پایان انتظار ۵۲ ساله/ والیبال ایران المپیکی شد

تیم ملی والیبال ایران با برتری برابر لهستان برای نخستین بار سهمیه المپیک گرفت.

به گزارش هاتف امروز، تیم ملی والیبال ایران در ششمین دیدار خود در رقابت های والیبال انتخابی المپیک۲۰۱۶ ریو از ساعت ۱۱:۱۰ دقیقه شنبه ۱۵ خرداد در سالن متروپولیتن توکیو ژاپن به مصاف لهستان رفت و این تیم را ۳ بر یک شکست داد و راهی المپیک شد.

تیم ملی والیبال ایران از سال ۱۹۶۴ که والیبال وارد المپیک شده است موفق نشده بود در این بازی‌ها حاضر باشد و بعد از ۵۲ سال انتظار با رائول لوزانو به هدف خود رسید.

لهستان در بازی گذشته خود برابر ونزوئلا صعودش به المپیک را قطعی کرد و ایران این فرصت را دارد که با برتری برابر این تیم به همراه فرانسه و لهستان راهی المپیک شود.

تیم‌ ملی ایران با شکست چین در بازی قبلی خود راهش را برای صعود به المپیک هموارتر از قبل کرد و در این راه تنها به یک برد احتیاج دارد. با توجه به حریف روز پایانی ایران یعنی ونزوئلا به نظر نمی‌رسد تهدید جدی سر راه والیبالیست‌های ایرانی باشد.

بازی آخر روز ششم هم میان ژاپن و کانادا برگزار می‌شود و اگر کانادا در این بازی شکست بخورد ایران در پایان روز ششم صعودش به المپیک را قطعی می کند.

بازی ایران و لهستان با قضاوت “هرنان گونزالو” از آرژانتین و “دنی فرانسیسکو” از دومینیکن برگزار شد.

تیم ملی که با لباس‌های سورمه ای به میدان رفت بازی را با ترکیب سعید معروف، محمد موسوی، شهرام محمودی، فرهاد قائمی،مهدی مرندی،میلاد عبادی پور و عادل غلامی آغاز کرد.

ست اول؛ ۲۵-۲۰ ایران

اولین امتیاز این بازی با برخورد سرویس بازیکن لهستان به تور برای ایران به دست آمد. آنتیگا سرمربی لهستان با توجه به قطعی شدن صعود این تیم به المپیک به پاسور اصلی خود لوماچ و همچنین کورک و کوبیاک استراحت داد. با بیرون رفتن سرویس موسوی تیم ایران ۵-۳ از حریف پیش افتاد.

توپ‌گیری خوب داخل زمین ایران باعث تیم ایران دو امتیاز عقب افتاده خود را جبران کند و بازی ۷-۷ شود و با دفاع غلامی و محمودی ایران زودتر از لهستان به امتیاز ۸ برسد.

عادل غلامی با سرویس جهشی – موجی خود از بازیکنان لهستان امتیاز گرفت و بازی ۱۰-۱۰ شد. چند اشتباه پشت سر هم “بینیک” و “بوژک” ایران را ۱۴-۱۱ پبش انداخت تا سرمربی این تیم درخواست وقت استراحت فنی کند. این وقت استراحت فایده نداشت و محمودی از خط سرویس امتیاز ۱۵ را گرفت. “بوژک” سرویس خود را به تور زد و امتیاز ۱۶ به ایران رسید.

روند خوب توپ‌گیری بازیکنان ایران در ست اول ادامه داشت تا بازی ۲۰-۱۶ به نفع ایران شود.

در امتیاز ۲۲-۱۷ مهدوی و میرزاجانپور به جای محمودی و معروف به میدان آمدند.

پاس یک دست مهدوی مهدوی برای موسوی امتیاز ۲۳ را برای ایران به ارمغان آورد.بیرون رفتن سرویس لهستانی ها امتیاز ۲۴ را به ایران داد اما موسوی سرویس خود را با فاصله زیاد به بیرون زد و بازی ۲۴-۲۰ شد. در این امتیاز کورک به میدان آمد .

بابیرون رفتن سرویس “کونارسکی” امتیاز ۲۵ نصیب ایران شد و بازی در ست نخست ۲۵-۲۰ به نفع ایران به پایان رسید.

ست دوم ۲۵-۱۸ ایران

در آغاز ست دوم عادل غلامی با سرویس خود امتیاز اول را برای ایران به دست آورد و جای خالی سعید معروف و سرویس فرهاد قائمی ایران را ۴-۲ از حریف پیش انداخت.

با دفاع خوب بازیکنان ایران، لهستانی‌ها ۶-۳ عقب افتادند و به همین دلیل این تیم درخواست وقت استراحت فنی کرد.

سرویس فرهاد قائمی نیز امتیاز ۸ را به ایران داد و بازی به وقت استراحت فنی نخست رفت.

“کونارسکی” که در ست نخست بیشتر سرویس‌های خود را از دست می‌داد از خط سرویس امتیاز ۱۱ را برای لهستان گرفت. در ادامه هم معروف با سرویس جهشی -موجی بازی را ۱۴-۱۱ کرد.

عبادی پور از خط سرویس مستقیما امتیاز گرفت و بازی ۱۷-۱۲ به نفع ایران شد. در امتیاز ۱۴-۱۹ معروف و محمودی از زمین بیرون رفتند و میرزاجانپور و مهدوی به میدان آمدند.

امتیاز سرویس فرهاد قائمی بعد از بازبینی صحنه به ایران داده شد و بازی ۲۱-۱۵ شد و آنتیگا درخواست وقت استراحت کرد اما سرویس بعدی این بازیکن هم با امتیاز برای ایران همراه شد.

در امتیازهای پایانی این ست هم “کورک” و “لوماچ” به میدان آمدند اما نتیجه ای برای تیم لهستان نداشت.

این ست هم با دفاع مهدوی ۲۵-۱۸ به نفع ایران به پایان برسد تا یک امتیاز ایران در این بازی قطعی شود.

ست سوم ۲۵-۲۰ لهستان

ست سوم این دیدار پایاپای پیش رفت و بازی با تساوی ۴-۴ پیش رفت. با بیرون رفتن اسپک غلامی امتیاز ۵ به لهستان رسید.

با دفاع و توپ‌گیری داخل زمین بازیکنان ایران یک امتیاز عقب افتادگی خود را جبران کردند و حتی ۱۰-۸ هم از حریف پیش افتادند هرچند در ادامه با دو دفاع بازیکنان لهستان و یک امتیاز سرویس “بینیک” بازی ۱۱-۱۰ به نفع این تیم اروپایی شد.

امتیاز ۱۶ در ست سوم برای لهستان زودتر از ایران به دست آمد و دوتیم در امتیاز ۱۵-۱۶ به وقت استراحت فنی دوم در این ست رفتند.

در حالی که بازی ۱۹-۱۸ به نفع لهستان بود “کورک” به جای “دژیزگا” وارد زمین شد.با به دست آمدن امتیاز ۲۱ برای لهستان لوزانو در خواست وقت استراحت کرد.

این وقت استراحت فایده ای نداشت و لهستانی‌ها اختلاف امتیاز خود را با ایران زیاد کردند و بازی در این ست ۲۵-۲۰ به نفع لهستان به پایان رسید.

ست چهارم ۳۴-۳۲ ایران

در ست چهارم ملی‌پوشان ایران خوب کار کردند و موفق شدند ۴ بر صفر از حریف خود پیش بیفتند. حمزه زرینی در این ست به میدان آمد.

آبشار شهرام محمودی بازی را در ست چهارم ۶-۲ به نفع ایران کرد. “بوشک” نیز اسپک خود را به بیرون زد تا بازی ۸-۴ به سود ایران شود.

لهستانی ها در ادامه بازی اختلاف راکمتر کردند و بازی ۱۲-۱۰ شد.

اختلاف امتیاز ۴ بین ایران و لهستان بار دیگر ایجاد شد و ایران ۱۵-۱۲ از حریف پیش افتاد تا به المپیک نزدیک تر شود. میلاد عبادی‌پور ایران را به امتیاز ۱۶ رساند و دوتیم به وقت استراحت فنی رفتند.

تیم ملی لهستان موفق شد با چند توپ گیری و درخواست بازبینی صحنه بازی را به تساوی ۱۸-۱۸ برساند.

در امتیاز ۱۹ که دو تیم به تساوی رسیدند میرزاجانپور و مهدوی به میدان آمدند اما میرزجانپور با اشتباه خود توپ را به تور زد تا بازی ۲۰-۱۹ به نفع لهستان شود.

در امتیازهای پایانی این ست هم “لوماچ” و “کورک” از بازیکنان اصلی لهستان به میدان آمدند. با سرویس فرهاد قائمی ایران ۲۲-۲۰ از حریف پیش افتاد.

تیم ملی ایران که تنها یک امتیاز برای پیروزی احتیاج داشت با اشتباه محمودی بازی به تساوی ۲۴-۲۴ رسید و حتی دو تیم تا امتیاز ۲۸-۲۸ با تساوی پیش رفتند.

بادفاع موسوی ایران ۲۹-۲۸ پیش افتاد اما با دفاع خوب “موزدونک” این لهستان بود که ۳۰-۲۹ از ایارن پیش افتاد تا این ست حساس ادامه داشته باشد.

بعد از تساوی درامتیاز ۳۰ “کوبیاک” کاپیتان و ستاره تیم ملی لهستان وارد میدان شد.

ایران با بیرون زدن توپ توسط کوبیاک ۳۳-۳۲ پیش افتاد.

تیم ملی ایران در انتهای این ست با نتیجه ۳۴-۳۲ برابر حریف به برتری رسید تا با پیروزی برابر یکی از مهم‌ترین حریفان خود برای نخستین بار راهی المپیک شود.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.