کمیت تولید علم کشور به مرز ۵۰ هزار رسید

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: مقایسه سال ۲۰۱۶ با سال ۲۰۱۵ میلادی در پایگاه استنادی اسکوپوس نشان می‌دهد که رشد کمیت تولید علم جمهوری اسلامی ایران به ۱۵ درصد رسید.

به گزارش هاتف امروز، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر افزود: با توجه به اینکه هنوز اطلاعات سال ۲۰۱۶ میلادی کامل نشده است و بیش از چند ماه از ثبت اطلاعات سال ۲۰۱۷ میلادی نیز نمی‌گذرد، رتبه کمیت تولید علم ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۴ رسیده است، البته این رتبه قطعی نشده است و برای اعلام رتبه قطعی باید منتظر ماند. تا این تاریخ در این پایگاه ۱۴ هزار و ۵۲۴ مدرک از پژوهشگران کشور نمایه شده است.

سرپرست ISC اظهار کرد: برای سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد ۴۹ هزار و ۵۳۵ مدرک از کشور در پایگاه استنادی اسکوپوس ثبت شده است. تعداد مدارک ثبت شده ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی در همین پایگاه ۴۳ هزار و ۱۱۱ مورد بود، بنابراین رشد کمیت تولید علم ایران حدود ۱۵ درصد است.

وی افزود: بعد از ایران روسیه با ۱۱ درصد رشد و مالزی با ۶ درصد رشد رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند. چین، ترکیه، هند و لهستان به ترتیب با رشد ۵، ۳، ۲، ۲ و ۲ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با ۱۵ درصد رشد در بین ۲۵ کشور برتری که بیشترین کمیت علم دنیا را تولید  می‌کنند، حائز رتبه نخست رشد کمیت علمی دنیا شده است.

سرپرست ISC ادامه داد: سهم ایران از کل کمیت علم دنیا نیز در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۱.۵ درصد از علم دنیا را تولید کردیم. این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱.۸ درصد رسیده است و در سال ۲۰۱۷ میلادی تا حال حاضر این رقم حدود ۲.۱ درصد است که البته در خصوص اطلاعات سال ۲۰۱۷ میلادی باید تا تکمیل اطلاعات در این سال برای اعلام سهم قطعی صبر کرد.

دهقانی در ادامه خاطرنشان کرد: رشد کمیت تولید علم کشور در سال‌های اخیر در حالی اتفاق افتاده است که به دلیل مشکلات ناشی از تفاوت نرخ ارز، روند شرکت اعضای هیات علمی در کنفرانس‌های بین‌المللی چه به لحاظ سهمی و چه به لحاظ تعدادی کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. به عنوان مثال در خلال سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ میلادی هر ساله حدود ۲۰ تا ۲۴ درصد از تولید علم کشور شامل مقالاتی بوده است که حاصل شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی
بوده‌اند. در سال‌های اخیر این مقدار کاهش یافته است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ میلادی سهم مقالات کنفرانس‌ها از کل تولید علم کشور حدود ۶ درصد است.

وی افزود: همچنین درسال ۲۰۱۱ میلادی تعداد مقالات حاصل از شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی حدود ۷ هزار مورد بود، این رقم در سال ۲۰۱۶ حدود ۳ هزار مدرک است.

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، سرپرست ISC  خاطرنشان کرد: مرجعیت علم بین‌الملل تنها با افزایش کمیت تولید علم حاصل نمی‌شود. مرجعیت علمی اولین بند از سند سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است. مرجعیت علمی پیامدهای مثبت زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت. بنابراین بیش از هر چیز به جای تکیه صرف به کمیت تولید علم باید به دنبال افزایش اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی علم تولیدشده باشیم.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.