اعطای نشان «خورشید تابان» ژاپن به محقق ایرانی

هاتف امروز: محقق ایرانی موفق به دریافت نشان افتخار «خورشید تابان» و «انوار زرین» دولت ژاپن شد.

به گزارش هاتف امروز، دولت ژاپن در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۱۶ میلادی مصادف با ۱۳ آبان‌ماه ۱۳۹۵ تعداد ۹۶ نفر از اتباع خارجی را برای اعطای نشان افتخار انتخاب کرد که در این میان دکتر نعمت حسنی، رییس دانشکده عمران دانشگاه شهید بهشتی موفق به کسب نشان افتخار «خورشید تابان» و «انوار زرین به همراه نقش گل» به دلیل اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک بین ژاپن و ایران، گسترش تبادلات تحقیقاتی میان دو کشور، توسعه همکاری‌ها بین شرکت‌های ژاپنی و ایرانی و همچنین توسعه تحقیقات مهندسی زلزله شد.

دکتر حسنی در سال ۱۳۳۸ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۷۳ با استفاده از بورس تحصیلی دولت ژاپن برای ادامه تحصیل به این کشور سفر کرد. در سال ۱۳۷۴ و در زمان تحصیل وی در مقطع دکتری در دانشگاه «کوبه» ژاپن، زمین‌لرزه بزرگ «هانشین» در کوبه رخ داد.

علی‌رغم وقوع این زمین‌لرزه بزرگ وی در کوبه ماند و در سال ۱۳۷۶ موفق به دریافت مدرک دکتری از دانشگاه کوبه شد. بعد از عزیمت به ایران، به دعوت دانشگاه کوبه مجددا به ژاپن سفر کرد و به عنوان استادیار در دانشگاه کوبه به تدریس پرداخت.

وی بر اساس تجربیاتی که از زلزله کوبه کسب کرده بود، کتاب ارزشمند «ژاپن چگونه ژاپن شد» را به نگارش درآورد.

دکتر حسنی در حال حاضر دانشیار دانشگاه شهید بهشتی است و در سمت ریاست دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی مشغول به فعالیت است.

وی دارای ۱۱ کتاب تالیفی، بیش از ۸ مقاله ISI به انگلیسی، ۱۵ مقاله علمی- پژوهشی، ۵۰ مقاله به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ژاپنی در مجلات و کنفرانس‌های خارجی و داخلی و بیش از ۳۰ پروژه تحقیقاتی است.

نشان افتخار «خورشید تابان» و «انوار زرین به همراه نقش گل» طی مراسمی از سوی سفیر ژاپن به دکتر حسنی اعطا شد.

دکتر حسنی در زمان دریافت نشان خورشید تابان و نوار زرین به همراه نقش گل

سال گذشته ۸۹ نفر از اتباع غیرژاپنی برای اعطای نشان افتخار دولت ژاپن انتخاب شدند و از میان محققان ایرانی، پری‌یوش گنجی موفق به کسب نشان افتخار «خورشید تابان» و «انوار زرین همراه با روبان گردنی» که به زبان ژاپنی “Kyokujitsu Chujyusho ” خوانده می‌شود، شد.

گنجی در دانشگاه‌های هنری ایران از جمله دانشگاه الزهرا، بیش از ۲۰ سال مدرس در کلاس‌های هنری بود که در این کلاس‌ها به تدریس حس فرهنگ ژاپنی مانند Sumie و Shoji پرداخت و در سال‌های ۱۳۸۳ (۲۰۰۴ میلادی) و ۱۳۸۵ (۲۰۰۶ میلادی) در ژاپن نمایشگاه هنری آثار معاصر ژاپن و ایران را برگزار کرد.

وی در معرفی و گسترش هنر ژاپنی در ایران و همچنین ارتقای تبادلات هنری میان ژاپن و ایران نقش بسیار موثری داشته است.

سفارت ژاپن در ایران از این پس نیز امید آن را دارد که گنجی همچنان به فعالیت خود در زمینه‌های گوناگون از جمله توسعه روابط هنری بین ژاپن و ایران ادامه دهد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.