حق مردم چه می شود؟ // چیزی به نام توبه سیاسی نداریم

هاتف امروز: بحث بازگشت احمدی نژاد به نیمکت اصولگرایان هر روز جدی تر می شود. اکنون برخی خبرها حکایت از پیغام احمدی نژاد به اصولگرایان برای پذیرش وی دارد. در مقابل برخی اصول گرایان عنوان می کنند اگر احمدی نژاد از گذشته توبه کند می توان حرف های وی را شنید و تصمیم گرفت. اکنون این سوال مطرح است که آیا می توان با توبه سیاسی دوباره به عرصه مسئولیت در کشور بازگشت؟
حق مردم چه می شود؟
به گزارش هاتف امروز به نقل از فرارو ؛ آیت الله محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه گفت: «توبه سیاسی جدا از توبه دینی نیست، چون سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ما است و اگر کسی مرتکب گناه سیاسی بزرگی شود در واقع گناه دینی انجام داده است.»وی ادامه داد: «منتهی در مسائل سیاسی سطح کلان باید احتیاط زیادی کرد چراکه خطای صاحبان قدرت سیاسی ضربه بسیار سهمگینی به مصالح و منافع ملی وارد می کند. به عبارت دیگر خطای رجال سیاسی در سطح بالا تنها آسیب فردی ندارد، بلکه خطای آنها به سرنوشت کل جامعه آسیب می زند.»وی افزود: «لذا اگر فردی دچار خطای بزرگ سیاسی شد اگرچه ممکن است توبه وی در نزد خداوند پذیرفته شود، اما حقوق مردم که توسط فرد خطاکار از بین رفته که به این راحتی جبران نمی شود. لذا در این مسائل احتیاط اقتضاء می کند که فرد خطاکار دوباره مسئولیت نگیرد مگر آنکه حقوق از دست رفته مردم جبران شود.»

غرویان اظهار کرد: «در واقع چون در مسائل سیاسی بحث حق الناس مطرح است، اگر فردی اشتباهی انجام دهد حتی اگر توبه کند نمی تواند مسئولیت جدید قبول کند مگر آنکه آن حق الناس برگردانده شود. اساسا در بحث توبه نیز شرط پذیرش توبه در جایی که حقوق مردم مطرح است این است که باید تمام آن حقوق به مردم اعاده شود سپس توبه پذیرفته می شود.»

وی افزود: «لذا در مسائل سیاسی اگر فردی اشتباهی مرتکب شد، توبه شرط لازم برای بازگشت به مسئولیت است اما شرط کافی بازگرداندن حقوق ضایع شده مردم است.»

چیزی به نام توبه سیاسی نداریم
اما دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با فرارو گفت: «با توجه به اینکه ما در قرن ۲۱ صحبت می کنیم صحبت از اینکه یک سیاست مدار توبه سیاسی کند را نمی دانم چقدر باید جدی گرفت. تا آنجایی که بنده به عنوان یک استاد علوم سیاسی می دانم در اصول و مبانی سیاست و فلسفه سیاسی چیزی به نام توبه سیاسی نداریم»

وی ادامه داد: «البته من نمی دانم آقای احمدی نژاد باید از چه چیزی و کدام کار توبه کند. احمدی نژاد به عنوان یک کنشگر سیاسی به یک اصولی اعتقاد دارد و وقتی رئیس جمهور شد این اصول را به مدت هشت سال اجرا کرد. احمدی نژاد هیچگاه نه در آن هشت سال و نه در این سه سال حتی یک بار از بابت آن اقدامات عذرخواهی نکرده است.»

وی افزود: «احمدی نژاد همچنان افکار و عقاید خود را حفظ کرده و اگر در سال ۹۶ رئیس جمهور شود تمام کارهایی که در آن هشت سال انجام داده را تکرار خواهد کرد. تنها تفاوت شاید این باشد که یکسری افرادی که بعد از سال ۹۲ به ایشان پشت کردند را به کار نخواهد گرفت و گرنه مشایی، بقایی، رحیمی، داوری، الهام همچنان در کنار ایشان خواهند بود.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «احمدی نژاد نه تنها به تمام آنچه در آن هشت سال انجام داده باور و اعتقاد دارد و اگر بتواند دوباره آن کارها را تکرار می کند، بلکه خیلی از کسانی که در جبهه اصولگرایی هستند نیز به آن اقدامات اعتقاد دارند. افرادی همچون حسینیان، کوچک زاده، رسایی، آقاتهرانی و … تمام اقدامات گذشته احمدی نژاد را باور دارند و هیچ اعتقادی ندارند که احمدی نژاد باید توبه کند.»

وی ادامه داد: «حتی اصولگرایان میانه رو نیز به دنبال توبه احمدی نژاد نیستند و معتقدند اگر احمدی نژاد یکبار در ملاء عام عنوان کند همچنان ذوب در ولایت است مشکل آنها با احمدی نژاد تمام می شود و همه پشت وی می ایستند؛ چراکه آنها می دانند جز احمدی نژاد هیچ کس دیگری نمی تواند آنها را به پاستور برساند.»

وی افزود: «به همین دلیل تا امروز هیچ یک از اصولگرایان، حتی اصولگرایان میانه رو یک نکته منفی در خصوص سیاست های احمدی نژاد نگفته اند. من یکبار ندیدم اصولگرایان میانه رو بگویند سیاست خارجی یا سیاست اقتصادی احمدی نژاد این اشکالات را داشت. تنها مشکل آنها این است که احمدی نژاد نسبت به مقام معظم رهبری ابراز وفاداری کند.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که اگر اصولگرایان احمدی نژاد را که به گفته خود آنها اصولِ اصولگرایی را زیر پا گذاشته است بپذیرند آیا می توان گفت بازهم اصولگرا هستند؟، گفت: «قدرت برای اصولگرایان (تندرو و میانه رو) از قند و عسل شیرین تر است. بنابراین اینکه فکر کنید آنها خیلی جدی بر سر یکسری اصولی می ایستند و به خاطر آن اصول، احمدی نژاد را پس می زنند اشتباه می کنید.»

وی ادامه داد: «لذا من خیلی معتقد نیستم اصولگرایان به یک اصول ثابت و واقعی پایبند باشند. اگر اصولگرایان واقعا به اصولی پایبند بودند در این سه سال یکبار به این موضوع فکر می کردند که در آن هشت سالی که مسئولیت داشتند چه کارنامه ای از خود به جا گذاشتند.»

وی افزود: «لذا بنده به عنوان یک استاد علوم سیاسی تا آنجایی که می دانم در اصول و مبانی سیاست و فلسفه سیاسی چیزی به نام توبه سیاسی نداریم. البته اعتراف به اشتباه داریم اما من معتقدم نه احمدی نژاد اعتراف به اشتباه خواهد کرد نه اصولگرایان معتقدند در آن هشت سال خطایی کردند. آنچه اصولگرایان از احمدی نژاد می خواهند توبه نیست بلکه فقط می خواهند احمدی نژاد وفاداری خود به رهبری را خیلی محکم اعلام کند.»

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.