پارک ملی بوجاق کیاشهر زباله دانی است؟؟؟ ‌

پارک ملی بوجاق که لاگون کیاشهر استان گیلان را به عنوان تالاب بین‌المللی به مجامع جهانی معرفی کرده و دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده و یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان و آبزیان است به محلی برای دپوی زباله تبدیل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز، پارک ملی بوجاق شهرستان کیاشهر استان گیلان با مساحتی بالغ بر۳۲۵۰ هکتار اولین بار در سال ۱۳۷۷ به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و در سال ۱۳۸۱ طی مصوبه‌ای به مجموعه پارک‌های ملی کشور پیوست ودرحال حاضر بخشی از آن به زباله دانی تبدیل شده است.

براساس این گزارش،  معصومه ابتکار درپی بازدید خود از این منطقه (در دی ماه ۱۳۹۳) با انتقاد صریح خود نسبت به مصوبه شورای عالی هیئت دولت نسبت به منطقه آزاد تجاری شدن قسمتی از پارک بوجاق گفته بود: فقط بحث گردشگری برای ما مورد قبول است.وی دراین خصوص گفته بود: بنده با رئیس مناطق آزاد کشور و معاون اول رئیس جمهور نسبت به برگشت این مصوبه صحبت کرده‌ام.امادرحال حاضراین منطقه را به زباله دانی تبدیل کرده اند.

این گزارش حاکی است،پارک ملی بوجاق که لاگون کیاشهر را به عنوان تالاب بین‌المللی به مجامع جهانی معرفی کرده و دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده است، یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان و آبزیان می‌باشد.

پارک ملى بوجاق پناهگاه امن و محیطى طبیعى براى زندگى ۲۳۹ گونه پرنده مهاجر است که همه ساله با شروع فصل پائیز از نقاط مختلف دنیا ‌به این منطقه مهاجرت کرده و جشنواره زیبای پائیزی را از گونه‌های نادر پرندگان برای گردشگران ترسیم می‌کنند.

 

بخشی از تالاب بوجاق به علت اهمیت زیستگاهی به ویژه برای پرندگان مهاجر آبزی در سال ۱۳۵۴ به عنوان «لاگون کیاشهر» در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.

تالاب بوجاق علاوه بر میزبانى گونه‌هاى مختلف پرنده، زیستگاه بیش از ۵۰ گونه ماهى و آبزیان بومى و مهاجر است و از معدود زیستگاه‌هاى فک خزرى تنها پستاندار دریاى خزر است، پارک ملى خشکى – دریایى بوجاق پس از تالاب بین المللى انزلى و امیرکلایه لاهیجان یکى دیگر از عرصه‌هاى مهم تالابى و طبیعى استان گیلان به شمار می‌آید.

پارک ملی بوجاق با سه هزار و ۲۵۰ هکتار وسعت، تنها پارک ملى خشکى – دریایى ثبت شده در کشور است که از جنوب به بخش‌هاى بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویى امیرکیاسر و از شمال به عمق شش مترى دریاى خزر در منطقه کیاشهر محدود شده است.

گزارش تصویری/پیش از آسیب زیست محیطی

25254028838908692890

7804

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.