دیپلمات‌های برجسته ی آمریکایی خواستار روابط نزدیکتر واشنگتن و تهران

با گذشت یک سال از توافق هسته‌ای ایران، گروهی از سیاستمداران، دیپلمات‌ها و فرماندهان نظامی و شخصیت‌های دانشگاهی با ارسال نامه‌ای برای رئیس جمهور آمریکا خواستار روابط نزدیکتر ایالات متحده به ایران شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاتف امروز به نقل از پلیتیکو، بیش از ۷۵ نفر از سیاستمداران و دیپلمات‌های برجسته با ارسال نامه‌ای برای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، ضمن استقبال از توافق هسته‌ای با ایران، از اوباما خواستند تا روابط واشنگتن و تهران را نزدیکتر کند.

این نامه به ابتکار و رهبری “ایران پروجکت” –گروهی که برای بهبود روابط ایران و آمریکا تلاش می‌کند- نوشته شده است، شامل امضای افرادی مثل سناتورهای بازنشسته تام دشل، مارک اودال، کارل لوین، جی بنت جانستون و نانسی کسباوم و همین طور لی همیلتون است.

همچنین ژنرال مریل مک پیک رئیس سابق ستاد مشترک نیروی هوایی آمریکا و لئون کوپر و برتون ریکتر برندگان جایزه نوبل از امضاکنندگان این نامه هستند.

در این نامه آمده است: آمریکا باید سیاست‌هایی را توسعه دهد که شانس همکاری با ایران را افزایش دهد، تقابل و رویارویی را کاهش دهد و اقدامات ایران در منطقه را تحت تاثیر قرار دهد. ما اذعان داریم که فرصت‌ها برای آزمودن عزم ایران برای همکاری مستقیم با آمریکا محدود خواهد بود، آن هم به خاطر نااطمینانی سیاسی در هر دو کشور طی سال آینده، ولی تعامل باید هدف بلندمدت دولت آمریکا باشد.

این نامه بخشی از سراسیمگی فعالیت و مذاکره‌ای است که طی هفته جاری در سالگرد دستیابی به برجام انتظار می‌رود، توافق هسته‌ای که تیرماه سال گذشته بین ایران و ۵ عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان حاصل شد.

نویسندگان نامه طرح ۳ مرحله‌ای را ارائه داده‌اند که به باور آنها می‌تواند یک ساختار اساسی برای ادامه ارتباطات بین آمریکا و ایران باشد. پیشنهادات ارائه شده در این نامه شامل “قابلیت برقراری ارتباط اضطراری” بین دولت‌های دو کشور برای جلوگیری از سوء تفاهمات و تشدید درگیری‌ها، همین طور “یک کانال دوجانبه مستقیم و عادی” بین وزارت خزانه داری آمریکا و بانک مرکزی ایران برای حل و فصل آسان مسائل مربوط به لغو تحریم‌ها خواهد بود.

این نامه از رئیس جمهور آمریکا نخواسته است تا روابط دیپلماتیک مجددی را بین دو کشور برقرار کند، ولی از اوباما خواسته است تا یک کانال ارتباطی مستقیم در سطح معاون را ایجاد کند تا به رئیس جمهور بعدی این امکان را بدهد تا ابزار لازم برای اعمال نفوذ بر ایران را بدون نیاز به برقراری رابطه شخصی بین وزرای خارجه دو کشور در اختیار داشته باشد.

حتی اگر چنین کانال‌هایی ایجاد شود، هیج تضمینی نیست که رئیس جمهور بعدی تمایلی برای استفاده از آنها داشته باشد. دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه به شدت از توافق هسته‌ای ایران انتقاد کرده و قول داده است تا در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور، این توافقنامه را پاره کند. تام کاتن سناتور آمریکایی سال گذشته رهبری ۴۷ سناتور را بر عهده داشت و در نامه‌ای هشدار آمیز به دولت ایران اعلام کردند که هرگونه توافقی می‌تواند با انتخاب رئیس جمهور بعدی لغو شود.

ولی نویسندگان این نامه بر این باورند که دور شدن از ایران در شرایط کنونی می‌تواند منافع آمریکا در خاورمیانه را به خطر بیندازد و شاید منجر به درگیری‌هایی برای آمریکا در منطقه شود. این نامه به این چالش اذعان می‌کند که تهران تمایلی برای مذاکره با آمریکا فراتر از توافق هسته‌ای ندارد و همچنین از رئیس جمهور آمریکا خواسته است تا روابط با ایران را گرمتر کند، آن هم از طریق اطمینان دادن به متحدان آمریکا در اسرائیل و کشورهای خلیج فارس نسبت به پایبندی واشنگتن به تعهداتش.

در نهایت، نویسندگان نامه استدلال می‌کنند که این به نفع آمریکا است که همکاری نزدیکی با ایران بر سر مسائلی داشته باشد که منافع مشترک دو کشور به شمار می‌رود. علی رغم سابقه تاریخی دشمنی بین آمریکا و ایران، این نامه اوباما را ستوده است و او را به عنوان فردی توصیف کرده است که با صبر و تحمل توانسته است با پیگیری دیپلماسی دقیق به پیشرفت‌هایی دست یابد.

در این نامه آمده است: شما نشان داده‌اید که دیپلماسی دقیق و منسجم می‌تواند از منافع ملی آمریکا محافظت کند. با توجه به مخاطرات، آمریکا نیاز به تعامل بیشتری با ایران دارد.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.