جنگ نیابتی افشارزاده علیه گودرزی/اختلافی که ریشه در کابینه بعدی دارد!

هاتف امروز: مروری بر بیانیه بلندبالای سرپرستی که حدود یکسال بیش از مهلت شش ماهه قانونی ، اداره به اصطلاح موقت باشگاه استقلال را برعهده داشت و به عنوان فردی دوشغله با سماجت حاضر به تحویل یکی از دو صندلی مدیریت باشگاه استقلال یا ریاست حوزه وزارتی نبود، نشان می دهد که این جدال رسانه ای دونفره، به زنجیره ای بیرون از این اختلاف متصل شده است. همان جایی که بهرام افشارزاده را بلافاصله بعد ازعزل از سوی گودرزی، به ریاست ورزش قشم رساند. شاید بتوان معادله بی میلی وزیر کنونی به تداوم احتمالی مسوولیتش در دوره آتی را با شایعاتی که طی چند ماه اخیردرمورد گزینه دولت برای جانشینی وی به گوش می رسد، حل کرد.

 

مطالب منتشرشده امروز از قول بهرام افشارزاده درپاسخ به صحبت های وزیر ورزش، مطبوعات و رسانه های ورزشی ایران را که در روزهای تعطیلی لیگ خبرساز فوتبال؛ مگس می پراندند صاحب یک سوژه ناب و جنجالی کرد تا با تکیه بر آن چند روز باقیمانده تا مسابقه حساس تیم ملی فوتبال در ازبکستان را بدون سوژه و حاشیه نگذرانند و افکارعمومی هم که به اینگونه افشاگری ها عادت پیدا کرده اند ، بی نصیب نمانند.

به گزارش هاتف امروز به نقل ازتابناک، لحن تند بیانیه سرپرست سابق باشگاه استقلال علیه شخص اول ورزش کشور گرچه از این چهره قدیمی و آرام ورزشی بعید بود و چنین واکنشی طی چهاردهه حضور مداوم افشارزاده در ورزش سابقه نداشت، اما از این حیث که وی ، سه سال رییس حوزه وزارتی محمود گودرزی را عهده دار بوده، اهمیت دوچندانی پیدا می کند. چهره ای که به کارکردن با همه روسای دستگاه ورزش و کمیته المپیک شهره بود و حالا به نظر می رسد به ابزاری در یک جنگ قدرت بدل شده است.

افشارزاده که در گفت وگوی دو روز پیش گودرزی مورد آماج حملات و اتهام های سوء مدیریت مالی در اداره باشگاه استقلال قرار گرفته بود، به طور طبیعی آمار و اطلاعاتی از عملکرد مدیر بالادستی اش دارد که در مصاحبه بیانیه گونه امروزش در دو قسمت به صراحت تهدید به افشای آن کرد و حتی آنجا که به پرداخت وام های چندده میلیونی اشاره کرد، از بخشی از این دانسته ها پرده برداشت:« ایشان در صحبت های خود گفتند افشارزاده به علت اینکه هزینه زیادی به بیت المال تحمیل کردند از او رضایت نداشتم.سوال این است که من چه هزینه ای به بیت المال تحمیل کردم؟ تاکید در استفاده از بیت المال توسط آقای گودرزی صحبت جالبی است ! من در مورد بیت المال و عملکرد وزارت ورزش حرف های زیادی برای گفتن دارم که لزومی ندارد در اینجا به آنها بپردازم. جالب است پرداخت چندین فقره وام های چند ده میلیونی در وزارت ورزش درحالی که کمبود بودجه داشتیم بیت المال نیست اما ۸۵۰ روز صادقانه و بدون دریافت حقوق برای استقلال زحمت کشیدن اینجانب جفا به بیت المال است ؟!!!»

افشارزاده که دراین جوابیه عریض و طویل به وزیر ورزش و جوانان، مدام او را دعوت به رعایت اخلاق می کند، خود در دام بی اخلاقی اداری و عبور از خط قرمزهای حریم همکاری پیش می رود و به طورعلنی با اطلاعاتی که دارد، ازعضو کابینه روحانی گروکشی کرده است. هرچند اغلب اینگونه افشاگری ها در کوتاه مدت به مذاق مردم خوش می آید، اما در دراز مدت از افراد چهره ای نامطمئن و غیرقابل اعتماد نزد افکارعمومی می سازد.

افشارزاده دراین دعوای دو سویه پای اختلافات مشابه وزیر ورزش با چهره های ورزشی را که طی دو-ساله اخیر رقم خورده؛ وسط می کشد و با جمع آوری و یادآوری شان، سعی می کند هزینه این اصطکاک با خود را برای گودرزی بالا ببرد:« آقای گودرزی گفته قرارداد را کم کنید و من فضایی را ساختم تا به ایشان توهین شود.آقای وزیر در ماجرای پرسپولیس و علی دایی نیز من بودم و افشارزاده باعث ناسزا گویی هواداران به شما شد؟ آیا در زمان اختلاف با کی روش که مردم به شما در صفحات مجازی رئیس جمهور ناسزا گفتند آنجا هم افشارزاده حضور داشت؟ من فکر می کنم این صحبتها فرافکنی است و باز هم به مانند یک برادر بزرگتر از نظر سنی به ایشان توصیه می کنم که اخلاق را رعایت کند… البته آقای گودرزی جز خودش هیچ کس را قبول ندارد و همه را متهم می کند . افشارزاده ، فتح اله زاده ، کفاشیان ، تاج ، اسلامیان ، رویانیان ، رحیمی ، نژادفلاح ، عابدینی ، هدایتی و … همگی بد هستند و فقط آقای گودرزی خوب .»

بخش عمده ای از این بیانیه مفصل به مسایل مالی و بودجه ای استقلال و پرسپولیس طی دو فصل اخیر برمی گردد که می شد در فضای معقول تر و منطقی تری پیگیری شود اما افشارزاده اعلام نارضایتی وزیر از اعداد و ارقام مجموعه تحت مدیریت اش را بر نمی تابد و به جای پاسخ روشن و مستند ، سعی می کند با پرسپولیسی خواندن وزیر ورزش، برای او هزینه هنگفتی در جامعه ایجاد کند! در واقع افشارزاده همان کاری را می کند که گودرزی در مصاحبه اش به آن اشاره کرده و گفته که رییس دفترش با جمع کردن عده ای مقابل در ساختمان وزارت ورزش و اعتراض به ضداستقلالی بودن او ، برایش مشکل درست کرد:« ایشان گفته اند که زد و بندهایی از طرف من انجام شده تا مردم در برابر وزارت ورزش جمع شوند. من منظور ایشان را از این موضوع نمی فهمم و نمی دانم که این الفاظ چه معنایی دارد. اگر سند یا اعترافی دارند که من افراد را برابر وزارت ورزش جمع کرده ام باید منتشر کنند و این موضوع را اثبات کنند در غیر این صورت مطرح کردن این صحبتها تهمت های بی پایه و اساس است.»

نگاهی هم به استدلال های مالی بهرام افشارزاده بیندازیم که مثل دوران جوانی  که یک ژیمناست آماده بود، تبحر خوبی در انتقال بین سوژه ها پیدا کرده است. هر چند هیچکدام از اهالی رسانه یادشان نمی آید افشارزاده که تا دو سال پیش از رشته فوتبال متنفر بود و چیزی از آن سر در نمی آورد ، دقیقا از چه زمانی استقلالی شده که امروز با سلاح اتهام رنگی بودن وزیر، علیه او موضع می گیرد. آیا اگر دو سال پیش گودرزی به جای امضای حکمش برای استقلال ، او را به پرسپولیس مامور می کرد و طاهری غیرفوتبالی را هم روانه استقلال می نمود، باز هم امروز این صحبت ها بود یا خیر؟ :« ایشان گفتند من با ۲۸ میلیارد تیم بستم و پرسپولیس تیم خود را با ۱۵ میلیارد بسته است. این صحبت ها نشان دهنده علاقه گودرزی به پرسولیس است. لیستی که ما اعلام کردیم، حقیقت ماجرا است در حالی که باشگاه پرسپولیس بیش از ۲۲ میلیارد خرج کرده ( رسمی و غیررسمی) و رقم اعلام شده رسمی باشگاه پرسپولیس به سازمان لیگ ۱۸ میلیارد است اما جالب اینجاست که آقای گودرزی به دلیل تعصب و علاقه مندی بیش از حد به پرسپولیس  ۱۸ میلیارد را در مصاحبه ۱۵ میلیارد یاد می کند. شائبه های بسیار زیادی در مورد رقم های بازیکنان این تیم مانند وحید امیری، جلال حسینی، بیرانوند، علی پور، امید عالیشاه ، طارمی ، رضاییان بوده و آیا پول رضایتنامه گولچ ، طارمی و رضاییان در حساب ها آمده است یا خیر؟… چگونه در پرسپولیس این ها دیده نمی شود و آقای گودرزی از رقم ۱۵ میلیاردی صحبت می کند. شک نکنید تیمی که پرسپولیس بسته اگر بیشتر از استقلال هزینه نکرده باشد، کمتر از ما نیست. مبالغ ثبت نشده پرسپولیس در حساب ها همان قرارداد استیل آذین ایرانیان در پشت پیراهن پرسپولیس است . آقای گودرزی شما وزیری هستید که فقط در یک نقل عدد بودجه پرسپولیس ۲۰% تفاوت ایجاد کردید… پس اجازه بدهید در بسیاری دیگر از اعداد و نظرات شما تشکیک کنیم.»

افشارزاده ، در قدم بعدی وزیر را به داشتن مشاورانی ناآگاه متهم کرده است، و به مقایسه بین خریدها و ارقام دو باشگاه پرداخته، بدون اینکه به کارایی شان هم اشاره کند درحالیکه معمولا در فوتبال قیمت و نرخ مربیان و بازیکنان را بر اساس کارنامه نتایجی که کسب کرده اند، می سنجند:«  آیا بر اساس رقم اعلام شده مربیان از سوی سازمان لیگ سرمربیان و کادرفنی استقلال گران تر از پرسپولیس است؟ سرمربی استقلال براساس اعلام سازمان لیگ حتی جز سه قرارداد گران لیگ نیز به شمار نمی رود و ای کاش ایشان پیش از مطرح کردن این صحبتها جنبه انصاف را رعایت می کردند و با مطالعه بیشتری صحبت می کردند . هر چند مشاورانی که به ایشان مشورت می دهند سررشته ای از فوتبال و تیمداری ندارند .»

افشارزاده در حالی به مقایسه قیمت منصوریان و برانکو ایوانکوویچ می پردازد که چه از لحاظ دانش فنی و تجربه و کارنامه و چه از لحاظ نتایج کسب شده تا اینجای لیگ، این دو مربی هیچ سنخیتی با هم ندارند و حتی در صورت بیشتر بودن دستمزد برانکو، پرداخت این ارقام قابل توجیه است.

البته در بخشی از این بیانیه افشارزاده به پاشنه آشیل وزیر ورزش هم می رسد جایی که شهاب جهانیان را در راس باشگاه آبی گماشته و حالا حضور او ، خود یکی از مسایلی است که منتقدان را به نقد عملکرد گودرزی وا می دارد:« ایشان در مورد هیات مدیره استقلال صحبت کردند و گفته اند که هیات مدیره از قراردادها خبر نداشته است. تمام مصوبات هیات مدیره موجود است و تک تک قراردادهای ما با بازیکنان با آقای جهانیان هماهنگ می شد. جالب است بدانید که یک سری از بازیکنان مانند امید ابراهیمی، خسرو حیدری و بختیار رحمانی، وحید امیری و … را شخص آقای جهانیان با آنها مذاکره داشته اما حالا ادعا می کنند که ما در جریان نبودیم. من استقبال می کنم آقای گودرزی این موضوع را از طریق مسائل قانونی پیگیری کنند تا تکلیف این اتهام مشخص شود. ایشان از کمک به استقلال و منصوریان صحبت می کنند. در حالی که رئیس هیات مدیره شما بود که بعد از باخت های منصوریان به دنبال استخدام و بازگشت فرهاد مجیدی بود و با برادر او برای بازگشت به استقلال جلسه گذاشت و حتی پیغام هایی به دوستان داده بودند.»

افشارزاده درادامه یکقدم دیگر پیشروی می کند و به گودرزی لقب وکیل مدافع پرسپولیس اعطا می کند تا مشخص شود این بیانیه تنها برای تنویر افکارعمومی و دفاع از خود نوشته نشده:« ایشان گفته اند بازیکن ۱۲۰ میلیونی در استقلال ۹۰۰ میلیون پول گرفته است.  آقای گودرزی از شما به عنوان وکیل مدافع پرسپولیس می پرسم باشگاه پرسپولیس وحید امیری ۲۰۰ میلیونی ( طبق اعلام آقای قنبرزاده -مدیر مورد تایید شما – به سازمان لیگ ) را با چه هزینه ای قرمز پوش کرده ؟ برای این بازیکن نزدیک به دو میلیارد خرج شده و البته که قرارداد این بازیکن ۹۵۰ میلیون تومان ثبت شده اما هرگز به ۱۰ برابر شدن این قیمت ها اشاره نمی کنید؟ … زمانی که صحبتهای ایشان را خواندم فکر می کردم یکی از اعضای هیات مدیره پرسپولیس این سخنان را به زبان آورده »

باز هم می توان درباره این نوع دفاع افشارزاده، نقدی محکم داشت. اینکه وحید امیری با هر رقمی که دریافت کرده ، حداقل در تیمش بازی می کند و یکی از ملی پوشانی است که در ترکیب ثابت کی روش در راه جام جهانی قرار دارد. اما خرید بازیکنی همچون حاج محمدی که رقمی میلیاردی دریافت کرده و به نیمکت ذخیره ها چسب شده است، چه توجیهی دارد. حتی تغییر سرمربی هم باعث بازی چند دقیقه ای این مدافع ضعیف نشده است. هرچند در دنیای فوتبال هم قرار نیست بازیکن با قیمت قبلی اش، در باشگاه جدید قیمت گذاری شود. بزرگترین باشگاه های دنیا با بررسی عملکرد بازیکنان گاهی برای آنها تا ۲۰ برابر قیمت فعلی، پیشنهاد می دهند و همین اتفاق به صورت معکوس هم صادق است.

افشارزاده که وزیر ورزش را با مدیرعامل پرسپولیس اشتباه گرفته، در ادامه انگشت روی یکی دیگر از نقاط سیاه تیم رقیب در خریدهای این فصلش می گذارد:« ایشان گفتند که این بین اتفاقاتی رخ داده و افرادی در این میان از ارقام نجومی سود بردند. ما منتظر هستیم که ایشان این افراد را اعلام کند و بگویند که آیا در پرسپولیس نیز که ارقام قراردادها تا چند برابر افزایش یافته آیا افرادی سود برده اند؟ یا توضیح دهند پرونده بازیکنان اوکراینی که در برنامه ۹۰ نحوه ورود آنها به ایران مشخص شد، به کجا رسید؟»

حرف ها در ادامه کاملا شخصی و در برخی مواقع دور از شان مدیران ارشد ورزش کشور مطرح می شود که جای تاسف برای خواننده می گذارد: «آقای گودرزی در ادعایی عجیب گفته اند پرسپولیس برای دولت هزینه نداشته است. آیا باشگاه پرسپولیس که گفته اید یک ریال هزینه برای دولت نداشته به صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان از فصل گذشته بدهکار نیست؟ بدهکاری به این صندوق دولتی آیا بدهکاری به بیت المال نیست؟ ایشان درباره بحث اسپانسرینگ باشگاه نیز موضوعاتی را مطرح کردند. اسپانسر سال اول حضور من در استقلال را خود شما به ما معرفی کردید که تمام و کمال به تعهدات خود عمل نکرد و برای ما دردسرساز شد. رقم قرارداد ما با اسپانسر برای فصل های گذشته نیز با نظر هیات مدیره و نظر شخص جنابعالی و آقای سجادی عمل شده است. ما فقط بیش از ۳ میلیارد تومان از بدهی های گذشته به بازیکنان خارجی پرداخت کردیم . بیش از۱۰ میلیارد تومان بدهی از گذشته به اشخاص و شرکت های داخلی پرداخت کرده ایم .»

مروری کلی بر بیانیه بلندبالای سرپرستی که حدود یکسال بیش از مهلت شش ماهه قانونی ، اداره موقت باشگاه استقلال را برعهده داشت و به عنوان فردی دوشغله با سماجت حاضر به تحویل یکی از دو صندلی مدیریت باشگاه استقلال یا ریاست حوزه وزارتی نبود، نشان می دهد که این جدال رسانه ای دونفره، به زنجیره ای بیرون از این اختلاف متصل شده است. همان جایی که بهرام افشارزاده را بلافاصله بعد ازعزل از سوی گودرزی، به  ریاست ورزش قشم رساند. شاید بتوان معادله بی میلی وزیر کنونی به تداوم احتمالی مسوولیتش در دوره آتی را با شایعاتی که طی چند ماه اخیردرمورد گزینه دولت برای جانشینی وی به گوش می رسد، حل کرد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.