روز دوم عملیات پلاسکو بی نتیجه ماند

هاتف امروز: دومین روز از عملیات دستگاه‌های امدادی در حادثه پلاسکو به ساعات پایانی خود نزدیک می‌شود؛ اما متاسفانه نه‌ تنها خبر امیدبخشی از درباره سرنوشت گرفتاران زیر آوار منتشر نشده، بلکه اجساد جان‌باختگان نیز هنوز از محل خارج نشده است.

به گزارش هاتف امروز، وقوع حادثه حریق در ساختمان پلاسکو در ساعت ۷:۵۹ دقیقه دیروز به آتش‌نشانی اطلاع داده شد و پس از گذشت دو دقیقه نخستین گروه از آتش‌نشانان به محل اعزام شدند.

ساعاتی بعد حریق در ساختمان پلاسکو اطفاء شد اما حوالی ساعت ۱۱:۳۰ وقوع چند انفجار که گفته می‌شود ناشی از مخازن سوخت در پشت‌بام این ساختمان بوده، شیرینی عملیات موفقیت‌آمیز بیش از ۲۰۰ آتش‌نشان را خیلی زود به تلخی بدل کرد و ساختمان ۵۴ ساله پلاسکو ناگهان فرو ریخت و صددرصد تخریب شد.

پس از این حادثه عوامل امدادی در محل حضور داشته و در حالی که برخی شایعات و اخبار تایید نشده از این حادثه در فضای مجازی منتشر می‌شد، مسوولان و مقامات رسمی نیز به تکذیب این اخبار پرداخته و از شهروندان خواستند که به شایعات و مطالب منتشر شده در رسانه‌های غیررسمی توجه نکنند.

همزمان در کنار انتشار این اخبار نیز عملیات جست‌وجو و نجات و آواربرداری از ساختمان پلاسکو انجام شده اما تا پایان روز گذشته نه خبر خوشحال‌کننده‌ای از افراد محبوس در زیر آوار منتشر شد و نه شایعات مربوط به کشف اجساد و خارج کردن آنها از زیر آوار صحت داشت.

 

روز نخست حادثه ساختمان پلاسکو گرچه بازدیدکنندگانی همچون معاون اول رئیس‌جمهور، دستیار ویژه رئیس‌جمهور، وزیر بهداشت، رئیس فراکسیون امید، شهردار تهران و اعضای شورای شهر و… را در خود داشت که روز دوم نیز بازدیدکنندگان و مقامات لشکری و کشوری از جمله فرمانده کل سپاه، رئیس سازمان صداوسیما، جانشین فرمانده کل ارتش، فرمانده ناجا و… از محل حادثه بازدید کردند.

در این روز جلسه ستاد بحران در محل حادثه و ساختمان نبش چهارراه استانبول تشکیل شده و تمهیدات لازم درخصوص نحوه ادامه عملیات، تدابیر ترافیکی و… اتخاذ و تصمیم بر آن شد که گرچه همچنان خیابان فردوسی در هر دو مسیر و خیابان جمهوری اسلامی از حد فاصل حافظ تا سعدی مسدود بماند اما امکان تردید عابران پیاده فراهم شد تا از روز شنبه کسبه و عابران پیاده بتوانند از این معابر عبور کنند.

سردار ساجدی‌نیا رئیس‌پلیس پایتخت و محمدباقر قالیباف شهردار تهران در هر دو روز حادثه اکثر ساعات روز را در محل حادثه سپری کرده بودند.

هر چه جمعه به غروب دلگیرش نزدیک می‌شد این دلگیری برای کسانی که نگران وضعیت آتش‌نشانان بودند مضاعف شده به طوری که عصر جمعه شاهد حضور غم‌بار شماری از خانواده‌ها و دوستان آتش‌نشانان محبوس در زیر آوار بودیم.

با غروب آفتاب اخبار مختلفی درخصوص شناسایی محل اجساد و جان‌باختگان این حادثه منتشر می‌شد اما سخنگوی سازمان آتش‌نشانی هیچ‌یک از این موارد را تایید نکرده و عمده‌خبرهایی که در روز جمعه از قول ملکی نقل می‌شد تکذیب اخبار مربوط به کشف اجساد و خارج کردن آنها از زیر آوار بود.

این در حالی بود که شماری از امدادگران در کارگاه شرقی آواربرداری معتقد بودند که سگ‌های زنده‌یاب بیش از سه بار محل اجساد را شناسایی کرده اما امکان دسترسی به آنان وجود ندارد. همچنین برخی از افراد حاضر در محل حادثه نیز اعلام کردند که محل دفن شمار زیادی از آتش‌نشانان محبوس مشخص شده است و این ادعا زمانی قوت گرفت که با استتار محل حادثه با گونی‌های آبی رنگ، نیروهای پلیس اقدام به تخلیه سریع خبرنگاران از محل حادثه به ویژه کارگاه شرقی آواربرداری و پارکینگ استانبول کردند.

دومین روز از عملیات امدادگران در ساختمان پلاسکو در حالی ادامه دارد که هیچ‌ خبری از سرنوشت محبوسین آوارهای پلاسکو در دست نیست  و باید منتظر ماند و دید که آیا بامداد سومین روز از عملیات آتش‌نشانان در خیابان جمهوری با اخبار خروج اجساد از زیر آوار همراه می‌شود یا خیر؟

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.