تحقیق و تفحص از ماجرای واگذاری زمین‌ها توسط شهرداری تهران کلید خورد/ ۱۵ نفری که طرح را امضا نکردند

هاتف امروز: مهدی چمران، مرتضی طلایی، ابوالفضل قناعتی، محسن پیرهادی، رضا تقی‌پور، عباس جدیدی، معصومه آباد، الهه راستگو، احمد دنیامالی، حسین رضازاده، پرویز سروری، اقبال شاکری، مجتبی شاکری، حبیب کاشانی و عبدالمقیم ناصحی، ۱۵ عضو شورای شهر هستند که طرح تحقیق و تفحص از ماجرای واگذاری زمین‌ها توسط شهرداری تهران را امضا نکرده اند.

به گزارش هاتف امروز به نقل از ایسنا، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه علنی شورای شهر تهران ضمن تبریک به رییس و اعضای هیات رییسه سال چهارم این دوره از شورا گفت: امیدوارم در این سال آخر شورای چهارم هیات رییسه در راستای اجرای مصوبات، اسناد فرادست و ارتقاي جایگاه نهاد شورا و همچنین جایگاه نظارتی این نهاد اقدامات موثری را انجام دهند.وی در ادامه سخنان خود در اعتراض به برخورد فیزیکی یکی از نمایندگان مجلس با یک خبرنگار گفت: قطعا رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی و همچنین فضای مجازی ظرفیت بسیار خوبی برای شفاف‌سازی موضوعات و تسهیل عملکرد مدیران جمهوری اسلامی ایران دارند.

وی ادامه داد: اگر اعتراض هست به بد اخلاقی‌های رسانه‌ای بوده و نمي‌توان به خاطر یکسری معدود، کل رسانه‌ها و فضای مجازی را زیر سوال برد.

این عضو شورای شهر در ادامه سخنان خود در تذکری به چمران گفت: آقای رییس شما در رسانه‌ها اعلام کردید که از ماجرای واگذاری املاک توسط شهردای تهران به افراد خاص بوی توطئه مي‌آید و آن را به یک جناح سیاسی منتسب کردید و ما شدیدا به این موضع گیری، معترضیم. مگر فضای مجازی در اختیار یک جناح سیاسی است؟! ما و تمام مردم از بداخلاقی‌های فضای مجازی ناراحتیم پس نباید آن را به یک جناح منتسب کرد. آیا درست بود در موضوع فیش‌های نجومی ما نیز آن را توطئه یک جناح سیاسی اعلام کنیم؟ آقای رییس چرا زمانی که به اعضای اصلاح‌طلب اتهامی وارد می شود شما آن را توطئه نمی‌دانید؟

سالاری همچنین با اشاره به موضوع واگذاری‌های املاک به افراد خاص گفت: آقای قالیباف خود در مصاحبه‌ای رسمی این واگذاری‌ها را پذیرفتند اما آن را مطابق قانون دانستند. سخنگوی قوه قضاییه نیز این گزارش را تایید کرده و تنها اعلام کرده‌اند که در مرحله مقدماتی و درحال تحقیق هستند. از طرفی برخی افراد که نامشان در لیست بوده منکر این موضوع هستند و برخی آن را مطابق قانون می‌دانند.

وی ادامه داد: بنابراین در این مقطع زمانی و در آخرین سال شورای چهارم مهمترین وظیفه شورا شفاف‌سازی این موضوع است و قبل از این که مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص خود را در دستور کار قرار دهد، وظیفه پارلمان است که به منظور صیانت از آبرو و حیثیت افراد در یک مسیر کارشناسی طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را ارائه دهد و در کمترین زمان ممکن با استفاده از ظرفیت کارشناسی این موضوع در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد؛ لذا من و تعدادی از همکاران طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در ارتباط با نحوه واگذاری‌های املاک و اراضی تهران را ارائه دادیم که لازم است تمام همکاران اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا و مستقل به منظور شفاف‌سازی و رفع اتهامات از این طرح حمایت کنند.

سالاری در پایان به سکوت سازمان بازرسی کل کشور در خصوص این گزارش انتقاد کرد.

متن طرح مذکور به شرح زير است:

«دلایل یک فوریت:
در راستای ماده ۷۵ آئین نامه داخلی شورای اسلامی شهر تهران مصوب ۹ / ۲ / ۷۸ مبنی بر اعمال حق نظارت و طرح تحقیق و تفحص اعضای شورای اسلامی شهر تهران در هر یک از امور شهرداری، دفاع از حیثیت و جایگاه شورای اسلامی شهر، اعضای محترم شورای اسلامی و مدیران خدوم شهرداری تهران با ارایه گزارش شفاف از عملکرد شهرداری به مردم، لزوم شفاف‌سازی موضوع واگذاری املاک در شهرداری تهران به موجب آنچه در رسانه‌ها و فضای مجازی انتشار یافته و جلوگیری از ایجاد شبهات برای افکار عمومی،‌ بررسی موضوع واگذاری املاک و اراضی در شهرداری تهران در یک مسیر کارشناسی در کمترین زمان، لزوم ارایه گزارش جامع از مجموعه واگذاری املاک و اراضی شهرداری طی سال های گذشته در قالب تملک اراضی، تهاتر و مشارکت به اشخاص حقیقی و حقوقی در راستای شفاف سازی حوزه املاک و مستغلات شهرداری تهران.

متن ماده واحده
به منظور بررسی جامع و شفاف سازی وضعیت و نحوه واگذاری و تهاتر املاک و اراضی و مستغلات در شهرداری تهران به اشخاص حقیقی و حقوقی و نیز بررسی عملکرد مالی شهرداری تهران و گزارش نهادهای نظارتی در این خصوص، به استناد ماده ۷۵ مصوبه آئین نامه داخلی شورای اسلامی شهر تهران و تبصره های ذیل آن، مقرر شد هیاتی متشکل از هفت نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران تشکیل و نسبت به تحقیق و تفحص درباره موارد مذکور با استفاده از کارشناسان مطلع و خبرگان این حوزه اقدام نموده و حداکثر دو ماه از زمان تصویب، گزارش مربوطه را تهیه و جهت بررسی در صحن شورای اسلامی شهر تهران ارایه کنند.

لازم به ذکر است ۱۶ نفر از اعضای شورای شهر تهران به یک فوریت طرح تحقیق و تفحص از واگذاری املاک و اراضی شهرداری تهران رای دادند».277093_104

به گزارش هاتف امروز، مهدی چمران، مرتضی طلایی، ابوالفضل قناعتی، محسن پیرهادی، رضا تقی‌پور، عباس جدیدی، معصومه آباد، الهه راستگو، احمد دنیامالی، حسین رضازاده، پرویز سروری، اقبال شاکری، مجتبی شاکری، حبیب کاشانی و عبدالمقیم ناصحی، ۱۵ عضو شورای شهر هستند که طرح مذکور را امضا نکرده اند.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.