تبادل علمی، آموزشی و فرهنگی بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های آلمان

دیدار سفیر آلمان با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

توسعه تبادل علمی، آموزشی و فرهنگی بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های آلمان / تفاهم‌ برای تدریس زبان فارسی در آلمان و زبان آلمانی در ایران

میکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر دولت فدرال آلمان در تهران، صبح امروز با حضور در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، با دکتر میرزاده رئیس این دانشگاه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش هاتف امروز به نقل ازروابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به سفیر آلمان، گزارشی درخصوص تاریخچه، وضعیت، امکانات و دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است، گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی تمامی رشته‌ها اعم از علوم پایه، علوم پزشکی، علوم انسانی و علوم مهندسی از پایه تا دکتری تخصصی تدریس می‌شوند و به لحاظ شاخص H و نیز گزارش تامسون رویترز و پایگاه بین المللی ESI، این دانشگاه جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان از نظر مشارکت در تولید جهانی علم است و رتبه ۱۸۷ دنیا را دارد.

وی افزود: حدود ۴۰درصد کل دانشجویان ایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می‌کنند و ۵۰درصد از کل فارغ‌التحصیلان دانشگاههای ایرانی، دانش‌آموخته این دانشگاه هستند.

میرزاده به آموزش پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: ۹۰ واحد از ۴۰۰ واحد این دانشگاه، مجری رشته‌های علوم پزشکی هستند و رشته‌های پزشکی، پرستاری و سایر رشته‌های مرتبط، در ۱۵ بیمارستان و مرکز پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می‌شود.

دکتر میرزاده با بیان اینکه بودجه دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری معادل ۳ میلیارد دلار است، تصریح کرد: بودجه دانشگاه از طریق شهریه دانشجویان، مشارکت با صنایع و اقتصاد دانش بنیان تأمین می‌شود.

وی به پتانسیل‌ها و امکانات دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: ۱۱میلیون مترمربع فضای مسقف، ۱۱هزار کارگاه و آزمایشگاه و حدود ۴۰میلیون مترمربع محوطه، همگی بدون کمک دولت تامین شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تعدادی از واحدهای این دانشگاه دارای یادداشت تفاهم با دانشگاه‌های آلمانی هستند، از سفیر آلمان خواست در تمدید پاره‌ای از این تفاهم‌نامه‌ها که مدت آنها منقضی شده است، دانشگاه آزاد اسلامی را یاری کند.

دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۴ واحد و یک دفتر بین‌المللی در خارج از کشور است، به تأسیس شبکه همکاری‌های دانشگاهی بین‌المللی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و ابراز امیدواری کرد این دانشگاه بتواند در آلمان دفتری را تأسیس کند.

وی یکی از اهداف تأسیس این دفاتر را آشنا کردن جهانیان با زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی دانست و اعلام آمادگی کرد که پس از تـأسیس دفتر دانشگاه آزاد اسلامی در میلان ایتالیا، دفتر بعدی در یکی از دانشگاه‌های آلمان تأسیس شود.

دکتر میرزاده به حضور واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی در این شبکه نیز اشاره کرد و گفت: امکان آموزش الکترونیکی و از راه دور برای دانشجویان نیز در این شبکه فراهم است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مذاکرات سازمان سما با دانشگاه کلن آلمان در زمینه آموزش‌های فنی حرفه‌ای و مهارت محور، اعلام کرد طبق اعلام معاون اول رئیس‌جمهور ایران، دولت نیز از چنین تفاهم‌هایی استقبال و پشتیبانی می‌کند.

میکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر دولت فدرال آلمان در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از حضور در یکی از بزرگترین دانشگاه‌های جهان، ابراز امیدواری کرد در راستای توسعه همکاری‌های دانشگاهی بین ایران و آلمان بتواند گام‌های موثری بردارد.

وی با بیان اینکه کیفیت آموزش در آلمان بسیار بالا و در عین حال هزینه‌های تحصیل در آلمان بسیار پایین است، اعلام آمادگی کرد که با توجه به استعداد و توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، فرصت انجام سفرهای علمی برای ایشان را فراهم کند.

سفیر آلمان اظهار داشت: هدف ما صرفاً دانشجویان رشته زبان آلمانی نیست بلکه این آمادگی را داریم که برای استفاده دانشجویان سایر رشته‌ها از منابع علمی به زبان آلمانی، دوره‌های آموزش این زبان را برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برقرار کند.

وی با استقبال از پیشنهاد دکتر میرزاده درخصوص تأسیس دفتری در کشور آلمان، قول مساعد داد ارتباطات لازم را در این خصوص برقرار خواهد کرد.

سفیر آلمان در تهران به وظیفه خود به عنوان سفیر دولت فدرال آلمان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ما می‌توانیم درخصوص آموزش زبان آلمانی هرگونه همکاری که مد نظر دانشگاه آزاد اسلامی باشد را ترتیب دهیم و دوره‌هایی را با صدور گواهینامه معتبر مشترکاً با دانشگاه آزاد اسلامی برگزار کنیم.

وی همچنین اعلام آمادگی کرد با دریافت فهرستی از تفاهم‌نامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های آلمان، پیگیری‌های لازم را به جهت فراهم کردن امکان تمدید آنها انجام خواهد داد.

در پایان این دیدار، دکتر میرزاده ضمن استقبال از پیشنهادات سفیر آلمان و تأکید بر لزوم آموزش متقابل زبان فارسی از طریق شبکه بین‌المللی دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در آلمان، مدیرکل امور بین‌الملل و دستیار ارشد خود را مأمور کرد تا مقدمات و پیش نویس‌های لازم برای همکاری‌های مورد توافق را برای اجرا فراهم کنند.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.