ادامه پیروزی های ترامپ و کلینتون/ انصراف مارکو روبیو

رقابت هاي مقدماتي و درون حزبي انتخابات آمريكا روز سه شنبه ۱۵مارس در ايالت هاي فلوريدا، ايلينوي، ميزوري، كاروليناي شمالي و اوهايو براي دموكرات ها و جمهوري خواهان ادامه يافت. نتايج كلي بر آمده از اين رقابت ها گوياي پيشتازي قاطع دونالد ترامپ در حزب جمهوري خواه و هيلاري كلينتون در ميان نامزدهاي دموكرات است.
کد خبر: ۱۰۷

تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ – ۰۷:۵۵ – ۱۶ March 2016

 رقابت هاي مقدماتي و درون حزبي انتخابات آمريكا روز سه شنبه ۱۵مارس در ايالت هاي فلوريدا، ايلينوي، ميزوري، كاروليناي شمالي و اوهايو براي دموكرات ها و جمهوري خواهان ادامه يافت. نتايج كلي بر آمده از اين رقابت ها گوياي پيشتازي قاطع دونالد ترامپ در حزب جمهوري خواه و هيلاري كلينتون در ميان نامزدهاي دموكرات است. ضمن اينكه خبرهاي رسيده از آمريكا نشان مي دهد ماروكو روبيو، يكي از جدي ترين رقيب هاي ترامپ پس از ناكامي در انتخابات ۱۵مارس از ادامه رقابت ها انصراف داد.
به گزارش هاتف امروز به نقل از پايگاه خبري «يو اس اي تودي»  سه شنبه ۱۵ مارس برابر با ۲۵ اسفند رقابت هاي مقدماتي و درون حزبي انتخابات رياست جمهوري آمريكا در ايالت هاي فلوريدا، ايلينوي، ميزوري، كاروليناي شمالي و اوهايو براي دموكرات ها و در همين ايالت ها براي جمهوري خواهان برگزار شد.
بررسی دقيق نتايج برآمده از اين انتخابات نشان از آن دارد كه در ميان جمهوري خواهان دونالد ترامپ در ايالت هاي فلوريدا، ايلينوي، ميزوري و كاروليناي شمالي و جان كاسيچ در ايالت اوهايو  به ترتيب صاحب حداكثر آراء شدند. در ميان دموكرات ها نيز در تمامي ايالت هاي مذكور به جز ايالت ميزوري، هيلاري كلينتون قاطعانه برني ساندرز را شكست داد.
اگرچه روز سه شنبه در جريان رقابت هاي انتخاباتي و در ايالت اوهايو برني ساندرز رقيب هيلاري كلينتون بازهم براي كاهش سبد رأي رقيب خود بر ماجراي وال استريت و حمايت هاي مالي كه در قالب آن از كلينتون شده است، تأكيد كرد و از كلينتون خواست اسناد مرتبط با متن سفارشات و سخنراني هاي ويژه اش در رابطه با بانك هاي بزرگ آمريكا را  منتشر كند، اما نتايج نشان داد اين سخنراني هاي چالشي و افشاگرانه براي برني ساندرز كارايي ندارد.
در اين رابطه ساندرز با حالت كنايه آميز به كلينتون گفته بود، وقتي تو براي يك سخنراني ۲۲۵ هزار دلار پول دريافت مي كني، اين نشان از آن پشت پرده هاي عجيب دارد و براي همين بهتر است شما متن سخنراني هاي گذشته خود را منتشر كني تا همه متوجه اين نكته هاي عجيب بشوند.
كلينتون نيز روز سه شنبه فارغ از اتهاماتي كه ساندرز متوجه او كرد، بخاطر حمايت هايي كه تاكنون از او توسط حاميان ومردم صورت گرفته از آنها تشكر كرد و اضافه كرد، علي رغم تمامي احساساتي كه از سوي حاميان شكل مي گيرد، وقتي شما از مرحله مقدماتي عبور مي كنيد بايد همه كساني را كه در موفقيت شما نقش داشته اند در پيروزي شريك كرد؛ حتي اگر در آنسوي رقابت قرار داشته باشند.
در ميان جمهوري خواهان نيز روز سه شنبه دونالد ترامپ در جمع هواداران خود گفت: شما ديديد كه در روزهاي گذشته چگونه افرادي كه از سوي نامزدهاي رقيب مديريت مي شدند تلاش كردند به اجتماع ما صدمه وارد كنند. ترامپ كه تلاش مي كرد به علت برهم زدن جلسات سخنراني خود در ايالت هاي شيكاگو و اوهايو نوعي مظلوم نمايي را در ستور كار قرار دهد، اضافه كرد: اگرچه در رابطه با وقايع صورت گرفته شواهد و اسناد كافي براي اثبات وجود ندارد، اما من مي توانم عوامل مسبب آن را حدس بزنم. همچنين او مدعي شد اين اقدامات خرابكارانه مديريت شده و در جهت شكست او ترتيب داده مي شوند و ممكن است در ادامه نيز رخ بدهند.
پيش از اين ترامپ در صفحه توئيتر خود برني ساندرز را با تهديد به برهم زدن جلسات سخنراني اش عامل لغو  جلسات سخنراني خود معرفي كرده بود.
ترامپ در بخش ديگري از سخنانش در روز سه شنبه گفت: مردم و هواداران مي پرسند، اين رفتار خرابكارنه نشانه خشونت است؟ من مي گويم اين ها خشونت نيست. اين ها عشق و محبت است. اين ها يك اختلال كوچك است و اصلاً خشونت نيست. ما مسير خود را مي رويم و اين وقايع در مسير ما هيچ هستند. جنبش ما با عشقي كه به يكديگر داريم به خوبي عملياتي خواهد شد و جاي نگراني نيست.
از سوي ديگر، تد كروز ديگر نامزد جمهوري خواهان نيز در صفحه توئيتر خود با عبارات و اصطلاحاتي نظير «زمان آن رسيده كه پشت سر مردي قرار بگيريم كه براي سعادت مردم آمريكا مبارزه خواهد كرد» و «هنوز فرصت براي انتخاب تدكروز باقي مانده است» تلاش كرد مردم را براي رأي دادن به خود ترغيب كند.
ماركو روبيو ديگر نامزد جمهوري خواه نيز كه در جريان برگزاري انتخابات در صفحه توئيتر خود به شكل بسيار دوستانه از شهروندان ايالت هايي كه در آن انتخابات در حال برگزاري بود خواهش مي كرد تا به همراه دوستان و خانواده براي رأي دادن به او اقدام كنند و مدعي بود  رأي دهندگاني كه به او رأي دادند در صورت پيروزي نهايي او مي توانند يك آمريكاي جديد را در قرن حاضر تجربه كنند، پس از اعلام نتايج نهايي و ملاحظه شكست در ايالت هاي انتخابي روز سه شنبه رسماً انصراف خود را از رقابت برای رسیدن به کاخ سفید اعلام کرد.
پس از مشخص شدن نتايج نهايي روز سه شنبه برني ساندرز با ناراحتي خطاب به هواداران گفت ما فقط بر مبناي حقيقت با مردم صحبت مي كنيم ولي گويا در سياست آمريكا رفتار راديكالي در حال وقوع است.
كلينتون نيز پس از تبريك پيروزي به هواداران و اعلام اين موضوع كه «اين پيروزي براي همه ماست»، ادامه داد «در اين رقابت ها من و برني ساندرز بر مشكلات و دغدغه ها تمركز داريم ولي جمهوري خواهان دنبال حواشي و تخريب يكديگر هستند».
ترامپ نيز كه واقعاً ‌خوشحال به نظر مي رسيد به هواداران و مردم آمريكا گفت: خبرهاي روزنامه هاي سراسري و محلي را دنبال كنيد. واقعاً شب فوق العاده اي بود. حقيقت آن است كه با وجود حجم بالاي تبليغات منفي و كارشكني ها من به پيروزي ها مهم و قاطعي دست يافتم.
البته ترامپ در يك صحبت جنجالي ديگر نيز گفت: بسياري از مردم به من مي گفتند در برخي حوزه هاي رأي گيري در ايالت فلوريدا نام من در برگه هاي رأي وجود نداشت. اميدوارم اين خبر غلط باشد.
روبيو نيز ضمن انصراف از ادامه فرايند رقابت ها و تبريك به ترامپ گفت: آمریکا در میانه یک «توفان سیاسی» است و رای دهندگان خشمگین و کلافه هستند.
جزئيات نتايج ايالت هاي انتخاباتي روز سه شنبه به اين گونه است كه در ميان نامزدهاي دموكرات در ايالت فلوريدا كلينتون ۶۴٫۵ و ساندرز ۳۳٫۲ درصد ، در ايالت ايلينوي كلينتون ۵۲٫۶، ساندرز۴۲٫۵ درصد، در ايالت ميسوري ساندرز ۵۰، كلينتون ۴۸درصد، در ايالت كاروليناي شمالي كلينتون ۵۵٫۵، ساندرز ۴۰٫۲ درصد و در ايالت اوهايو كلينتون ۵۸ و ساندرز ۴۰٫۹ درصد آراء را كسب كردند.
در ميان نامزدهاي جمهوري خواهان نيز در ايالت فلوريدا ترامپ۴۵٫۷، روبيو۲۷ و كروز ۱۷درصد، در ايالت ايلينوي ترامپ۴۰٫۳ ، كروز۲۶٫۱ و كاسيچ۲۲درصد، در ايالت ميسوري ترامپ۴۲٫۶ ، كروز۴۰٫۴  و كاسيچ۸ درصد در ايالت كاروليناي شمالي ترامپ ۴۰٫۲، كروز ۳۶٫۴ و كاسيچ ۱۲٫۵درصد و در ايالت اوهايو جان كاسيچ ۴۳٫۸، ترامپ ۳۷ و تد كروز ۱۴٫۵ درصد آراء را كسب كردند.
در ادامه و در قالب جدول به نتايج انتخابات درون حزبي جمهوري خواهان در روز شنبه اشاره مي شود:
ادامه پیروزی های ترامپ و کلینتون/ انصراف مارکو روبیو
در ادامه و در قالب جدول نتايج كلي رقابت هاي درون حزبي و ايالتي انتخابات رياست جمهوري آمريكا نمايش داده مي شود:
ادامه پیروزی های ترامپ و کلینتون/ انصراف مارکو روبیو

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.