خدمات بانکی الکترونیک باید منبع سودآور برای بانک‌ها باشد/ فرآیندهای بانکی و نظارتی از چالش‌های بانکداری است

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: یکی از چالش‌های کنونی صنعت بانکداری فرایندهای بانکی و نظارتی بوده که در چارچوب جامع و یکپارچه عملیاتی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز،
علی دیوان‌دری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی امروز در ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در مورد به خدمت‌ گرفتن فناوری‌ نوین در پی خدمات بانکی و نسبت به تحولات بین‌المللی، اظهار داشت: در عرصه بانکداری الکترونیکی پیشرفت‌های چشم‌گیری در کشور روی داده است. هنوز استفاده از فناوری‌های تازه موجب تحول در کسب و کار بانک‌ها نشده، واسطه‌گری مالی که هسته اصلی فعالیت نظام بانکی را تشکیل می‌دهد، هنوز به گونه‌ای محسوس از این فرایندها متأثر نشده است.

وی ادامه داد: بی‌تردید مدل سنتی بانکداری دیگر پاسخگوی نیازهای رو به افزایش مشتریان نظام بانکی نخواهد بود. از این رو توسعه بانکداری الکترونیک باید از مسیر تعریف الگوهای متنوعی از کسب و کار بانکی دنبال شود. الگوهایی که در بین سودآوری با روندهای بین‌المللی و همچنین با استانداردهای بانکداری اسلامی منطبق باشند.

رئیس پژوهشکده پولی گفت: بی‌تردید کمرنگ شدن تحریم‌ها و فراهم آمدن بستر مناسب از سوی تعامل با بانکداری بین‌الملل ضرورت‌هایی را برای نظام بانکی به همراه دارد. از این رو فرایند بازآفرینی نظام بانکی و بهبود زمینه‌های حضور مؤثر در عرصه بین‌المللی با توجه به حوزه‌های مهم همچون تدوین مدل‌های یکپارچه کسب و کار را به همراه دارد.

دیوان‌دری یکی از چالش‌های کنونی صنعت بانکداری را فرایندهای بانکی و نظارتی دانست و افزود: این چالش‌ها به صورت روش‌مند بر اساس چارچوبی جامع و یکپارچه مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی طراحی و عملیاتی نشده است. برای برون‌رفت از وضعیت موجود راهی نیست جز آنکه فرایندهای بانکی با هدف انطباق با استانداردهای بین‌المللی بازنگری و بهینه‌سازی شود.

به گفته وی، افزایش امنیت مقدمه اعتماد عمومی به نظام بانکی است و تأمین امنیت در فضای تولید و تبادل اطلاعات بانکی و جذب رضایت و اعتماد عمومی باید تأمین شود و بانک مرکزی رکن تأمین امنیت در نظام‌های پرداخت الکترونیک است.

دیوان‌دری یادآور شد: کارمزد محور کردن خدمات از دیگر مسائل مهم و کلیدی مدنظر نظام بانکی قرار گیرد. با توجه به حجم بالای سرمایه‌گذاری در حوزه بانکداری الکترونیک، خدمات الکترونیکی و بانکی باید به منبعی درآمدزا و سودآور برای بانک‌ها تبدیل شود.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.