چرا کارخانه‌های موتورسیکلت برای سال جدید مونتاژی نکردند؟

 

نائب رئیس سنديكای توليدكنندگان مجموعه و قطعات موتورسيكلت و دوچرخه ايران عنوان کرد: به نظر می‌رسد نقدینگی موجود در بازار برای کالا‌های خوراکی، مرغ، ماهی و گوشت مصرف شود و در این شرایط کسی به فکر تهیه موتورسیکلت نیست.

حبيب‌الله محمودان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: با توجه به وضعیتی‌ که در بازار حاکم است، کارخانجات موتورسیکلت اقدام به مونتاژ برای سال جدید نکردند و خبری هم از مونتاژ نیست، بازار موتورسیکلت خیلی سوت و کور است.

وی در پاسخ به اینکه سال آینده بازار قطعات موتورسیکلت و دوچرخه رونق می‌گیرد یا نه؟ گفت: رونق این بازار بستگی به شرایط کلی اقتصاد ایران و میزان تقاضا در بازار دارد، در اقتصاد کلی باید تحول ایجاد شود، متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی نشده است. این در حالی است که در خصوص تحریک تقاضای بازار نیز، تقاضایی در بازار نیست. به نظر می‌رسد نقدینگی موجود در بازار برای کالا‌های خوراکی، مرغ، ماهی و گوشت مصرف شود و در این شرایط کسی به فکر تهیه موتورسیکلت نیست.

محمودان در ادامه گفت: در حال حاضر می‌توان گفت، ۶۰ درصد قطعات موجود در بازار وارداتی هستند. به دلیل اینکه در سال‌های گذشته از این بازار حمایت نشده و فقط حرف زده شده کالای ایرانی و خارجی کنار هم رقابت می‌کنند. این در حالی است که مثلا در چین این رقابت وجود ندارد و فقط در بازار داخل ایران هر دو حمایت شده هستند و هر دو با هم رقابت می‌کنند.

وی با بیان راه‌کارهایی برای بهبود بازار گفت: برای بهبود بازار باید سیاست گذاری کرده و هدفمند حرکت کنیم، هیچ کشوری بازارهای داخلی خود را در اختیار رقبای خارجی قرار نمی‌دهد، مخصوصا اگر در این قضایا وضعیت نسبی هم وجود داشته باشد.

محمودان در پایان بیان کرد: در حال حاضر کشورهایی مثل چین، هند و ترکیه به هیچ عنوان از کالاهای صنعتی ایران استفاده نمی‌کنند، تنها کشور‌هایی مثل عراق و افغانستان که خودشان صنعت داخلی ندارند از کالا‌های صنعتی ایران استفاده می‌کند.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.