میر مهدی : طرح رجیسترینگ شکست میخورد

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: ابلاغیه جمع‌آوری موبایل‌های آیفون از بازار موجب افزایش قاچاق این کالا خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز : سیدمهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، درباره وضعیت بازار و تاثیر ابلاغیه جمع‌آوری موبایل‌های آیفون از بازار بیان داشت: این کار موجب افزایش قاچاق این کالا خواهد شد.

او در ادامه گفت: سازمان مبازره با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده است که ورود این محصولات به بازار ممنوع است اما این نکته را مدنظر قرار نمی‌دهند که این کار موجب حمایت از قاچاق خواهد شد و در ‌نهایت منجر به این خواهد شد که نرم‌افزاری روی موبایل‌های آیفون نصب خواهد شد تا رجیستری را دور بزند و همین امر این طرح را با شکست مواجه خواهد

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با تاکید بر این که این محصولات طرفدار خاص خود را در ایران دارد، گفت: آیفون فروش خود را در ایران از دست نخواهد داد؛ چرا که واردکنندگان به دنبال راهی برای دور زدن طرح رجیستری خواهند بود و این منجر به این خواهد شد که عوارض گمرکی از دست دولت خارج شده و سود بیشتری به جیب قاچاقچیان سرازیر شود بنابراین اجرای این ابلاغیه نشدنی است.

او در ادامه بیان داشت: تماس‌های زیادی از طرف مردم داشته‌ایم مبنی بر این که اگر موبایل‌های آیفون پس از این ابلاغیه قابلیت استفاده ندارند، هرچه سریع‌تر اقدام به فروش کنند اما در حال حاضر در خصوص این ابلاغیه و اجرای طرح رجیستری باید بگویم که گوشی‌هایی که در حال حاضر مصرف می‌شود، شامل این مساله نمی‌شوند و صاحبان گوشی‌هایی با این برند نباید نگران باشند.

میرمهدی افزود: واضح و مبرهن است که با این ابلاغیه قاچاقچیان هستند که سود سرشاری نصیب‌شان می‌شود. همچنین این مساله را مدنظر قرار دهید که این ابلاغیه درست پیش از ورود محصول جدید آیفون به بازار همچون اتفاقات دیگر سوال برانگیز است.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران تاکید کرد که حجم عظیمی از آیفون در بازار کشور وجود دارد و جمع‌آوری آنها کار سختی است.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا درخواستی برای دریافت مجوز از اپل برای افتتاح فروشگاه رسمی صورت گرفته است یا خیر، گفت: کسانی که ادعای نمایندگی اپل در ایران را داشتند، دروغ گفته‌اند؛ چرا که با توجه به تحریم‌هایی که با آن مواجه بوده‌ایم، شرکت اپل تمایل کمتری به این کار دارد. همچنین با توجه به نگاهی که نسبت به این برند در کشور وجود دارد، بسیاری از این کار هراس دارند؛ چرا که این کار را سیاسی کرده‌اند و کسانی که توان اخذ نمایندگی دارند نیز از این کار امتناع می‌کنند.

پس از ابلاغیه جمع‌آوری موبایل‌های آیفون از بازار قیمت این محصول با افزایش ۷ درصدی مواجه بوده است و فروشندگان علت آن را صدور ابلاغیه عنوان کرده و اظهار می‌دارند که بازار در روزهای آینده با افزایش قیمت بیشتری مواجه خواهد شد.

همچنین ایران بازار بسیاری بزرگی برای برندهای موبایل بزرگ دنیا از جمله اپل به شمار می‌رود و از سال‌ها پیش اپل تلاش کرده که در این بازار وارد شود؛ چرا که سال‌ها پیش اقدام به ثبت برند خود در بازار ایران کرد اما بنا بر اعمال تحریم‌ها تاکنون نتوانسته فعالیت رسمی خود را در این بازار آغاز کند. بر این اساس پاتریک بیروتی (Patrick Beyrouti)، معاون مدیرعامل منطقه خاورمیانه شرکت اپل ضمن اعلام آمادگی اپل برای حضور رسمی در ایران اعلام کرده که اپل درخواست‌های را از طرف شرکت‌های ایرانی برای اعطای نمایندگی دریافت کرده اما فعلا هیچ نماینده رسمی در ایران ندارد و قصد دارد استفاده غیرقانونی از لوگو و برند اپل در ایران را به صورت حقوقی پیگیری کند.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.