مجلس مصوبه بنزینی خود را پس گرفت

مجلس مصوبه بنزینی خود را پس گرفت

سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ – ۱۶:۳۰
نخستین نشست علنی مجلس شورای اسلامی در سال 95

نمایندگان مجلس شورای اسلامی عصر امروز-سه‌شنبه- مصوبه صبح امروز را درباره افزایش پلکانی قیمت بنزین پس گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز به نقل از آنا، مهرداد بذرپاش در جلسه علنی عصر امروز -سه‌شنبه- با استناد به اصل سوم قانون اساسی و با انتقاد از مصوبه بنزینی صبح امروز مجلس اظهار کرد: با این مصوبه نیمی از مصرف بنزین کشور با قیمت بالای ۲هزار تومان فروخته می‌شود.

وی افزود: برداشت مجلس در هنگام تصویب این پیشنهاد این بود که قرار است درباره کارت سوخت‌ها تصمیم‌گیری شود. در صورتی که این‌گونه نبود، این مصوبه چند ابهام دارد.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس با اشاره به ابهامات این مصوبه گفت: انواع سوخت در این مصوبه تک‌نرخی می‌شود و در مصرف بالای ۱۸۰ لیتر بنزین مبلغ بالای ۲ هزار تومان اخذ می‌شود، همچنین در این مصوبه آمده است که اگر مصرف بنزین از مصرف پایه بالاتر رود قیمت بنزین بیشتر باشد، در صورتی که مصرف پایه در این مصوبه مشخص نیست تا عوارض مازاد گرفته شود، همچنین در این مصوبه قید شده است در مصارف بالای ۱۵۰ لیتر باید براساس قیمت تمام‌شده پرداخت شود، قیمت تمام شده بنزین را چه کسی تعیین می‌کند و چه کسی آن را اعلام می‌کند؟ اینها جای ابهام دارد، همچنین در این مصوبه موضوع حمل‌ونقل عمومی مشخص نیست و معلوم نیست که برای مصارف حمل‌ونقل عمومی چه مبلغی باید پرداخت شود.

بذرپاش تاکید کرد: مردم فکر می‌کنند مجلس برای تحقق اقتصاد مقاومتی می‌خواهد قیمت‌ها را بالاتر ببرد در صورتی‌که این‌گونه نیست. ما اگر از صبح هیچ مصوبه‌ای نداشتیم برای مردم بهتر بود تا چنین مصوبه‌ای وضع شود.

علی لاریجانی در پاسخ به اخطار قانون اساسی بذرپاش گفت: ابهامات قبل از رای‌‌گیری باید مشخص می‌شد، من معتقدم برخی از ابهامات درست است و بهتر است که کمیسیون این موضوع را بررسی کند. اگر ابهامی وجود دارد آن را رفع کند.

سپس علی لاریجانی این اخطار را در میان نمایندگان به رای گذاشت و نمایندگان با ۱۴۳ رای موافق، ۱۴ رای مخالف و ۲ رای ممتنع با ارجاع این مصوبه به کمیسیون تلفیق بودجه موافقت کردند.

صبح امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جرئیات لایحه بودجه سال ۹۵ با الحاق یک بند به تبصره ۱۴ لایحه بودجه که در مورد بحث هدفمندی در بودجه سال جاری است، به پیشنهاد احمد توکلی نماینده مردم تهران، موافقت کردند.

بر اساس مصوبه مجلس دولت مکلف شد حداکثر ۴ ماه پس از تصویب این قانون، تمامی وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از بنزینی، گازوئیلی و دوگانه‌سوز را که کارت هوشمند سوخت ندارند، به این کارت مجهز نمایند و از آن تاریخ، عرضه هرگونه سوخت به کلیه وسایل نقلیه صرفا با استفاده از کارت مذکور و براساس احکام ذیر مجاز است.

۱٫ وسایل نقلیه مشمول دریافت کارت هوشمند سوخت خواهند بود که دارای برگه معاینه فنی و بیمه نامه شخص ثالث و عوارض سالانه خودرو را نیز پرداخته کرده باشند.

۲٫هزینه واگذاری کارت هوشمند سوخت از مالک خودرو دریافت خواهد شد.

۳٫ قیمت انواع سوخت برابر قیمت آنها در پایان سال ۱۳۹۴ خواهد بود. همه انواع سوخت تک‌نرخی خواهد بود.

۴٫ در صورتی که وسیله نقلیه با استفاده از کارت سوخت جایگاه سوخت‌گیری کند علاوه بر پرداخت بهای سوخت به میزان قیمت تمام شده سوخت به عنوان عوارض استفاده کارت سوخت جایگاه از صاحب وسیله نقلیه دریافت خواهد شد.

۵٫ از تاریخ الزامی‌شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت، موضوع صدر این تبصره، دولت مکلف است مصرف‌کنندگان بنزین بیش از مقدار پایه تعیین شده به صورت پلکانی، عوارض انتشار آلایندگی، عوارض استفاده از زیرساخت‌های شور اعم از جاده ها و خیابان‌ها و تأسیسات مربوط به عوارض ایجاد ترافیک به روش مذکور در بند ۵ دریافت نمایند.

۶٫ متوسط مصرف ماهانه بنزین برای یک بار و براساس هر یک از انواع وسایل نقلیه با تعداد سیلندرهای مشابه (یک تا ۶ سیلند) به عنوان پله اول تعیین می‌گردد و پلکان‌های بعدی به مقدار ۴۰ لیتر به پله ماقبل اضافه می‌شود. برای هر لیتر مصرف مازاد در پله اول نسبت به مقدار مصرف پایه ۵ هزار ریال و در پلکان‌های دوم و سوم به ترتیب ۷ هزار و ۵۰۰ و ۱۰ هزار ریال و مازاد بر مصرف ۱۸۰ لیتر در ماه قیمت تمام شده بنزین از مصرف کننده به عنوان عوارض موضوع بند ۴ فوق دریافت خواهد شد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.