دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه آغاز می شود

هاتف امروز: فرانسه تا ۲ ساعت دیگر آماده انتخاب ۲ نامزد اصلی می شود که در رقابت نهایی ۷ می (۱۷ اردیبهشت) برای ورود به الیزه به مصاف یکدیگر می روند.

به گزارش هاتف امروز، سرانجام چرخه انتخابات فرانسه با پشت سر گذاشتن ۶ ماه پر فراز و نشیب، به نقطه پایان نزدیک می شود تا مردم این کشور در نخستین مرحله از این رقابت نفس گیر که امروز ۲۳ آوریل برگزار می شود، از میان ۱۱ مدعی ریاست جمهوری، ۲ نفر را که از اقبال عمومی بیشتری برخوردار هستند راهی گود رقابت نهایی ۷ مِی ( ۱۷ اردیبهشت) کنند.

تقریبا ۴۷ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند که محورهای اصلی آن را توان پاسخگویی به مشکلات اقتصادی، کاستی های امنیتی و نرخ  بیکاری ۱۰ درصدی تشکیل می دهد.

رای گیری از ساعت ۸ صبح به وقت محلی (حدود ۱۰:۳۰ به وقت ایران) در ۷۰ هزار حوزه اخذ رای در سراسر فرانسه آغاز می شود و تا ساعت ۸ شب نیز ادامه خواهد یافت.

گفتنی است امنیت این انتخابات را ۵۰ هزار پلیس و ۷ هزار نیروی نظامی تامین می کنند تا مبادا شاهد تکرار یکی از آن حوادث تروریستی باشیم که در ۲ سال گذشته دامنگیر فرانسه بوده است.

این در حالی است که فرانسه از چند روز گذشته نیز با وقوع یک مورد تیراندازی به نیروهای پلیس و همچنین بازداشت فردی مسلح به چاقو، در تب و تاب احتمال وقوع حملات تروریستی بسر می برد.

در هر صورت جهان با دقت رقابت امروز فرانسه را دنبال می کند تا ببیند مردم کدام یک از ۴ گزینه اصلی را به دیگری ترجیح می دهند. در راس صف ۱۱ نفری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه «امانوئل ماکرون» ایستاده است که به هیچ حزب سیاسی تعلق ندارد و مدافع تداوم حضور در اتحادیه اروپا است. بعد از او «مارین لوپن» خودنمایی می کند که شعار فرگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) و بستن مرزهای فرانسه را سر می دهد.

سپس شاهد حضور «ژان لوک ملانشون» هستیم که به تعبیر بعضی ها مدل اروپایی «فیدل کاسترو» رهبر سابق کوبا است و در نهایت «فرانسوا فیون» از حزب راست میانه را داریم که درگیر رفع اتهاماتی نظیر فساد مالی و خویشاوند سالاری است.

این انتخابات با توجه به پیشروی موج پوپولیسم که منجر به پدیده برگزیت در انگلستان و قدرت گرفتن دونالد ترامپ در آمریکا شد از اهمیت زیادی برخوردار است و علیرغم آنکه نظرسنجی ها شانس پیروزی لوپن در دور دوم را بسیار ناچیز ارزیابی می کنند، این فرضیه که در دنیای سیاست امروز، محال نیز مجال امکان را داد، ترس از پیروزی لوپن و یا حتی ملانشون را در چشم سیاستمدارن سنتی اروپا دو چندان می کند.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.