نقش تغییرات اقلیمی در مختل کردن “ترموستات زمین”

هاتف امروز: حدود ۳۰ درصد انرژی ارسالی خورشید به زمین به فضا بازمی‌گردد و به اصطلاح نقش “ترموستات زمین” را ایفا می‌کند ولی تغییرات اقلیمی می‌تواند این توازن را برهم بزند.

به گزارش هاتف امروز به نقل از پاپیولار ساینس، افرادی که در روزهای آفتابی لباس تیره می‌پوشند به خوبی می‌دانند که رنگ‌های تیره نور خورشید را جذب کرده و رنگ‌های روشن آن را منعکس می‌کنند.

سیاره ما نیز به همان شیوه عمل می‌کند. سطوح سفید، مانند برف در یخچال‌های جهان، منعکس کننده اشعه‌های خورشید به سوی فضا هستند. اما مناطقی مانند جنگل ها و اقیانوس‌ها، که رنگ تیره تری دارند، حرارت بیشتری را جذب می‌کنند.

 به طور کلی، حدود ۳۰ درصد از انرژی فرستاده شده به زمین، به فضای بیرونی بازگشته و گرمای جهانی را تثبیت می‌کند. اما نکته جالب توجه اینجاست که تغییرات آب و هوایی می‌تواند این توازن را برهم بزند.

دانشمندان یک نسبت را به نام البدو albedo ایجاد کردند تا بتوانند نشان دهند که چه مقدار از انرژی خورشیدی که به زمین وارد شده، منعکس می‌شود.

آلبدو می‌تواند از صفر تا یک باشد: صفر جاذب کامل است، (ماده‌ای در حد غیرممکن تاریک که ۱۰۰ درصد انرژی‌های خورشید را جذب می کند)، یا در مقابل آن یک بازتابنده کامل(ماده ای بسیار روشن که تمامی انرژی خورشید را منعکس می‌کند) وجود دارد.

به عنوان مثال، پیراهنی که آلبدو آن ۰٫۱ است، ۱۰ درصد منعکس کننده و ۹۰ درصد جاذب است.

دانشمندان آب و هوا اکنون به دنبال یافتن چگونگی تغییر آلبدو زمین در طول زمان هستند.

آنها همچنین بررسی می‌کنند که آیا آلبدو زمین با تغییرات اقلیمی ما کاهش خواهد یافت یا خیر. اگر آلبدو زمین ما را غافلگیر کرده و هر آن چیزی را که به حفظ تعادل کمک می‌کند بر هم بزند، باعث گرم شدن هرچه سریع‌تر جهان در آینده خواهد شد.

گرم شدن زمین باعث می‌شود که یخچال‌ها کوچک شده و یخ‌های دریایی ذوب شوند که این امر نشان می‌دهد  سطوح تیره تر و جذب کننده گرما، آلبدو زمین را کاهش می‌دهند. در عین حال، آلودگی سطوح صفحات یخی را پوشانده و باعث تیره تر شدن آنها می‌شود.

این امر سبب می‌شود که صفحات یخی، نور خورشید را بیشتر جذب کرده و سریع‌تر آب شوند.

اگر این چرخه ادامه پیدا کند، زمین میزان زیادی از انرژی خورشیدی را دریافت کرده و میزان بسیار کمی را منعکس می‌کند. در نتیجه گرمایش زمین بیشتر شده و ادامه یافته و خنک نگهداشتن زمین امری دشوار خواهد شد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.