افتتاحیه‌های ایران در جام ملتها؛ فقط ۲ بار نبردیم

پایگاه خبری هاتف امروز: ۱۲ برد، یک مساوی و یک باخت؛ تیم ملی در ۱۴ دوره اخیر، جام ملتها را چنین استارت زد.

به گزارش هاتف امروز، در هر ۶ دوره اخیر، با برد جام ملتها را شروع کرده‌ایم و برابر فلسطین، برای برد هفتم تلاش خواهیم کرد. در این بازیهای ابتدایی، فرشاد پیوس ۲ بار موفق به زدن گل در دوره‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲ شده است. رکورددار اما علی دایی است که در دوره‌های ۱۹۹۶، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ توانست در افتتاحیه گل بزند. مهدی طارمی، سردار آزمون، احسان حاج‌صفی و سامان قدوس در بازی اول دوره‌های قبل گل زده‌اند و حالا می‌توانند برای دومین بار در افتتاحیه، گلزنی کنند. 

* ۱۹۶۸/ برد

اولین بازی این دوره و اولین بازی‌مان در تاریخ جام ملتها برابر هنگ‌کنگ در ورزشگاه امجدیه برگزار شد. تیم محمود بیاتی این بازی را با گلهای همایون بهزادی و علی جباری برد. هر ۲ گل در ۱۵ دقیقه پایانی زده شد.

* ۱۹۷۲/ برد

این بار و پیش از مرحله گروهی، تیمها دو به دو برابر هم قرار گرفتند تا دو گروه ۳ تیمی تشکیل شود. تیم ملی در این بازی پیش‌گروهی، ۲ صفر کامبوج (آن زمان با نام خمر در بازیها شرکت کرد) را با گلهای حسین کلانی و صفر ایرانپاک برد. در مرحله گروهی هم اولین بازی‌مان را با هت‌تریک حسین کلانی برابر عراق در بانکوک بردیم.

* ۱۹۷۶/ برد

بازهم ایران و بازهم افتتاحیه جام ملتها برابر عراق. این بار تیم حشمت مهاجرانی با گلهای ناصر نورایی و حسن روشن در ورزشگاه آزادی حریفش را شکست داد.

* ۱۹۸۰/ مساوی

بعد از ۳ برد پیاپی در افتتاحیه جام ملتها، این بار نتوانستیم برنده شویم. تیم ملی در این دوره، بازی اولش را برابر سوریه در کویت انجام داد و بدون گل، متوقف شد. این اولین دیدار تیم ملی در تاریخ جام ملتها هم بود که بدون برد به پایان رسید.

* ۱۹۸۴/ برد

پس از یک دوره، به روند بردن بازی اول برگشتیم. تیم ملی در گام ابتدایی در سنگاپور برابر امارات قرار گرفت و به راحتی با ۳ گل برنده شد. 

حمید علیدوستی در نیمه اول و شاهرخ بیانی از روی نقطه پنالتی و ناصر محمدخانی در نیمه دوم، موفق به باز کردن دروازه عبدالقادر حسن شدند.

* ۱۹۸۸/ برد

اولین بازی تیم ملی در این دوره، افتتاحیه جام ملتها هم بود که به میزبانی قطر و برابر این تیم برگزار شد. تیم ملی این بازی را با ۲ گل کریم باوی و فرشاد پیوس از رقیبش برد.

* ۱۹۹۲/ برد

تنها برد تیم ملی در این دوره در بازی افتتاحیه رقم خورد. تیم پروین در شهر اونومیچی ژاپن برابر کره شمالی قرار گرفت و با گلهای فرشاد پیوس و سیروش قایقران برنده شد.

* ۱۹۹۶/ باخت

اولین، آخرین و تنها شکست تیم ملی در بازی اول جام ملتها برابر عراق در این دوره رقم خورد. تیم مایلی‌کهن در ورزشگاه آل مکتوم شهر دربی، ۲ یک به رقیبش باخت. تک گل تیم ملی را علی دایی از روی نقطه پنالتی در دقیقه ۹۰ زد.

* ۲۰۰۰/ برد

برای دومین بار و درست بسان سال ۱۹۸۸، تیم ملی در افتتاحیه بازیها حاضر شد. آن دوره در لبنان برگزار می‌شد و تیم ملی توانست با ۴ گل رقیبش که میزبان مسابقات بود، را شکست دهد. 

کریم باقری و علی دایی در این بازی گل زدند و حمید استیلی هم دبل کرد.

* ۲۰۰۴/ برد

یک شروع خیلی سخت برابر تایلند در چونگ‌کینگ داشتیم. بازی تا دقیقه ۷۰ بدون گل بود ولی وقتی محمد کوسای سوری در سوتش به نشانه پایان بازی دمید، ۳ صفر برنده شدیم. رضا عنایتی، جواد نکونام و علی دایی از روی نقطه پنالتی برایمان گل زدند. 

* ۲۰۰۷/ برد

اولین حضور امیر قلعه‌نویی روی نیمکت تیم ملی در جام ملتها به خیر گذشت. تیم ملی در مالزی، گل اول را از ازبکستان خورد آنهم با ضربه سر رحمان رضایی. ولی در نیمه دوم به بازی برگشتیم و با گلهای جلال حسینی و جواد کاظمیان برنده از زمین خارج شدیم.

* ۲۰۱۱/ برد

درست بسان دوره قبلی، تیم ملی کامبک زد و برنده شد. این بار در الریان قطر (محل بازی اول‌مان در این دوره) برابر عراق قرار گرفتیم و گل اول را با ضربه یونس محمود خوردیم. 

غلامرضا رضایی در همان نیمه اول، بازی را مساوی کرد و سپس در دقیقه ۸۴ با کاشته ایمان مبعلی به گل دوم رسیدیم.

* ۲۰۱۵/ برد

تیم ملی برابر بحرین در ورزشگاه کانبرا قرار گرفت و روی ۲ ارسال کرنر آندرانیک تیموریان به ۲ گل رسید و برنده شد. گل اول را احسان حاج‌صفی زد و گل دوم را مسعود شجاعی. 

* ۲۰۱۹/ برد

تیم ملی در ورزشگاه شهر ابوظبی برابر یمن قرار گرفت تا جام ملتها را شروع کند. در این بازی مهدی طارمی، دبل کرد و ۳ گل دیگر را سردار آزمون، سامان قدوس و اشکان دژاگه زدند.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.