مفقود شدن چک و یا سند تجاری موجب زایل شدن حق نمی شود

هاتف امروز: یک وکیل دادگستری تاکید کرد که مفقود شدن چک یا سند تجاری در حادثه پلاسکو موجب زایل شدن حق نمی‌شود.

به گزارش هاتف امروز، جمشید نورشرق در گفت‌وگویی با اشاره به تکلیف چک‌های سوخته در حادثه پلاسکو از بعد حقوقی گفت: ساختمان پلاسکو واحد تجاری بوده که اسناد یا چک‌هایی در آنجا وجود داشته و معدوم شده که این موضوع غیرقابل انکار است.

وی افزود: باید تکلیف تک تک اسناد تجاری و چک‌هایی که در این ساختمان وجود داشته روشن شود و به اثبات برسد و خدایی نکرده موجب سوءاستفاده احتمالی نشود؛ لذا اصل اثبات آن به عهده ذی نفعان قضیه است. ناگفته نماند که مساله ادله اثباتی در قانون تعیین شده است و طرق اثبات موضوع دیگری است که در این بحث نمی گنجد.

نورشرق اضافه کرد: اگر به نسبت اسنادی که موضوع به اثبات برسد، چکی باشد که دلالت بر طلب شخص دارد و آنجا معدوم شده، طبیعتا اوصافی که چک در دست دارنده بوده، قابل تعقیب است. در خصوص اثبات معدوم شدن چک باید گفت که مسئولیت صادرکننده و کسانی که ظهرنویسی آن را امضا کرده‌اند، غیر قابل انکار است.

نورشرق با تاکید بر اینکه مفقود شدن چک و یا سند تجاری موجب زایل شدن حق نمی شود، گفت: مسئولین پرداخت چک ها چند دسته اند و متفاوت اند؛ یک عده کسانی هستند که حاضرند چک جدیدی بدهند و در روزنامه مفقودی چک را آگهی کنند و عده دیگر کسانی هستند که موضوع را با هر دلیلی اعم از سوء نیت و یا حسن نیت که چک دادند، قبول ندارند که در این زمینه با اثبات مفقود شدن اسناد تجاری در این حادثه، اصل طلب محرز،  مسلم و قابل مطالبه است و باید در دادگستری طرح دعوا و مطالبه چک را کنیم.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.