ثبت ۹۱۹ اختراع در سطح بین‌المللی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

هاتف امرور: عضو هیئت علمی دانشگاه شریف از حضور ۲۵۰۰ شرکت در طرح پیمایش ملی خبر داد و گفت: در این طرح پرسشنامه‌هایی براساس استانداردهای جهانی تدوین و به شرکت‌ها ارسال شد که از استان همدان تنها یک شرکت در این طرح شرکت کرده و ۵۸۳ شرکت دانش‌بنیان شرکت‌کننده در این طرح ۹۱۹ اختراع را در سطح بین‌المللی به ثبت رسانده‌اند.

به گزارش هاتف امروز، ابراهیم سوزنچی  در همایش شرکت‌های دانش‌بنیان در همدان، اظهار کرد: موضوع تولید دانش در کشور بحث طاقت‌فرسایی است و بحث نوآوری در شرکت‌های دانش‌بنیان و درس‌هایی که می‌توانیم از آن بگیریم را در قالب طرحی در سطح ملی با عنوان پیمایش ملی بیان می‌کنم.

وی با اشاره به ۲۵۰۰ شرکتی که در طرح پیمایش ملی شرکت کرده‌اند، افزود: در ادامه این طرح پرسشنامه‌هایی براساس استانداردهای جهانی تدوین و به شرکت‌ها ارسال شد که از استان همدان تنها یک شرکت در این طرح شرکت کرده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شریف، ۵۸۳ شرکت که در این طرح مورد بررسی قرار گرفته‌اند را دانش‌بنیان اعلام کرد و گفت: ۴۷ شرکت نفت و گاز و ۲۰۰ شرکت فناوری و ارتباطات در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی و آی‌تی و نفت و گاز در این طرح بررسی شدند که بیشترین شرکت‌کننده‌ها را تشکیل می‌دادند، بعد از آن بیمه، لیزینگ و خدمات بانکی قرار داشت که هنوز دانش‌بنیان نشده بودند.

سوزنچی در مقایسه شرکت‌هایی که اظهارات خود را در پرسشنامه‌های این طرح بیان کرده‌اند یادآور شد: بررسی نشان می‌دهد یک درصد از کل شرکت‌ها در مراکز فناوری قرار داشتند و ۶ درصد در مراکز رشد، ۱۰ درصد در پارک‌های علم و فناوری و ۲۳ درصد در شهرک‌های صنعتی و ۵۹ درصد در سایر مکان‌ها استقرار دارند.

وی تفاوت اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان با سایر شرکت‌ها را حضور در پارک‌های علم و فناوری اعلام کرد و افزود: ۲۳ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری قرار دارند و از نظر سهم نیروی انسانی در کل شرکت‌ها ۵۵ درصد نیروی انسانی با مدرک دیپلم و کاردانی‌اند، ۳۳ درصد کارشناسی و ۹ درصد کارشناسی‌ارشد بوده و ۲ درصد در مقطع دکتری مشغول به فعالیت هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شریف، نیروی انسانی بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها را بیان کرد و گفت: ۱۳ درصد کاردانی، ۴۴ درصد کارشناسی، ۲۸ درصد کارشناسی‌ارشد و ۴ درصد دکتری نیروی انسانی در بخش تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش بنیان قرار دارد.

سوزنچی عمده تفاوت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان با شرکت‌های معمولی در زمینه نیروی انسانی را در جذب نیروی کارشناسی‌ارشد بیان کرد و ادامه داد: در مورد نوآوری‌های فرآیند و محصول و نوآوری سازمانی و بازاریابی، دو مورد اول با عنوان نوآوری فناورانه و دو مورد دوم نیز نوآوری غیرفناورانه تعبیر می‌شود.

وی نوآوری فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان را بسیار بیشتر از سایر شرکت‌ها عنوان و اختراعات ثبت‌شده ۲۵۰۰ شرکت مورد مطالعه در این طرح را ۱۶۸۸ اختراع اعلام و اظهار کرد: ۱۸ درصد از شرکت‌ها پتنت(اختراع) ثبت کرده‌اند و بعضی از شرکت‌ها چندین پتنت را به ثبت رسانده‌اند و تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده در سطح بین‌المللی ۱۷۳ پتنت و ۸۲۳ پتنت تجاری بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از نیمی از اختراعات، تجاری‌سازی شده است، ادامه داد: ۱۵۲۴ طرح تجاری و ۲۶۳۵ علائم تجاری ثبت شده و ۱۳۶۵ حق امتیاز فروخته شده از جمله اقدامات شرکت‌ها بوده است.

وی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌کننده در طرح پیمایش ملی را ۵۸۳ شرکت اعلام کرد و گفت: این تعداد از شرکت‌های دانش‌بنیان ۹۱۹ اختراع را به ثبت رسانده‌اند.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.