روایت صندوق بین‌المللی پول از شاخص‌های اقتصادی ایران در سال نخست اجرای برجام

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود با پیش‌بینی رشد ۴٫۵ درصدی اقتصاد و عین حال افزایش نرخ بیکاری به ۱۱٫۲ درصد در سال نخست اجرای برجام اعلام کرد سهم ایران از اقتصاد جهان تنها ۰٫۰۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز
، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین برآورد خود از شاخص‌های کلان اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ ، پیش‌بینی کرد، تولید ناخالص داخلی ایران در این سال به ۴۱۲ میلیارد و ۳۰۴ میلیون دلار افزایش یابد. این رقم برای سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۳۹۰ میلیارد و ۳۹ میلیون دلار برآورد شده است.

* رشد اقتصادی ۴٫۵ درصدی

بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ به ۴٫۵ (۴٫۴۷۲) درصد افزایش خواهد یافت. برآورد صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی ایران در سال گذشته میلادی ۰٫۳۸۰ است.

* افزایش سهم ایران از اقتصاد جهان

برآوردهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد، تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال میلادی گذشته بالغ بر ۱۳۷۸ میلیارد دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری بیش از ۸۱ میلیارد دلار افزایش یابد و به بیش از ۱۴۵۹ میلیارد دلار برسد.

همچنین سرانه تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید نیز که در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۷۳۴۶ دلار بوده که در سال جاری به حدود ۱۸۱۳۵ دلار افزایش خواهد یافت.

به این ترتیب، سهم ایران از اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۶ اندکی افزایش ‌می‌یابد و از ۱٫۲۰ درصد در سال گذشته به ۱٫۲۲ درصد در سال جاری میلادی خواهد رسید.

* کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش پس‌اندازهای ملی

این نهاد بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده است کل سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران طی امسال به معادل ۲۸٫۸ درصد تولید ناخالص داخلی برسد در حالی که این رقم طی سال گذشته ۲۹٫۷۵ درصد برآورد شده است.

کل پس‌اندازهای ملی نیز نسبت به تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت و از ۳۱٫۶۷ درصد جی دی پی در سال گذشته به ۳۳٫۰۴ درصد در سال جاری می‌رسد.

* بهبود نرخ تورم

بر اساس این آمار، نرخ تورم که در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۱٫۹۱ درصد برآورد شده است، امسال کاهش می‌یابد و به ۷٫۳۵ درصد خواهد رسید.

* رشد واردات و کاهش صادرات

واردات ایران که در سال ۲۰۱۶ رشد ۱٫۵ درصدی را تجربه کرده بود، امسال با رشد ۱۰٫۱۹ درصدی مواجه خواهد شد.

بر اساس برآوردهای این گزارش، صادرات ایران که در سال ۲۰۱۵ رشدی ۳۱٫۱۱ درصدی داشت در سال جاری رشد ۲۳٫۱۴ درصدی را تجربه می کند.

* بیکاری بیشتر می‌شود

گزارش صندوق بین‌المللی پول از بدترشدن وضعیت بیکاری در ایران طی امسال نسبت به سال قبل خبر می‌دهد و پیش‌بینی کرده است که نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۶ به ۱۱٫۲ درصد برسد در حالی که این رقم برای سال قبل ۱۰٫۸ درصد اعلام شده است.

* افزایش درآمدها و کاهش اندک مخارج دولت

این نهاد بین‌المللی کل درآمد دولت برای سال جاری را معادل ۱۶٫۰۱ درصد تولید ناخالص داخلی و کل هزینه‌های دولت را معادل ۱۷٫۰۸ درصد تولید ناخالص داخلی در این سال پیش‌بینی کرده است. درآمد دولت در سال گذشته معادل ۱۵٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی و هزینه‌های آن معادل ۱۷٫۲ درصد برآورد شده است.

تراز حساب های جاری ایران نیز که در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۸٫۲ میلیارد دلار بوده است که در سال ۲۰۱۶ به ۱۷٫۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.