نصب بیلبوردهای تبلیغات ضد آمریکایی در تهران،درست یا نادرست؟

نصب بیلبوردهای حقوق بشر آمریکایی در سطح شهر تهران حاشیه‌ساز شد.
اطلاعات عجیب و بعضا بی‌ربطی نظیر اینکه چه تعداد فرزند نامشروع در امریکا متولد می‌شوند یا چه میزان از جمعیت زنان امریکا مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند موجب شده تا برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی به این مسئله واکنش نشان دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز؛

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالمقیم ناصحی در پاسخ به سوال در رابطه با دلیل اجرای چنین طرحی گفت: هرچه در رابطه با عدم هماهنگی دولت امریکا با ملتش سخن بگوییم انصافاً کم گفته‌ایم. در جریان این مطلب باشید که دولت امریکا و ملتش از هم جدا هستند. ما روی سخنمان با دولت امریکاست که این همه جنایت در حق ملت ما انجام داده است. در حقیقت مجریان خواسته‌اند خشمی که از عملکرد دولت امریکا دارند را با این بیلبوردها بیان کنند. در آستانه‌ روز قدس که می‌دانیم این غده سرطانی- اسرائیل- را امریکا در بین کشورهای اسلامی کاشته است وسرزمین فلسطین را گرفته است و می‌خواستند در آستانه این روز به مردم بگویند که مسلمانان فلسطین در معرض و چنگال صهیونیست‌ها گرفتار شده‌اند و مسبب همه این‌ها امریکاست.

درپاسخ به این سؤال که آیا بهتر نبود شهرداری در عوض این طرح، به آسیب‌های اجتماعی توجه بیشتری می‌کرد گفت: ممکن است محتوای نوشته این بیلبوردها واقعیت داشته باشند، اما ‌ اینکه، این‌ها را به تصویر بکشیم در عرصه بیلبوردها و پل‌ها و در معرض دید عموم قراردهیم در حالی که خودمان دچار مشکلات و آسیب‌های اجتماعی هستیم؛ بحث اعتیاد کودکان، اعتیاد و…. مطرح است، جای تأمل دارد. رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر ادامه داد: من می‌پذیرم اگر در رابطه با مسائل عدیده و آسیب‌های اجتماعی خودمان، بیلبوردها، مسائلی را مطرح و در این خصوص به مردم هشدار دهند و اطلاع‌رسانی کنند تا  کمکی به رفع آسیب‌های اجتماعی شود، اقدام مفید‌تری است.

ناصحی گفت: قطعاً در این زمینه به سازمان زیباسازی تذکر می‌دهم و باید روی محتوای این شعارها نظارت بهتری شود.

شاکری عضو اصولگرای شورای شهر تهران در گفت‌‎وگویی دلایل جالبی نظیر هشدار به مسئولان در خصوص آمریکا و نزدیکی روز قدس را دلیل نصب این بیلبوردها دانست. شاکری در پاسخ به این‌که «وضعیت تولد نوزادان آمریکایی چگونه به شناساندن دولت زورگوی آمریکا منجر می‌شود؟» می‌گوید این نوع اطلاعات هم «جنبه دیگری» از کار را نشان می‌دهد چون به اعتقاد او «فرهنگی که در درون خود انواع مصیبت‌ها را دارد، نمی‌تواند پیام دوستی برای دیگر کشورها داشته باشد» و همچنین نشان می‌دهد «کشورها باید به توانمندی و نیروهای خود اتکا کنند.»

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی از کودتای ۲۸ مرداد، ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران با ۲۹۰ سرنشین، تحریک صدام به حمله و ادامه جنگ علیه ایران و هم‌پیمانی آمریکا با رژیم صهیونیستی به‌عنوان بزرگ‌ترین دشمن منطقه‌ای ایران به عنوان گوشه‌هایی از خصومت‌های آمریکا با ایران یاد کرد و گفت: ظاهراً مخالفان نصب بیلبوردهای ضد آمریکایی در سطح شهر فراموش کرده‌اند که گروه‌های تکفیری با سرمایه دولت‌های دوست آمریکا در منطقه آموزش می‌بینند و تجهیز می‌شوند.

13950412000663_PhotoL

و اما…

کاربران فضای مجازی با هشتگ «شعار پیشنهادی برای بیلبوردهای شهرداری تهران» موجی از انتقادات را نسبت به عملکرد شهرداری تهران و وضعیت آسیب‌های اجتماعی همرسانی کردند، اعتراضات پررنگ که شهرداری شهری که ۱۵ هزار کارتن‌خواب و بیشتر از چندهزار کودک‌کار دارد و معتادان متجاهرش چهره شهر را از ریخت انداخته‌اند،آیا بهتر نبود که بودجه نصب چنین بیلبوردهایی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و همین کودکان کار یا برای جلب توجه به آسیب‌های فزاینده اجتماعی و هشدار به خانواده‌ها صرف می‌شد؟

این نخستین بار نیست که شهرداری چنین حرکتی کرده و چنین بنرهایی را نصب کرده است. پیش از این هم در زمان مذاکرات هسته‌ای شهرداری بیلبوردهایی در مخالفت با این مذاکرات اکران کرد. حالا مسئولان در رابطه با این اقدام شهرداری موضع مختلفی دارند؛ از یک سو «عبدالمقیم ناصحی» رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر با گرایش اصولگرایی  در قامت منتقدی جدی از ضرورت تذکر شورا به رئیس سازمان زیباسازی تهران خبر می‌دهد و از سوی دیگر مجتبی شاکری اصولگرا که عضو شورای تأیید کننده محتوای بیلبوردهای شهری است تمام قد از آن دفاع می‌کند.

 

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.