درآمد ۳۷۸ میلیارد دلاری پارس جنوبی برای کشور/ثبت رکورد جدید در بزرگترین میدان گازی جهان

هاتف امروز : مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با بیان اینکه امسال رکورد افزایش تولید ۱۴۰ میلیون مترمکعبی در پارس جنوبی به ثبت می رسد، گفت: مجموع تولید گاز پارس جنوبی از آغاز بهره برداری تا پایان سال ۹۴، حدود ۸۷۹ میلیارد مترمکعب بوده که معادل ۳۷۸ میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی داشته است.

به گزارش هاتف امروز به نقل از ایرنا، «محمد مشکین فام » امروز (سه شنبه) در نشست خبری با تشریح آخرین وضعیت توسعه پارس جنوبی، افزود: میزان تولید گاز پارس جنوبی در سال ۱۳۹۲ حدود ۲۸۵ میلیون مترمکعب در روز بود که بزودی با راه اندازی بخش هایی از فاز ۲۱ به ۵۱۵ مترمکعب در روز افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه امسال رکورد تولید گاز از پارس جنوبی شکسته می شود، اضافه کرد: مجموع افزایش ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی تا پایان امسال به ۱۴۰میلیون مترمکعب می رسد که البته تاکنون ۹۵ میلیون مترمکعب از آن محقق شده است.

** سرمایه گذاری ۹۱ میلیارد دلاری در پارس جنوبی
مشکین فام با بیان اینکه برای توسعه همه فازهای پارس جنوبی باید ۹۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود، گفت: ۳۱ میلیارد دلار برای توسعه فازهای بهره برداری شده و ۶۱ میلیارد دلار برای فازهای در دست اجرا هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس ادامه داد: ۲۱ میلیارد دلار از این مبلغ باید تا ۲ سال آینده در پارس جنوبی سرمایه گذاری شود.
وی با بیان این که چهار برابر میزان سرمایه گذاری از پارس جنوبی، درآمدزایی برای کشور فراهم می شود، گفت: در سال ۹۴، حدود ۱۳۱ میلیارد مترمکعب گاز برداشت شده که ارزش گاز تولید شده و محصولات مرتبط، ۴۶ میلیارد دلار بوده است.
مشکین فام ادامه داد: بودجه پیش بینی شده برای پارس جنوبی در سال ۹۵ حدود ۶ میلیارد دلار بوده که در ۹ ماهی که از ابتدای امسال می گذرد، حدود چهار میلیارد دلار تزریق شده است.
وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۶، توسعه همه فازهای پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ به پایان می رسد، اضافه کرد: تاکنون ۱۰ پالایشگاه در پارس جنوبی به بهره برداری رسیده و قرار است که سه پالایشگاه دیگر نیز ساخته شود.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس افزود: از ۴۱۵ چاه تعیین شده تاکنون ۲۵۸چاه و از ۴۰ سکو نیز ۲۵ سکو در پارس جنوبی راه اندازی شده است.

** افزایش تولید میعانات گازی به ۶۸۰ هزار بشکه
مشکین فام با تشریح جزئیات توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی، گفت: با تکمیل شماری از فازهای نیمه کاره، تولید گاز پارس جنوبی تا پایان امسال به ۵۴۰ تا ۵۵۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس اضافه کرد: اکنون روزانه ۶۰۰ هزار بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی تولید می شود که تا پایان امسال به ۶۸۰ هزار بشکه افزایش می یابد.
مشکین فام ادامه داد: با اولویت بندی فازهای نیمه کاره پارس جنوبی، امکان تمرکز منابع مالی و فعالیت در فازهایی که پیشرفت بیشتری داشتند، فراهم شد و در نتیجه توسعه آنها شتاب گرفت.
وی یادآور شد: در صورتی که همانند گذشته، اولویت بندی رخ نمی داد، موفق نمی شدیم که فاز جدیدی را به بهره برداری برسانیم.

** انتقال فناوری ساخت سکوهای افت فشار از طریق توتال به کشور
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس درباره افت فشار مخزن پارس جنوبی، گفت: اکنون یک شرکت فرانسوی به عنوان مشاور بین المللی در حال بررسی افت فشار چاه های پارس جنوبی است که بر اساس نتایج به دست آمده، نسبت به طراحی و ساخت سکوهای افت فشار اقدام خواهد شد.
مشکین فام افزود: همچنین در قراردادی که با شرکت توتال فرانسه برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا می شود، ساخت سکوهایی برای مقابله با افت فشار پیش بینی شده است.
وی به انتقال تجربه ساخت سکوهای افت فشار از طریق توتال به کشور اشاره کرد و ادامه داد: قرار است از مدلی که توتال برای مقابله با افت فشار در فاز ۱۱ استفاده می کند، الگوبرداری کرده و از آن در توسعه سایر فازها بهره بگیریم.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس به بازدید نمایندگان توتال از شرکت های سازنده سکو در ایران خبر داد و گفت: برای آماده کردن شرکت های داخلی برای ساخت سکوهای افت فشار که تاکنون تجربه ساخت آنها در کشور وجود نداشته و حدود ۲۰ هزار تن وزن دارند، باید زیرساخت های شرکت های ایرانی ارتقا یابد.
مشکین فام درباره پرداخت پاداش به توتال بابت مشارکت در توسعه فاز ۱۱نیز گفت: میزان پاداش به اجرای تعهدات و افزایش و نگاهداشت تولید بستگی دارد، بر این اساس در صورت کاهش تولید، پاداش این شرکت نیز کاهش می یابد.
وی اضافه کرد: پاداش توتال برای فعالیت در این میدان، برای دوره ۲۰ ساله در نظر گرفته شده است و متناسب با افزایش و یا کاهش تولید پرداخت می شود.

** تکیلف «فرزاد بی» تا پایان امسال روشن می شود
وی درباره امضای قرارداد توسعه میدان گازی «فرزاد بی» با هندی ها نیز گفت: شرکت ملی نفت متولی این موضوع است که پیگیری می شود.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با یبان اینکه تا پایان امسال، تکلیف امضای قرارداد این میدان گازی با هندی ها مشخص می شود، افزود: ما شرط هایی را به طرف هندی درباره این میدان اعلام کرده ایم که آنها باید بپذیرند.

** پرداخت۲۰۰ میلیون دلار به صدرا
مشکین فام درباره پرداخت مبلغ اضافی به شرکت های پیمانکار پارس جنوبی نیز گفت: باتوجه به شرایط مساعد بین المللی، تلاش می کنیم هرچه سریعتر تجهیزات پیشرفته مورد نیاز برای توسعه فازهای پارس جنوبی را از خارج کشور تامین کنیم.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس اضافه کرد: بنابراین، به برخی شرکت ها مانند صدرا، مبلغ اضافی پرداخت کرده ایم تا نسبت به خرید تجهزات لازم اقدام کنند.
وی ادامه داد: تاکنون ۱۴۰ میلیون دلار به شرکت صدرا تزریق شده که به ۲۰۰ میلیون دلار افزایش می یابد تا تجهیزات مورد نیاز ساخت ۱۰ سکو را تامین کند.
به گزارش ایرنا، پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی، ٩ هزار و ٧٠٠ کیلومتر مربع مساحت دارد که سه هزار و ٧٠٠ کیلومتر مربع آن در ایران قرار دارد.
این میدان گازی با دارا بودن ۱۴٫۲ تریلیون مترمکعب ذخیره گاز، هشت درصد ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.