ترکیه خطاب به ماکرون: با متهم کردن بقیه، از گذشته استعماری فرانسه فرار نکن

وزارت خارجه ترکیه ضمن انتقاد از اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه علیه ترکیه و برخی کشورهای دیگر در جریان سفرش به الجزایر، از وی خواست با آنچه “گذشته استعماری” فرانسه در آفریقا توصیف کرد، مقابله کند.

به گزارش هاتف امروزنیوز، به نقل از الجزیره، دولت ترکیه شنبه شب در بیانیه‌ای به اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در جریان سفرش به الجزایر مبنی بر این که “فرانسه در معرض یک کمپین بدنامی تحت رهبری شبکه‌های ترکیه، چین و روسیه قرار گرفته” پاسخ داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در این بیانیه‌ گفت: این “غیرقابل قبول” است که رئیس‌جمهور فرانسه که بابت گذشته استعماری کشورش در آفریقا به ویژه در الجزایر با مشکلاتی مواجه است، با متهم کردن کشورهای دیگر، از جمله کشور ما، تلاش کند از گذشته استعماری خود خلاص شود.

این بیانیه می‌افزاید: اگر فرانسه معتقد است که در قاره آفریقا واکنش‌هایی علیه آن وجود دارد، باید منبع آن را در گذشته استعماری خود و تلاش‌هایش برای ادامه آن به طرق مختلف جستجو و آن را اصلاح کند.

ماکرون اخیرا در جریان سفر خود به الجزایر گفته بود که فرانسه تحت یک کمپین “بدنامی” به رهبری شبکه‌های ترکیه، چین و روسیه قرار دارد و گفته بود که این کشورها “برنامه‌های استعماری جدید و امپریالیستی در قاره سیاه” دارند.

امانوئل ماکرون اخیرا سفر سه روزه‌ای به الجزایر داشت و پس از دیدار با مسئولان این کشور توافقنامه «مشارکت تجدیدپذیر» را با الجزایر امضا کرد.

ماکرون در جریان امضای این توافق اعلام کرد: روابط با الجزایر هیچ‌وقت داستان ساده‌ای نبوده است اما داستان احترام و دوستی است و ما می‌خواهیم همینطور بماند و به جرات می‌توانم بگویم داستان عشق و دوستی است.

او به مشارکتی اشاره کرد که در میان شور و شوق فعلی و پس از دیدارهای متعددی که روز پنجشنبه با عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر و وزرای دولت این کشور انجام شد، به دست آمد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.