رشته‌های دانشگاهی فاقد جذابیت شغلی،از چرخه آموزشی خارج می شوند

هاتف امروز: معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: به زودی دستوری ابلاغ خواهد شد تا رشته های دانشگاهی که از طرف دانش آموختگان آن فاقد جاذبه برای ورود به بازار کار است، دیگر دانشجو نپذیرند و این رشته ها از چرخه فعالیت‌های آموزشی کشور خارج شوند.

به گزارش هاتف امروز به نقل ازایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان، با اشاره به فعالیت ۲۸۰۰ مرکز آموزش عالی در کشورگفت: به دلیل تکمیل فعالیت دانشگاه ها، دیگر مجوزی برای تاسیس این دانشگاه ها داده نخواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: منطقه ۲ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به لحاظ هیات علمی، رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده است که از این میان ۲۰ درصد از اعضای هیات علمی، در استان گلستان مشغول به تدریس هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم تصریح کرد: منطقه ۲ با دارا بودن ۱۰ درصد از جمعیت دانشجویی کشور، از این نظر رتبه چهارم کشور را دارد. از مجموع جمعیت دانشجویی در منطقه ۲، ۵۱ درصد در استان مازندران، ۳۰ درصد در استان گیلان و مابقی در استان گلستان تحصیل می ‎کنند. همچنین تراکم مراکز آموزش عالی در منطقه ۲، بعد از استان تهران بیشترین میزان را داراست.

وی در ادامه اظهار کرد: هم اکنون نیم درصد دانشجویان ما را خارجی ها تشکیل می دهند که انتظار داریم بتوانیم در پایان افق چشم انداز، جمعیت دانشجویان خارجی را به ۴ درصد برسانیم.

معاون آموزشی وزیر علوم عنوان کرد: در سال های اخیر و با گسترش آموزش های تکمیلی، ۹۵ هزار نفر دانشجوی دکترا در کشور داریم که بسیاری از این افراد متقاضی حضور در هیات علمی دانشگاه ها هستند.

شریعتی نیاسر در خصوص کیفی سازی دروس در دانشگاه، گفت: با بکار بردن شاخص های تأثیر گذار در کیفیت و رویکرد انقباضی در مراکز آموزش عالی، شاهد افزایش کیفیت خواهیم بود.

معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه هدفمندی اشتغال و تحصیل یکی از کلید واژه‎هایی است که در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است، خاطرنشان کرد: باید در کشور گردش مغزها به جای موضوع فرار مغزها مورد عنایت مسئولین قرار بگیرد.

معاون آموزشی وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد: حدود ۵۰ درصد از دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور با نقش معین و مادر معرفی شدند تا توزیع علم به تناسب نیروها در سراسر استان ها انجام شود.

دانشگاه های استان گلستان ۱۵۰۰ عضو هیات علمی دارند

به گزارش هاتف امروز، دکتر  شریعتی نیاسر همچنین در نشستی با روسا و معاونین آموزشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی استان گلستان، اظهار داشت: گلستان رتبه هجدهم را از لحاظ تعداد اعضای هیأت علمی در کشور به خود اختصاص داده است که یازده درصد آنها دارای رتبه علمی دانشیار به بالا هستند.

وی اعلام کرد: دو درصد دانشجویان کشور در استان گلستان تحصیل می کنند و این استان رتبه بیستم کشوری را به لحاظ جمعیت دانشجویی دارد.همچنین هشتاد و یک درصد دانشجویان استان گلستان در مقطع کاردانی و کارشناسی، شانزده درصد در مقطع کارشناسی ارشد و دو درصد در مقطع دکتری تحصیل می کنند.

شریعتی نیاسر با اشاره به این مطلب که در حال حاضر چهار درصد دانشجویان کشور در حوزه علوم پایه درس می خوانند، تاکید کرد: سعی داریم تا پایان چشم انداز ۱۴۰۴، این عدد به ۹ درصد افزایش یابد.

وی در ادامه از اجتماع موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در استان استقبال کرد و گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این راستا سیاست های تشویقی را انجام خواهد داد.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاهها، گفت: سعی داریم این مرحله از آزمونها به دلیل رعایت نشدن عدالت آموزشی با کمک سازمان سنجش از سال آینده حذف و راهکار بهتری در این زمینه اجرا شود.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.