تنها نمی‌توان به فکر طبقه ضعیف بود! / یک سوم جمعیت شهری ایران در بدمسکنی مطلق هستند

هاتف امروز: وزیر راه و شهرسازی بیان واقعیت‌های مسکن مهر را در تضاد با منافع برخی و برای خود هزینه بر دانست و گفت: من این هزینه را می‌پذیرم. دولت گذشته پول مردم را از آنها گرفت و بجای آنکه خانه قابل سکونت به آنها بدهد، در کوه و بیابان بنایی ساخت یا خواسته بسازد که با تعریف خانه تفاوت اساسی دارد.

به گزارش هاتف امروز،عباس آخوندی‌ وزیر راه و شهرسازی‌ با بیان این که نگاه من به طرح مسکن مهر از دو منظر خریداران و سیاست‌های ملی است، افزود: من همیشه معتقدم که باید مدافع حقوق خریداران مسکن مهر باشم و بر این باور اصرار دارم، بنابراین تا آخرین لحظه از حق آنان دفاع خواهم کرد و به تعهدات دولت پایبند خواهم بود.

وی اضافه کرد: به همین دلیل اقدامات گسترده‌ای در این حوزه به انجام رسید و اعتقاد دارم به طور یقین تولید خدماتی که در حوزه مسکن مهر در این دولت رخ داد به مراتب بیشتر از دولت سابق بوده‌است. از نظر خانه‌سازی نیز واحدها در بیشتر سایت‌های پروژه در حال اتمام است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: نکته دیگر این که مسکن فقط یک یا چند پروژه محدود نیست بیش از ۲۷۰ پروژه در بیش از ۲۷۰ منطقه در حال ساخت بوده و هستند اما اگر یکی از آنها به هر دلیلی به اتمام نرسیده باشد می‌گویند مسکن مهر نیمه تمام مانده است.

آخوندی‌ ادامه داد: از سوی دیگر در این ساخت و سازها باید حقوق شهروندی رعایت و برای ساکنان فضای سبز و معبر و مدرسه و مسجد و بازار ‌ساخته‌ می‌شد؛ همچنین باید خدمات روبنایی و زیربنایی، آب و برق و گاز و سیستم فاضلاب فراهم می‌آمد و امنیتشان تأمین می‌شد.
وی‌ با تاکید بر اینکه ما این پروژه‌ها را تا جایی که توانستیم با امکانات جانبی همراه ساختیم و آماده تحویل کردیم، گفت: می‌دانیم که خدمات جانبی ارائه شده بسیار محدود است و هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا این خدمات تکمیل شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این حجم از سرمایه‌گذاری، رقم بسیار بزرگی بود که از جهاتی برابر با مجموع هزینه‌های خانه‌سازی و یا بیشتر از آن است. البته ما نمی‌گوییم که پروژه به سرانجام رسیده است چون از نظر من، کاری که در دولت قبل کردند، حداقل وزیران چهار دوره دیگر را درگیر خود خواهد کرد، یعنی نباید تصور کرد که این طرح به این زودی ‌ها به اتمام می‌رسد و سفره‌اش جمع خواهد شد.

**کسانی که مردم را گمراه کردند امروز منتقد شده اند/دولت قبل پارک طبیعی خجیر را به پردیس ملحق کرد
وزیر راه و شهرسازی‌ با بیان این که انتقاد من به گمراه کردن مردم توسط دولت پیشین است، گفت: در حقیقت، دولت گذشته پول مردم را از آنها گرفت و بجای آنکه خانه قابل سکونت به آنها بدهد، برایشان در کوه و بیابان بنایی ساخته یا خواسته که بسازد که با تعریف خانه به طور اساسی تفاوت دارد.

آخوندی افزود: اگر این اتفاق در جای دیگر رخ می‌داد دولت متهم به گمراه کردن عامدانه و آگاهانه مردم می‌شد و به طور قطع علیه آن به دادگاه شکایت می‌شد اما با توجه به این که در ایران، برخی چیزها به صورت وارونه رخ می‌دهد، کسانی که مردم را گمراه کرده‌اند امروز به منتقد تبدیل شده‌اند.

وی تصریح کرد: همان افرادی که به عنوان مثال پول مردم را گرفتند تا در پردیس برایشان خانه بسازند در حالی که خیلی خوب می‌دانستند که این شهر ظرفیت این مقدار خانه‌سازی را ندارد، با فوریت با الحاق بخش‌هایی از پارک طبیعی خجیر و غیر آن به شهر که دارای شیب بیش از ۱۵ درصدی است محوطه وسیعی را به پردیس ملحق کردند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: هم اکنون این الحاق مورد اعتراض سازمان محیط زیست قرار گرفته و در دادگاه اقدام به اقامه دعوا کرده‌اند؛ در همین ارتباط به نظریه دیوان عدالت اداری و سازمان محیط زیست توجه کنید.

وی بیان داشت: از سوی دیگر وزارت نیرو، امکان تأمین آب آن را ندارد و اگر بخواهد آب را انتقال دهد میلیاردها تومان تقاضای اعتبار دارد. شهرسازی و اجرای معابر در این بستر به قدری سخت و گران‌قیمت است که قیمت تمام شده یک متر مربع ساختمان در این شهر هر چند در کنار تهران است از ارزش روز آن بیشتر است.

وزیر راه وشهرسازی افزود: کف یک خیابان به سقف برج واقع در خیابان مجاور می‌رسد. در واقع، هزینه ایجاد خدمات زیربنایی‌اش برابر یا بیشتر از قیمت مجموع واحدها می‌شود و بدتر از همه این که حتی برای دسترسی به سایت باید تونل ایجاد کرد و در صورت وقوع زلزله، راه امدادرسانی آن محدود به یک راه روستایی است و هزاران اشکال زیربنایی دیگر که وجود دارد.

آخوندی یادآور شد: به هر حال، این افراد امروز گوشه‌ای نشسته‌اند و بجای پاسخگویی بابت گمراه ساختن مردم، از دولت فعلی انتقاد می‌کنند.

**با یک پرواز هلی‌‌کوپتری سایت مسکن مهر پردیس انتخاب شد
آخوندی‌ با بیان این که از کارشناسان شنیده‌ام که سایت مسکن مهر پردیس را با یک پرواز هلی‌کوپتری انتخاب کرده‌اند، گفت: اعلام این که در انتخاب سایت اشتباه شد، کافی نیست. میلیاردها تومان در این پروژه‌ها هزینه شده است. ما هزاران مهندس متخصص در ایران داریم و هر مهندسی با یک ارزیابی اولیه به طور قطعی، متوجه می‌شود شهری که به سختی برای ۱۵۰ هزار نفر آب شرب تأمین می‌کند، جوابگوی حضور ۳۰۰ هزار ساکن جدید نیست.

وی‌ افزود: در حقیقت قبل از تصمیم‌گیری‌ دولت پیشین، پردیس شهری بود که در نهایت می‌توانست ۱۵۰ هزار نفر را در خود جای دهد اما به ناگهان بیش از ۸۰ هزار واحد در آن ساخته شد که با احتساب حداقل جمعیت ۳ تا ۳٫۵ نفر برای هر خانواده ساکن، در حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ هزار نفر را به جمعیت اولیه اضافه می‌کند.

عضو دولت یازدهم گفت: از مساله آب گذشته به مساله برق، شبکه فاضلاب، شبکه گاز، خدمات آموزشی و بهداشتی و از همه مهمتر فضاهای عمومی می‌توان اشاره کرد. بدیهی است که امکانات و زیرساخت‌ها جوابگوی این میزان جمعیت نیست. نکته دیگر این که همه واحدها خارج از محدوده شهر و عمدتاً در محدوده پارک‌های طبیعی حفاظت شده ساخته شده است.

آخوندی‌ با تاکید بر این که همه اتفاقات رخ داده باید کاملاً شفاف گفته شود و به اطلاع مردم برسد تا در آینده از تکرار آن جلوگیری شود، اظهار کرد: هزینه این تصمیم دولت گذشته برای مردم ایران ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بود که نتیجه آن هم ۱۱۷ هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی است. چنین راندمان نازلی یعنی پول ملت را عملاً به چاه ریخته‌اند.

**بیان واقعیت‌های‌ مسکن مهر با منافع گروهی در تضاد است
وزیر راه و شهرسازی‌ با بیان این که این طرح، بودجه عمومی نداشته یعنی پول آن از مردم گرفته شد و در زمین‌هایی برای آن‌ها خانه ساختند که حتی یک متقاضی هم ندارد، گفت: بیان این واقعیت‌ها با منافع گروهی در تضاد است و در نتیجه به زبان آوردن آنها برای من هزینه دارد اما من این هزینه را می‌پذیرم و آن‌ها را می‌گویم چه وزیر باشم چه نباشم. ما آمده‌ایم که سنت‌های غلط را اصلاح کنیم نه این که آن‌ها را تداوم بخشیم.

آخوندی‌ با طرح این سوال که چگونه دولت می‌تواند به دست خود محله‌هایی بسازد و مهر فقیرنشینی را بر پیشانی ساکنین آن بزند؟ گفت: آیا باید مسکن مهر بسازیم و مردم را بیشتر از گذشته به فقیر و اعیان تقسیم کنیم؟ آیا باید برای همیشه این محله‌ها مترادف با فقر و نبود امکانات باشند؟ چنین رویه‌ای چه سازگاری با اصل عدالت دارد؟ ظاهر این طرح البته کمک به مردم محروم است اما در باطن، در تضاد با عدالت دارد.

وی با بیان این که در هشتگرد هم بیش از ١٠ هزار واحد نیمه تمام بدون متقاضی وجود دارد و هیچ کسی نمی‌پرسد پول این واحدها از کجا آمده و چرا متقاضی ندارد؟ گفت: هر کسی که اندک دانش شهرسازی داشته باشد قطعاً می‌داند چنین سیاستی، بنیادش تباه است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: تجربه دیگر کشورها نظیر کشورهای اروپایی و یا امریکای لاتین هم همین موضوع را اثبات کرده است، البته این کشورها در ساخت چنین واحدهای مسکونی به اندازه ما گرفتار افراط نشدند یعنی مجموعه‌هایی نهایتاً ۵۰۰ و هزار واحدی ساختند اما همه از تشکیل محله ‌های فقیرنشین پشیمان هستند.

آخوندی‌ تاکید کرد: نتیجه حجم سرمایه‌گذاری عظیم در مسکن مهر و دخالت مستقیم دولت در بازار مسکن این است که بر اساس آمار یک سوم جمعیت شهری ایران در بدمسکنی مطلق به سر می‌برند. یعنی مسکن مهر دردی از آن‌ها دوا نکرده است.

**راهکار حل مشکل مسکن؛ بازآفرینی شهری است
وزیر راه و شهرسازی‌ در بیان راهکار برون‌رفت از مشکلات کمبود مسکن گفت: اصلی‌ترین سیاست ما سرمایه‌گذاری در داخل بافت شهری است. همه شهرهای بزرگ و تاریخی ما دارای مرکز شهری و محله‌ای است که ارزش تاریخی و انسانی و روابط اجتماعی دارند. همچنین دارای زیرساخت‌های اصلی مانند برق، آب و گاز هستند و مهم‌تر از این‌ها، سرشار از حس زندگی و تعلق و هویت هستند.

آخوندی ادامه داد: ما باید به این محله‌ها و بافت‌های‌ قدیمی‌ و فرسوده توجه کنیم؛ یعنی سیاست ما در برابر سیاست احداث مسکن مهر، هدف قرار دادن مساله در محل مساله است. لذا بازآفرینی شهری راهکار اصلی ما است. اگر مشکل ما بدمسکنی و بافت فرسوده و حاشیه شهرهاست باید به همین بخش‌ها برگردیم و آن‌ها را ترمیم و بازسازی کنیم.

**امکان انتقال ۱۹ میلیون بدمسکن وجود ندارد
وزیر راه و شهرسازی‌ در تشریح طرح مسکن اجتماعی‌ با بیان این که این در خود بافت شهری اجرا خواهد شد، گفت: ما تصمیم داریم مشکلات را در داخل بافت شهری حل و فصل کنیم. به اعتقاد ما مسکن اجتماعی یعنی این که جامعه خودش باید عامل بازسازی باشد و خودش را ترمیم کند. این عین آموزه‌ پیامبر (ص) است.

آخوندی‌ اضافه کرد: در این باره هم باید نهادهایی که وظیفه اجتماعی دارند، نهادهایی مانند سازمان تأمین اجتماعی، شهرداری‌ها، کمیته امداد و بنیاد مسکن به کمک بیایند.

وی‌ ادامه داد: معضل مسکن، مشکل همه جامعه است یعنی تنها نمی‌توان به فکر طبقه ضعیف بود و از طبقه متوسط غافل شد.

از همه مهم‌تر این که نمی‌توان مشکل مسکن را با کوچ و انتقال دادن مردم حل کرد. یعنی اصولاً امکان انتقال ۱۹ میلیون نفر یعنی یک سوم جمعیت شهری وجود ندارد. اگر این امکان وجود داشت با صرف هزینه هزاران میلیارد تومانی در مسکن مهر انجام می‌شد.

عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه راه حل مساله، هویت دادن به محله‌هاست، گفت: ما دارای سازمان اجتماعی روشن و مفهوم تاریخی مشخصی هستیم. باید در بافت‌های قدیمی سرمایه‌گذاری کرد و فضاهای خدماتی، سرزندگی، سبز، مسجد و معبر ساخت؛ در این صورت خواهیم دید که مردم به شکل زیبایی نوسازی این محله‌ها را آغاز می‌کنند.

**هزینه ۸۰ درصد منابع مسکن مهر در دولت قبل؛ بخش اعظم پیشرفت در این دولت
آخوندی‌ در مقایسه منابع مالی‌ هزینه شده در دولت قبل و دولت فعلی‌ و همچنین روند واگذاری‌‌ها گفت: با وجود اینکه بیش از ٨٠درصد منابع بانکی مسکن مهر در دولت پیشین هزینه شده بود، بخش اعظم پیشرفت کار، متعلق به این دوره است.

وی توضیح داد: در گلبهار مشهد ۲ هزار واحد مسکونی در دولت قبل واگذار شده بود که این رقم در دولت یازدهم به ٢٣ هزار واحد رسید. در شهر پرند، در دولت قبل ١٧ هزار واحد واگذار شده بود که دو هزار واحد از این مجموعه آب و برق نداشت ولی در دولت یازدهم ٧٠ هزار واحد مسکونی به پایان رسید و از این تعداد ٦٣ هزار واحد را تحویل داده‌ایم. در پردیس تنها ٦ هزار واحد در دولت قبل واگذار شده بود که در سه سال و نیم گذشته دولت ٦٥٠٠ واحد را تحویل داده و ٢٨ هزار واحد مسکونی دیگر هم در مرحله نازک کاری است.

وزیر مسکن و شهرسازی‌ افزود: تنها در پرند ٢٣ مدرسه ساختیم، با وجودی که هیچ یک از آنها اعتبارات دولتی نداشت. ما در اکثر شهرک‌ها دنبال ساخت مسجد، کلانتری، مدرسه و خانه بهداشت بوده‌ایم. حتی کمک کردیم زیرساخت‌هایی چون آب و برق، گاز و شبکه فاضلاب ایجاد شود.

آخوندی‌ ادامه داد: آخرین آمارها نشان می‌دهد که در سه سال اخیر، ٧٦٣ هزار واحد مسکونی افتتاح و میزان ٨١٧ هزار واحد تحویل داده شده است. ٥٧١ هزار سند صادر شده است که مردم بتوانند ملک خود را خرید و فروش هم بکنند. این در حالی است که طبق آمار بانکی موجود در دولت قبل ٤٧ هزار میلیارد تومان تسهیلات مالی برای ساخت این واحد‌ها اخذ اما کل اعتباری که ما توانستیم از بانک دریافت کنیم تنها ٧٥٠٠ میلیارد تومان بود.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.