FATF را بهتر بشناسیم

پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز : انتشار برخی نامه‌ها و اسناد در خصوص محدودیت بانک‌ها برای اشخاص و نهادهایی که در تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا هستند موجب شد موضوع FATF بیش از پیش مطرح شود اما FATF چیست؟

FATF چیست؟

“Financial Action Task Force on Money Launderin” (اجرای اقدامات مالی برای مقابله با پولشویی)، که به FATF شهرت یافته یک سازمان همکاری میان دولت‌هاست که ظاهرا به منظور مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با تروریسم شکل گرفته است.

FATF همچنین شناخته شده با نام (Groupe d’action financière (GAFI, یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار G7 (گروه هفت: گروهی متشکل از وزیران اقتصاد هفت کشور صنعتی آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و آمریکا) با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی تأسیس شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به عمل در مبارزه با تأمین مالی تروریسم گسترش یافت. دبیرخانه FATF مستقر در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است.

نیروی ویژه FATF موظف به مطالعه روندهای پولشویی، نظارت قانونی، و اجرای قوانین مالی در سطوح ملی و بین‌المللی شده است. این سازمان در زمان ایجاد شامل ۱۶ عضو بوده است اما از سال ۲۰۱۵ میلادی ۳۴ کشور به همراه دو سازمان اتحادیه اروپا و شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس عضو و جزو قلمرو قضایی این سازمان شدند.

گروه ویژه اقدام مالی پول‌شویی (FATF) همواره یک لیست سیاه از کشورهایی که مقررات مالی و پولشویی نگران کننده‌ای دارند منتشر می‌کنند. در آخرین لیست منتشر شده (اول اسفند ۱۳۹۴) کشورهای ایران و کره شمالی به عنوان کشورهای خطرناک شناخته شده‌اند!

البته این کارگروه اقدام مالی ۲۴ ژوئن ۲۰۱۶ (۴ تیر ۱۳۹۵) اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن اعلام شده بود محدودیت‌های نظام پولی و مالی ایران از سوی این کارگروه به‌مدت ۱۲ ماه برای بررسی پیشرفت‌های ایران در عملیاتی کردن یک «برنامه اقدام» توافق‌شده بین ایران و این نهاد به حالت تعلیق در آمده است.

اگر چه نام ایران همچنان در فهرست کشورهایی قرار دارد لیکن با حذف اتخاذ اقدامات متقابل علیه نظام مالی ایران از سوی دیگر کشورها، مانع تجاری و بانکی دیگری از پیش پای کشورهایی که قصد دارند معاملات خود را با ایران از سر گیرند، برداشته شد.”گفتنی است طبق بیانیه (FATF) این گروه سطح هشدار ایران را کاهش داده و فرصتی ۱۲ ماهه به ایران داده تا اصلاحات مورد نظر این گروه را انجام دهد.

توصیه‌های گروه ویژه تدابیری را مقرر می‌کنند که به موجب آنها، کشورها باید حسب مورد اقدامات زیر را انجام دهند:

– شناسایی ریسک‌ها، تدوین خط مشی‌ها و انجام هماهنگی‌های لازم در سطح ملی؛

– پیگرد قضایی جرایم پولشویی، تامین مالی تروریسم و تامین مالی اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی؛

– اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای بخش مالی و سایر بخش‌های معین؛

– اعطای اختیارات و مسوولیت‌ها به مراجع ذی‌صلاح (مانند نهادهای نظارتی، مراجع اعمال قانون و مراکز انجام تحقیقات درباره جرایم) و سایر اقدامات سازمان یافته؛

– افزایش شفافیت و میزان دسترسی به اطلاعات مربوط به مالکیت ذی‌نفعانه اشخاص و ترتیبات حقوقی؛

– تسهیل همکاری‌های بین‌الملل

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.