خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا/ سقوط چشمگیر بازار سهام ژاپن و افت ارزش پوند

Workers begin counting ballots after polling stations closed in the Referendum on the European Union in Glasgow, Scotland, Britain, June 23, 2016. REUTERS/Clodagh Kilcoyne

با اعلام نتایج اولیه همه‌پرسی انگلیس درباره بقا یا خروج این کشور از اتحادیه اروپا، مشخص شده است که اکثریت انگلیسی‌ها به خروج از این اتحادیه رای داده‌اند.
به گزارش هاتف امروز:نتایج همه‌پرسی انگلیس با اعلام نتایج شمارش آرای ۳۷۲ منطقه از ۳۸۲ منطقه تقریبا نهایی است و گفته می‌شود این میزان رای به معنی خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست.

با اعلام پیروزی کمپین حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، ارزش پوند، پول رایج انگلیس به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۸۵ رسیده است. کارشناسان می‌گویند این تصمیم جمعی انگلیسی‌ها بر اقتصاد این کشور تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

آخرین نتیجه رای گیری به شرح زیر اعلام شده است:

رای به خروج ۱۷,۴۱۰,۷۴۲ معادل ۵۱٫۹ درصد کل آرا

رای به ماندن ۱۶,۱۴۱,۲۴۱ معادل ۴۸٫۱ درصد کل آرا

توزیع جغرافیایی آرا در سطح بریتانیا یکسان نبوده است. اکثر رای دهندگان در اسکاتلند و ایرلند شمالی به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده اند در حالیکه در دیگر نقاط بریتانیا، اکثریت خواستار خروج از اتحادیه بوده اند.

نتایج نهایی شماش آرا برای چهار منطقه اصلی بریتانیا نیز به شرح زیر است:

انگلیس:

۱۵,۱۸۸,۴۰۶ معادل ۵۳٫۴ درصد رای به خروج

۱۳,۲۶۶,۹۹۶ معادل ۴۶٫۶ درصد رای به باقی ماندن

ایرلند شمالی:

۳۴۹,۴۴۲ معادل ۴۴٫۲ درصد رای به خروج

۴۴۰,۴۳۷ معادل ۵۵٫۸ درصد رای به باقی ماندن

اسکاتلند:

۱,۰۱۸,۳۲۲ معادل ۳۸ درصد رای به خروج

۱,۶۶۱,۱۹۱ معادل ۶۲ درصد رای به باقی ماندن

ولز:

۸۵۴,۵۷۲ معادل ۵۲٫۵ درصد رای به خروج

۷۷۲,۳۴۷ معادل ۴۷٫۵ درصد رای به باقی ماندن

توزیع جغرافیایی آرا در سطح بریتانیا یکسان نبوده است. اکثر رای دهندگان در اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده اند در حالیکه در دیگر نقاط بریتانیا، اکثریت خواستار خروج از اتحادیه بوده اند.

رای بریتانیایی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا/واکنش‌ها؛ سقوط چشمگیر بازار سهام ژاپن و افت ارزش واحد پول پوند
نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، گفته است که نتیجه همه پرسی نشان می دهد که “اکثر مردم کشورش” خواهان عضویت در اتحادیه اروپا هستند. برخی ناظران این اظهارات را به تصمیم به برگزاری همه پرسی دیگری در مورد استقلال اسکاتلند از بریتانیا تعبیر کرده اند.

بازار سهام در ژاپن نیز کار خود را با سقوط چشمگیر آغاز کرد.

در ژاپن ارزش سهام تا هشت درصد سقوط کرد و معاملات مدتی متوقف شد.

نتیجه‌ همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به افت ارزش واحد پول پوند این کشور منجر شده و ارزش پوند به زیر ۱.۴ دلار رسیده است.

با وجود آن که آخرین نظرسنجی‌های قبل از این همه‌پرسی حاکی از قرار داشتن هر یک از دو طرف حامی و مخالف خروج از اتحادیه اروپا در موضعی برابر برای پیروزی بود و این نتیجه حیرت بریتانیا، اروپا و ائتلاف ترانس‌ آتلانتیک را در پی داشته است. این نتیجه به نوعی نشان‌دهنده قدرت فزاینده احساسات پوپولیستی و ملی‌گرایانه در انگلیس است.

نایجل فاریج، رهبر حزب استقلال انگلیس که از جمله اصلی‌ترین حامیان خروج از اتحادیه اروپا بود، در پیامی به منظور ابراز خوشحالی خود از نتیجه مذکور گفت: جرات کرده و رویای طلوع یک انگلیس مستقل را ببینید.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.