کودتای نافرجام در ترکیه و پس لرزه هایش

شب گذشته گروهی از نظامیان ترکیه تلاش کرده‌اند که قدرت را در این کشور به دست بگیرند. تلاشی که با واکنش مردم و اقدامات دولت ترکیه ناکام ماند.

به گزارش هاتف امروز، نخست‌وزیر ترکیه از بازداشت جمعی بیش از ۲۸۰۰ نظامی از جمله افسران عالی‌رتبه ارتش خبر داده است. شمار کشته‌ها هم به بیش از ۱۶۰ نفر رسیده است. رجب طیب اردوغان اقدام به کودتا را “خیانت” خوانده و گفته ارتش باید پاکسازی شود.
رویداد های جدید و پس لرزه های کودتای نافرجام در ترکیه

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، تلاش برای کودتا در ترکیه را محکوم کرده و گفته است که برلین در کنار کسانی ایستاده که از دموکراسی حاکمیت قانون دفاع می‌کنند که باید در برخورد با حامیان کودتا هم در نظر گرفته شود.

منطقه پرواز ممنوع علاوه بر آسمان آنکارا (پایتخت) بر فراز پایگاه هوایی اینجرلیک نیز اعلام شد. آمریکا اعلام کرد که عملیات هوایی ائتلاف ضد داعش را به دلیل بسته شدن حریم هوایی ترکیه، متوقف می‌کند.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد یونان به زودی ۸ سرباز کودتاچی را که به این کشور گریخته بودند، به ترکیه تحویل می‌دهد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، می‌گوید کشورش به دولت ترکیه در جریان تحقیقات درباره کودتای ناکام این کشور کمک خواهد کرد. کری از ترکیه خواست هر گونه مدرکی که علیه فتح‌الله گولن دارند در اختیار آمریکا قرار دهند. بینالی ایلدریم نخست وزیر ترکیه در نشست خبری خود بعد از شکست کودتا گفته بود از واشنگتن می‌خواهیم گولن را به آنکارا تحویل دهد زیرا او رهبر یک گروه تروریستی است و عدم تحویل او را یک اقدام خصمانه علیه خودمان قلمداد می‌کنیم.

دولت ترکیه سرکوب گروه ها و افرادی را که احتمال می دهد با کودتای نافرجام شب گذشته ارتباطی داشته باشند آغاز کرده است. بیش از ۲۷۰۰ قاضی در سراسر این کشور از کار برکنار شده‌اند. خبرگزاری دولتی ترکیه گزارش داده است که این افراد با فتح الله گولن در ارتباط بوده‌اند. آقای گولن شخصیتی مذهبی و مخالف رییس جمهور ترکیه و ساکن آمریکاست.

وزارت امور خارجه افغانستان شکست کودتا را در ترکیه به دولت این کشور تبریک گفته است. این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه، خطاب به همتای ترک خود نوشته است که افغانستان ضمن محکوم کردن تلاش برای کودتا علیه مردم سالاری، “پیروزی مردم ترکیه را به آنها تبریک” می‌گوید.

منابع ترک اعلام کردند تنگه بسفر از سوی دولت ترکیه بسته شده است اما به گفته منابع کشتیرانی ترافیک دریایی در این تنگه ادامه داد. این تنگه به دلیل عبور ۳ درصد از کل نفت جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که کشورش تا کنون هیچ درخواستی برای استرداد فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی ترکیه که ساکن آمریکا است، دریافت نکرده است. مقام‌های ترکیه هواداران گولن را به نقش داشتن در کودتای نافرجام دیشب متهم کرده‌اند. گولن هر گونه اتهام دست داشتن در این کودتا را رد کرده است.

جنبش فلسطینی حماس، سرکوب کودتای نظامی در ترکیه را به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور تبریک گفته و اقدام به کودتا را “توطئه‌ای شرورانه” برای براندازی آقای اردوغان توصیف کرده است. رئیس جمهور ترکیه از حامیان جدی حماس در منطقه به شمار می‌رود.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پیامی به رئیس مجلس ملی کبیر جمهوری ترکیه پیروزی اراده مردم، حاکمیت ملی و دموکراسی را بر اقدام مذبوحانه و محکوم به شکست علیه نهادهای منتخب در این کشور تبریک گفت.

فتح‌الله گولن: من اتهام‌ها مبنی بر داشتن نقشی در تلاش برای کودتا در ترکیه را تکذیب می‌کنم. اهانت‌بار است که من به این امر متهم شوم چرا که تا کنون از کودتاهای نظامی متعددی رنج برده‌ام. دولت‌ها باید از طریق انتخابات آزادانه و عادلانه به قدرت برسند، نه متاثر از قدرت و خشونت.

مقام های دریانوردی ترکیه امروز (شنبه) و به دنبال کودتای نافرجام در این کشور ٬تنگه بسفر یکی از مهم ترین گلوگاه های ترانزیت نفت را به روی نفتکش ها بستند.

رییس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه از عبور و مرور کامیون‌ها در مرزهای مشترک ایران و ترکیه خبر داد و تصریح کرد که شرایط مرزی با ترکیه در حال عادی سازی است.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر انقلاب، در واکنش به تحولات ترکیه گفت: “ترکیه کشور همسایه و برادر ماست و این نوع اقدامات مانند کودتا که موجب می‌شود کشوری از مدار پیشرفت، عدالت و مردمسالاری به دور بیفتد، هیچ وقت مورد تایید ما نخواهد بود.” ولایتی با اشاره به اختلاف ایران و ترکیه بر سر تحولات سوریه ابراز امیدواری کرد “روزی برسد که دولت ترکیه هم به نظرات مردم سوریه و آرای مردم سوریه احترام بگذارد و تعیین حکومت در سوریه را به مردم این کشور واگذار کند”.

گروه موسوم به «ارتش آزاد سوریه» در بیانیه‌ای ناکامی کودتای نظامی در ترکیه را به دولت آن تبریک گفت.

منابع امنیتی ترکیه اعلام کردند ۱۰۰ نظامی در پایگاه هوایی دیاربکر به جرم ارتباط با کودتا دستگیر شدند.

امیر کویت در پیامی خطاب به رئیس‌جمهور ترکیه، شکست کودتای نظامی در این کشور را تبریک گفت.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، گفته است که کشورش خواهان استرداد “هفت افسر نظامی و یک غیر نظامی” است که با هلی‌کوپتر به یونان رفته و تقاضای پناهندگی کرده‌اند. این افراد بعد از نشستن در فرودگاه الکساندروپولیس در نزدیکی مرز ترکیه به دلیل ورود غیر قانونی به یونان بازداشت شده‌اند. وزیر امور خارجه ترکیه این افراد را “خائن” خوانده است.

شبکه “الجزیره” در خبری فوری گزارش داد رجب طیب اردوغان -رئیس جمهور ترکیه- فرودگاه بین المللی “آتاتورک” در استانبول را به مقصد آنکارا ترک کرد.

یک بالگرد کودتاچیان با ۸ سرنشین در یونان به زمین نشست و مقامات یونانی آنها را دستگیر کردند. گفته می‌شود سرنشینان بالگرد درخواست پناهندگی سیاسی کرده اند. براساس گزارش های تکمیلی دولت یونان با اعطای پناهندگی به این هشت نفر مخالفت کرده است.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.