چاپ سه بعدی خانه بر روی ماه باهمکاری «بهرخ خوشنویس» با ناسا

آن گونه که به نظر می رسد، فاصله زیادی با ایده زندگی در فضا نداریم. بیولوژیست نجومی ناسا «کریس مک کی» در سال ۲۰۱۴ تعدادی از محققان را به دور هم جمع کرد تا در مورد ایجاد یک پایگاه کوچک انسانی در ماه با هم مشاورت کنند؛ چیزی که به عقیده وی تا سال ۲۰۲۰ شدنی است. اما چرا ماه؟ چون این قمر یک نقشه راه اساسی برای آنچه روی مریخ باید انجام گیرد در اختیار ما می گذارد.

به گزارش هاتف امروز، فرستادن انسان برای زندگی بر روی سیاره مریخ ایده جدیدی نیست. از جمله آنکه ایلان ماسک مدیر عامل پروژه Space X قرار است تا کمتر از ۹ سال آینده، اقدام به فرود آوردن انسان بر روی سطح مریخ کند. ناسا نیز قرار است در دهه ۲۰۳۰ اقدام به عملی مشابه نماید.

اما همه اینها یک پرسش اساسی در پی دارد: وقتی به مریخ رسیدیم، چگونه باید در آنجا زندگی کنیم؟ ایجاد پناهگاه یک ایده بسیار عملی است و اکنون یک محقق ستاره شناس معتقد است که راه حلی اساسی برای این موضوع یافته است.

«بهرخ خوشنویس» محقق و دانشمند ایرانی الاصل و استاد مهندسی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اقدام به ابداع روشی کرده که نام آن را Contour Crafting گذاشته و از یک ربات غول پیکر برای لایه بندی بتن د ر ساخت خانه و سازه استفاده می کند. این روش جدید در چاپ سه بعدی سازه تمامی کانال کشی های لازم برای برق، فاضلاب و آب و همچنین تهویه هوا را در نظر می گیرد تا یک سازه آماده به سکونت را با چاپ سه بعدی آماده کند.

خوش نویس به نشریه Tech Insider گفته است: بیشتر ایده های مربوط به ساخت سازه در سیاره های دیگر بنا بر این است که وسایل از زمین به آنجا برده شده و در آن سیاره سر هم شوند. حمل حتی یک پوند محموله از زمین به ماه برابر با ۱۰۰ هزار دلار هزینه دارد. ایده ایجاد زیر ساخت و مسکن در فضا یک ایده مضحک است.

اما روش Contour Crafting خوش نویس نه تنها هزینه ها را به شدت کاهش می دهد، بلکه ساخت خودکار آنها به معنای آن است که این پناهگاه ها با سرعت بیشتری ساخته خواهند شد. خوشنویس در حال حاضر با برنامه Innovative Advanced Concepts ناسا (NIAC) همکاری می کند تا روش ابداعی خود را عملیاتی سازد. این روش اکنون در فاز دوم این برنامه قرار دارد که یعنی بخشی از برنامه دو ساله با بودجه ۵۰۰ هزار دلاری است. هنوز مشخص نیست که دقیقا چه زمانی شاهد تکنولوژی جدید چاپ سه بعدی خانه بر روی ماه خواهیم بود.

خوش نویس در مصاحبه خود با Tech Insider به نکته جالب توجهی نیز اشاره کرده است. وی گفته: چه زمانی و چگونه می توانیم به این درگیری های مرزی میان ملت ها پایان دهیم؟ چه زمانی از شر کشورها رها می شویم و تنها یک دنیا برای همه بشریت ذیل یک دولت واحد خواهیم داشت؟ این همان دلیلی است که من را وادار می کند خود را وقف آینده فضا کنم. می دانیم که یک چنین شرایطی در زندگی من رخ نخواهد داد؛ اما این همان کار درست برای آینده بشریت است.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.