و اما ادامه قصّه ی کارتهای اعتباری سه رنگ !!!

درحالی طبق دستورالعمل جدید بانک مرکزی عرضه کارت‌های اعتباری ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی باید از ابتدای مهرماه آغاز می‌شد که تعداد بانک‌های پیشتاز در این مهم کمتر از انگشتان یک دست می‌باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز : بانک مرکزی چند هفته قبل با صدور بخشنامه‌ای به بانک‌های دولتی و خصوصی اعلام کرد که خودشان را برای آغاز توزیع کارت‌های اعتباری ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی از ابتدای مهر ماه آغاز کنند ولی هنوز آمادگی کافی در این خصوص در نظام بانکی مشاهده نمی‌شود.

عدم‌آمادگی بانک‌ها برای توزیع کارت‌های اعتباری در بی‌اطلاعی شعب‌شان مشهود است؛ این بار هم مانند دفعات قبل که بانک مرکزی اولتیماتومی را برای آغاز یک سیاست به بانک‌ها می‌داد و بانک‌ها اجرای آن را به تأخیر می‌انداختند باز شاهد تکرار ماجرا هستیم.

در توزیع کارت‌های اعتباری هم خبری از اجرای سیاست مدنظر بانک مرکزی در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی نیست. بررسی‌های میدانی از شعب نظام بانکی حکایت از آن دارد که هنوز بسیاری از بانک‌ها دستورالعمل مربوط به کارت‌های اعتباری رنگی را ابلاغ نکرده‌اند.

در عین حال، برخی بانک‌ها نیز اعلام کرده‌اند بر اساس دستورالعمل‌های قبلی همچنان آماده پرداخت تسهیلات خرید اعتباری به مشتریان به‌میزان ۱۰ میلیون تومان هستند، اما وام‌های جدید ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی هنوز به آنها ابلاغ نشده است.

این درحالی است که البته یک بانک خصوصی (آینده) و یک بانک دولتی (ملی) با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز توزیع کارت‌های رنگی در شعب‌شان خبر داده‌اند. ولی مراجعه به شعب این بانک‌ها حکایت از آن دارد که توزیع کارت‌های اعتباری در این بانک‌ها هم آغاز نشده است و مسئولان شعب از عدم‌ابلاغ بخشنامه اجرایی خبر می‌دهند.

بانک نیمه‌خصوصی (ملت) هم که هفته قبل به‌نقل از مدیرعامل آن اعلام شد که عرضه کارت‌های اعتباری رنگی از ابتدای مهر ماه در این بانک آغاز می‌شود امروز شنبه (سوم مهرماه) شرایط توزیع این کارت‌ها را اعلام کرده که در آن لزوم افتتاح حساب کوتاه‌مدت متقاضی،‌ درخواست کتبی، وثیقه ملکی همراه با سند، ضمانت‌نامه معتبر به‌همراه فیش حقوقی فرد ضامن و… دیده می‌شود.

هرچند پرس‌وجوی ما از شعب دیگر بانک‌ها به پاسخی جز این نرسید که بخشنامه مربوطه نیامده و اطلاعی از جزئیات کارت‌های اعتباری نداریم!

مشتریان دارنده یکی از انواع حساب‌ها در بانک‌ها می‌توانند با مراجعه به شعب نسبت به ثبت درخواست جهت دریافت این کارت‌ها اقدام کنند و پس از انجام اعتبارسنجی‌های لازم توسط بانک، یکی از کارت‌های برنزی تا سقف ۱۰ میلیون تومان، نقره‌ای تا سقف ۳۰ میلیون تومان و طلایی تا سقف ۵۰ میلیون تومان را دریافت کنند.

اعتبار این کارت‌ها گردشی بوده و امکان استفاده مجدد از اصل تسهیلات بازپرداخت شده وجود دارد. این کارت‌ها در چارچوب عقد مرابحه و با سود ۱۸ درصد می‌باشد و از امکان تقسیط اعتبار مصرف‌شده تا سقف ۳۶ قسط را نیز دارا می‌باشد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.