اعلام ویژه برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی در نوروز ۹۷

هاتف امروز :معاون سیما ومدیران شبکه‌های تلویزنی به اعلام ویژه برنامه‌های نوروز ۹۷ پرداختند. برنامه کلاه‌ قرمزی بعد از دو سال به آنتن شبکه ۲ بازمی‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز ، نشست رسانه‌ای اعلام ویژه برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی در نوروز ۹۷ امروز یکشنبه (۲۰ اسفندماه) در مرکز همایش‌های بین المللی صداوسیما و با حضور سید مرتضی میرباقری معاون سیمای سازمان صدا و سیما و مدیران شبکه‌های تلویزیونی برگزار شد.

برپایه این گزارش،‌میرباقری در ابتدای نشست به بررسی عملکرد کلی صدا وسیما در سالی که گذشت پرداخت و گفت: ما مانند هر سال، البته امسال قوی‌تر و غنی‌تر برای نوروز ۱۳۹۷ برنامه ریزی کرده‌ایم و برنامه‌های بسیاری داریم. سیمای ملی در سال جاری انتخابات ریاست جمهوری را پشت سرگذاشت و این موضوع انرژی بسیاری را از صدا و سیما گرفت. خوشبختانه انتخابات در جمهوری اسلامی به سمتی رفته است که از بسیاری از هزینه‌های جلوگیری شده است. رسانه ملی توانست در انتخابات فضای مناسبی در اختیار کاندیدا‌های ریاست جمهوری قرار دهد. رسانه در بسیج مردمی در انتخابات نقش مهمی را ایفا کرد.

وی افزود:مردم ایران در انتخابات نشان دادند که پای انقلاب اسلامی‌ ایستاده‌اند، رسانه ملی هم بستر مناسبی را برای نشان دادن عزم مردم ایران فراهم آورد، مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن و پیاده روی اربعین حسینی.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۶ تولیدات تلویزیون سازمان صداوسیما افزایش پیدا کرد، موتوری که پیش از این از کار ایستاده بود بار دیگر با تلاش مسئولان رسانه ملی حرکت خود را با شتاب آغاز کرد و امیدواریم در آینده نزدیک تاثیرات حرکت پرشتاب تولیدات رسانه ملی نمایان شود. تمامی بزرگان سریال ساز کشور که سریال‌های الف ویژه می‌سازند، این روزها در حال ساخت آثار تلویزیونی هستند. امروز ما در حوزه نمایشی سه باکس رو به تعطیل مانند شبکه یک، دو و سه، بار دیگر احیا شدند و در حال حاضر برنامه‌های ویژه‌ای را به روی آنتن می‌برند.

معاون سیمای رسانه ملی بیان کرد: ما نشان رونق آثار رسانه ملی را در دو موقعیت می‌توانیم ببینم، اول در شهرک سینمایی غزالی که شهرک ساخت سریال‌های ما است، سریال‌ها در نوبت استفاده از این فضا هستند، دوم هم استدیوهای ساخت برنامه‌های رسانه ملی است که آنها نیز پر هستند و این‌ها همه نمایان گر این برنامه هست. زمانی که در دوره اخیر فعالیتمان را در رسانه ملی آغاز کردیم تنها هزار و ۲۰۰ نفر از هنرمندان ما فعال بودند، اما در حال حاضر ۸ هزار نفر در پروژه‌های مختلف در حال فعالیت هستند. ما برای سال آینده برنامه ریزی‌های وسیعی کردیم و برای چهلمین سال تاسیس انقلاب اسلامی برنامه‌های مختلفی داریم.

۱۷ سریال با مضامین انقلاب اسلامی روی آنتن می‌رود

وی افزود: ما در سال آینده ۱۷ سریال درباره مضامین انقلاب اسلامی روی آنتن شبکه‌های مختلف تلویزیون خواهیم داشت. همچنین برنامه ۵ ساله سازمان صداوسیما آغاز خواهد شد. برای این که برنامه‌های تلویزیون نمی‌تواند تنها در یک جشنواره بررسی و برگزیدگان انتخاب شوند، در سال آینده جشنواره‌های شبکه‌ای خواهیم داشت. در سال آینده برنامه‌های مختلفی در زمینه‌های مذهبی، طنز و غیره خواهیم داشت.

میرباقری گفت: ۹ شبکه از ۱۷ تلویزیون در لحظه تحویل سال برنامه خواهد داشت. ما ۷۸ قسمت سریال در طول روزهای نوروز پخش خواهیم کرد، ۲۳۲ قسمت سریال تامینی پخش خواهیم کرد، ۲۷۴ فیلم سینمایی که نیمی از آنها فیلم سینمایی جدید خواهد بود را روی آنتن می‌بریم، ۳۷۰ قسمت مستند در گونه‌های مختلف و ۶۰۰ قسمت انیمیشن در طول تعطیلات نوروز خدمت مردم خواهیم کرد، ۳۰۰ قسمت مسابقه، ۴۵۶ قسمت برنامه ترکیبی، ۹۰ قسمت برنامه گفت‌وگو محور،۲۰۹ قسمت برنامه‌های معارفی و ۱۱۳ قسمت برنامه ویژه راهیان نور پخش خواهد شد.

وی گفت که امسال اولین روز از نوروز مصادف است با شهادت امام هادی (ع) و ما در آن روز برنامه سال تحویلمان باید تناسبی را ایام شهادت داشته باشد. از اواخر هفته آینده برنامه‌های نوروزی صداوسیما آغاز می‌شود. قبل از اذان مغرب روز ۲۹ اسفند ماه برنامه‌ها کمی شادتر خواهد بود و بعد از اذان مغرب برنامه سال تحویل تحت تاثیر ایام شهادت قرار خواهد گرفت.

ویژه‌برنامه شبکه ۴ از کاشان پایتخت کتاب ایران

معینی پور مدیر شبکه چهار سیما نیز در این نشست با اشاره به شعار این شبکه عنوان کرد: ما تلاش کردیم رنگ آمیزی فاخری را در حوزه های مختلف داشته باشیم. ما در حوزه فیلم های سینمایی داخلی و خارجی و همچنین حوزه تله تئاتر آثار خوبی داریم و امیدواریم برند شبکه چهار در بحث تله تئاتر با قول های معاون سیما در سال ۹۷ احیا شود. ویژه برنامه معرفتی ما در کاشان که پایتخت کتاب ایران است با اجرای محمد صالح علا روی آنتن می رود.

وی گفت که مستندپرتره ای از بزرگان نویسندگی ایران ساختیم که در این ایام پخش می شود. برنامه های «معرفت» و «زاویه ۲» تا از مهمترین برنامه های ما در حوزه عرفانی و فلسفی و علوم انسانی است، برنامه زنده «چشم شب روشن» در این ایام هر شب روی آنتن می رود.

مدیر شبکه چهار سیما افزود: برنامه «چهارسوی علم» مستندهای جذابی دارد، همچنین یک مستندپرتره درباره هنرمندان حوزه تجسمی است. برنامه «جادوی تاریخ» به بررسی آثار نویسندگانی چون جرج اورول و یا تاریخ ماکیاولی می پردازد که با کمک اداره کل تامین سینمایی هایی در حوزه تخیلی از سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ پخش می کنیم، این فیلم ها بیشتر از سینمای اروپا و آسیا بهره گرفته است. ساعت ۹:۳۰ هر روز نیز فیلم هایی از جشنواره های فجر در طول ۳۶ دوره جشنواره فجر گزینش و پخش می کند.

پخش برنامه دورهمی در ایام نوروز از شبکه نسیم

محمد احسانی مدیر شبکه نسیم نیز اظهار کرد: ما برنامه متعارف سال تحویل نداریم اما برنامه «دورهمی» به شکل ویژه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ پخش می شود، این برنامه به جز روزهای شهادت، در ساعت ۲۳ هر شب پخش می شود.

وی افزود: در این رقابت نفس گیر و پر بیننده، مخاطبان معمولا به برنامه ای توجه می کنند که از آن سابقه ذهنی داشته باشند از همین رو برنامه های خود را به برنامه های نوروز منعطف کردیم به همین دلیل برنامه فینال فینالیست های «هوش برتر»، «وقتشه» در ساعت ۲۰ و با تاکید بر یکی از اقوام ایرانی، مسابقه «کودک شو» در ساعت ۲۱ با محوریت مسابقه ای در بین افراد معروف، برنامه «ویتامین خ» روزهای فرد ساعت ۲۲ و ۲۸ اسفند فینال «خانواده باحال» پخش می شود.

۳۳ عنوان برنامه جدید در شبکه‌های پویا و نهال
محمد سرشار مدیر شبکه کودک در بخش دیگری از این نشست گفت: در سال ۹۶ افزایش سطح کیفی آثار را نسبت به سال ۹۵ داشتیم. در جشنواره نوروزی شبکه کودک از ۲۸ اسفند جشنواره شبکه کودک پخش و تا ۱۳ اسفند داریم. در کانال پویا ۱۰ عنوان برنامه جدید شامل فصل ۱۹ «نقاشی نقاشی»، سری جدید برنامه «اتل متل یه جنگل»، «نقاش کوچولو»، «شهر قصه»، پویانمایی خارجی «کندویی ها» و حیوانات خارجی، همچنین در کانال نهال ۲۳ عنوان جدید شامل ۳ مجموعه تلویزیونی جدید، پنج پویانمایی جدید و … پخش می شود. در سال ۹۷ این روند رو به رشد را ادامه می دهیم و سخت گیری ها را در حوزه مخاطب افزایش می دهیم به طوری که اگر برنامه ای زیر ۴۰ درصد مخاطب داشته باشد، حذف می کنیم. برنامه های آسیب های اجتماعی در دستور کار ماست، همچنین فرایند تفکیک کانال پویا و نهال آغاز و پخش آزمایشی این ۲ کانال در بستر اینترنت آغاز می شود. همینطور فناوری چهرک وجود دارد که به شکل زنده این چهرک ها در شبکه کودک پخش می شود.

پخش ۳۶ فیلم سینمایی در شبکه امید
مهدی سالم مدیر شبکه امید نیز گفت: تقریبا هفت ماه و نیم از راه اندازی شبکه امید می گذرد و بیش از ۷۵۰ ساعت برنامه در طی این مدت تولید شده است. برای نوروز ۱۲ عنوان برنامه تولیدی شامل برنامه ترکیبی دید و بازدید و .. راهیان نور، مسابقه بازی خور، آماده باش و نبرد ربات ها، برنامه های کوتاه خنده خانه هزار، یک داستان و جالبه که بدونی، ۱۸ فیلم سینمایی رئال و ۱۸ فیلم سینمایی انیمیشن، سه سریال با نام بچه های مدرسه آلپ، مکتوبه و … پخش می شود.

تاکید بر سلامت روان مخاطب در برنامه‌های شبکه سلامت
برپایه این گزارش، سفیدی مدیر شبکه سلامت در این نشست خاطر نشان کرد: محورهای اصلی ما در شبکه سلامت خود مراقبتی، سالمندان، کودکان، محیط زیست و تغذیه است که ما اتفاقا در ایام نوروز با آنها درگیر هستیم از همین رو امسال سری جدید برنامه های «جمله ضربان»، «مادر، کودک، تندرستی»، «حال خوب» با محوریت سلامت روان هر شب ساعت ۲۱، «سینما سلامت» با محوریت آثاری با موضوع سلامت، «نیلوفر آبی» ویژه پوست و مو، ویژه برنامه «ورزش داروست» با محوریت ورزش های کمک کننده در پیشگیری، مستندهای خارجی هر شب ساعت ۲۲، برنامه در حال تولید «سالم شو» با محوریت موضوعات سلامتی پخش می شوند.
وی افزود: سال آینده جشنواره سلامت با شعار « سلامت یک‌ اولویت است» برگزار می شود. عمدتا برنامه های شبکه سلامت بر حسب نیاز مخاطبان شکل می گیرد و همگی نیازهای روزانه ببینده را عرضه می کنند.

دست پر بروبچه‌‌های پویا نمایی
رحیم لیوانی مدیر مرکز صبا نیز در ادامه این نشست گفت:امسال دست اندرکاران پویانمایی با دست پر آمده اند به طوری که برنامه های جدید در قالب ۱۹ مجموعه تقدیم شبکه ها کرده ایم. ضمن اینکه یک نهضت پویانمایی داخلی شروع شده و برندهای ما در این مجموعه ها دیده می شود برای مثال مجموعه «پهلوانان»، «ماهی بادکنکی»، برنامه جدید «مثلنامه» از شبکه یک، مهد کودک «حیوانات» با محوریت بازی های ایرانی، مجموعه جدید کلیله، روبی و جوجه ها، برنامه تک فرمی مبارک و مجموعه جدید پهلوانان پخش می شود همچنین حدود بیست کلیپ پویانمایی موزیکال بازتولید و تقدیم شبکه ها شده است.

سریال‌های پر مخاطب در شبکه جام جم

سعید آشناب مدیر شبکه جام جم نیز درباره برنامه‌های این شبکه در نوروز ۹۷ گفت: بخشی از سریال ها را برای مخاطب بزرگسال زیرنویس می کنیم. امسال سریال «پایتخت ۵»، «لیسانسه ها» و «کلاه قرمزی» را داریم و یک مجموعه موسیقایی با نام «فرش فیروزه ای» داریم که به موسیقی می پردازد و از ۲۶ اسفند پخش آن آعاز می شود و در ایام عید ادامه دارد.

آغاز پیش‌تولید سریال سلمان فارسی در سال ۹۷

علی حمیدی قائم مقام مرکز سیما فیلم درباره سریال های نوروزی عنوان کرد: ما چهار سریال را برای نوروز در نظر گرفتیم. همچنین مخاطبان هر شب می توانند یک سریال طنز ببینند و فصل سوم سریال «ستایش ۷» فروردین کلید می خورد. سریال های الف فاخر ما که حدود ۱۸ پروژه هستند که ۲ سریال موسی و سلمان به برآورد مالی می رسد و پیش تولید آنها را در سال ۹۷ شروع می کنیم. داوود میرباقری کارگردان سریال «سلمان فارسی» به چند کشور هم رفته است و کارهایی را شروع کرده اند.

تاکید بر به کارگیری عنصر محبوبیت عمومی در برنامه‌های نوروزی

میرباقری در بخش پرسش و پاسخ ها درباره این موضوع که تلویزیون در برنامه های تحویل سال از هنرمندان تکراری استفاده می کند و هزینه های هنگفت به مهمانان برای حضور اعطا می کند، بیان کرد: تقریبا این موضوع را از سال گذشته پیگیری و مدیریت کرده ایم، از همین رو درباره ترکیب مهمانان و برنامه ها بحث کرده ایم و این مسئولیت را به یکی از بخش ها داده ایم. از همین رو برنامه های سال تحویل بر اساس برخی چارچوب ها انجام می شود. جلساتی به همین منظور تشکیل شده است، بناراین به هیچ وجه این ارقام نجومی وجود نخواهد داشت. سال گذشته ۲۰ درصد وزن کمی هنرمندان کمتر شد و بخش های دیگر مثل ورزشکاران و … برای این موضوع در نظر گرفته شد.

وی افزود: ساعات منتهی برنامه تحویل سال به گونه ای خواهد بود که ترکیب مهمانان تغییر می کند. طبق چارچوب داده شده باید از همه حوزه هایی که برای مردم محبوبیت دارد مثل ورزشکاران و ..‌. دعوت صورت بگیرد. افرادی هستند که فداکاری می کنند از همین رو امیدواریم چهره‌های فرهنگی هم در برنامه سال تحویل حضور داشته باشند.

جناب خان قرارداد امضا کرد!

محمد احسانی درباره نرسیدن «خندوانه» تصریح کرد: «خندوانه» به دلیل اینکه سوله را از ما گرفتند کمی دچار تاخیر شد. تیم این برنامه اکنون به دنبال مکان است و نویسنده ها هم در حال نگارش متن ها هستند. آقای جوان هم سر فیلمبرداری سینمایی خود است که تا پایان اسفند کارش تمام می شود. مشکل عروسک «جناب خان» هم امروز حل شد و قرارداد امضا شد. برنامه شبی با عبدی مشکلاتی در دکور دارد که حدود ۹ قسمت از آن ضبط شده است. جواد فرحانی تهیه کننده و محمدحسین لطیفی کارگردان است که اواخر فروردین روی آنتن می رود.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.