شجاعت کاپیتان ایرانی در پرواز ۶۳۷۲ استانبول

هواپیمای ایرباس ۳۱۰ تابان، آخرین هواپیمایی بود که پس از انفجار در فرودگاه آتاتورک، تیک آف کرد.

پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز : هواپیمای ایرباس ۳۱۰ تابان، آخرین هواپیمایی بود که پس از انفجار در فرودگاه آتاتورک، تیک آف کرد. این هواپیما، در کنار دو هواپیمای تونسی که گفته می شود تروریستها با این دو هواپیما به ترکیه آمده بودند، مشغول مسافرگیری از جت وی (jetway) بود که ناگهان صدای انفجاری مهیب، جت وی را زیر پاهای مسافرانی که با در دست داشتن کارت پرواز در حال سوار شدن بودند؛ لرزاند.

بیش از نیمی از مسافران سوار شده بودند که انفجار رخ داد.

کاپیتان «فرهنگ رمضانپور» خلبان اول پرواز استانبول-تهران ایرباس ۳۱۰ هواپیمایی تابان، بلافاصله با شنیدن صدای انفجار به درون کابین مراجعه و توسط مهمانداران و گارد امنیت پرواز سوار شدن مسافران وحشت زده را تسریع نمود.

مسافران دیگری نیز از کشورهای چین و فیلیپین و … در حالی که درب هواپیما بسته می شد، از جت وی به سمت ایرباس ایرانی هجوم آورده و قصد ورود به هواپیما را داشتند. ظرفیت هواپیما تکمیل بوده و گارد امنیت پرواز با درایت و با کمک خلبان پرواز، به مهمانداران کمک می کنند تا درب ها بسته شود. مسافران وحشت زده که حتی از شدت ترس و فرار، بدون کفش سوار هواپیما شده بودند، بر روی صندلیها نشستند و کاپیتان رمضانپور بلافاصله از برج اجازه تیک آف می گیرد.

به گفته کارکنان زمینی تابان در آتاتورک، حتی هیچ راننده ای حاضر به پوش کردن هواپیما برای شروع پرواز نبوده است و با تلاش پرسنل زمینی و رئیس ایستگاه، راننده ای سریعاً هواپیما را پوش کرده و بلافاصله پس از جدا کردن پین ها از ارابه هواپیما پا به فرار گذاشته است.

صدای گریه و فریاد مسافران، تمرکز خلبان پرواز را بر هم نزد و ایرباس تابان بلافاصله در ابتدای باند قرار گرفته و با فشردن تراتل توسط خلبان رمضانپور، از بند فرودگاه آتاتورک کنده می شود.

با جدا شدن از زمین مسافرانی که از شدت ترس توان صحبت کردن نداشتند، برای خلبان پرواز کف و سوت زدند.

این پرواز به سلامت در فرودگاه امام خمینی تهران به زمین نشست و آخرین پروازی بود که پس از انفجار آتاتورک، باند این فرودگاه را لمس کرد.فروغ جعفرزاده (مدیر روابط عمومی هواپیمایی تابان )گفت: این حرکت و تلاش بی دریغ خلبان و گروه پروازی برای انجام این پرواز از سوی مسئولین عالی رتبه شرکت تقدیر شد.

شایان ذکر است طبق آخرین اطلاعات اعلام شده از سرکنسولگری کشورمان در استانبول در حادثه تروریستی دیشب در فرودگاه آتاتورک این شهر تاکنون یک ایرانی کشته شده است.
بر اساس این گزارش،حسن قشقاوی (معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه )افزود: بنا بر این اطلاعات بر اثر این انفجار تروریستی ۵ نفر از اتباع کشورمان نیز مجروح شده‌اند که حال یکی از آنان وخیم است و امیدواریم شمار مجروحان و کشته‌شدگان ایرانی در این حادثه افزایش نیابد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.