنمایی و رانندگی نیز تلاش بی وقفه ای برای گشودن راه عبور و مرور جمعیت و وسایل نقلیه انجام داد .

در پایان این مراسم؛ پیکر عباس کیارستمی برای خاکسپاری به لواسان منتقل شد.

 

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.