ترکیه امسال شاهد ۱۷ حمله تررویستی با ۳۵۲ کشته بود

هاتف امروز : آنکارا – ترکیه در سالجاری شاهد ۱۷ مورد حمله تروریستی در شهرهای بزرگ خود بود که در جریان آنها ۳۵۲ نفر کشته و یک هزار و ۸۳۷ نفر زخمی شدند.

به گزارش هاتف امروز به نقل از ایرنا، دو انفجار مهیب و پی در پی شنبه شب گذشته در قلب استانبول و در نزدیکی کاخ دلمه باغچه و استادیوم ورزشی بشیکتاش موسوم به ودافون آرنا، آخرین حمله تروریستی خونین در این کشور بود.
رجب آکداغ وزیر سلامت ترکیه امروز در مجلس ترکیه آخرین آمار تلفات حمله تروریستی شنبه شب را ۴۴ نفر و شمار زخمی ها را بیش از ۱۵۹ نفر اعلام کرد و گفت: ۳۶ نفر از کشته شدگان از نیروهای پلیس بودند.
بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه، پ.ک.ک را عامل این حمله دانسته و رسانه های این کشور گزارش دادند تشکلی موسوم به عقاب های آزادی کردستان (تاک) وابسته به پ.ک.ک عهده دار حمله اخیر تروریستی در ترکیه شده است.
نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا نیز اعلام کرد: اقدام تروریستی اخیر با استفاده از یک دستگاه خودرو که چند روز پیش به قیمت ۲۰ هزار لیر ترک خریده شده و حامل حدود ۴۰۰ کیلوگرم مواد منفجره دارای قدرت تخریبی بالا بود، انجام شده است.
وی بیان کرد: این خودرو در میان نیروهای پلیس منفجر شد و در ادامه انفجار دیگری توسط یک عامل انتحاری به فاصله کمتر از یک دقیقه از انفجار اول رخ داد.
مقامات ترکیه تاکید کرده اند که به صورت قاطعانه با تروریسم و عوامل آن مبارزه خواهند کرد.
انفجار مهیب استانبول، دوباره انفجارهای زنجیروار دوره های اخیر در ترکیه را در اذهان زنده کرده است.
بررسی آرشیو اخبار رویدادهای تروریستی در سال جاری نشان می دهد که حملات تروریستی پ.ک.ک به ویژه از ماه اوت به بعد که به نوعی جنگ شهری خاتمه یافت و پ.ک.ک دوباره از شهرها خارج شد، شدت گرفته است.
پ.ک.ک برای اولین بار در مبارزات خود با نیروهای دولتی ترکیه که نزدیک به چهار دهه است ادامه دارد، به جنگ شهری روی آورد و با کندن خندق و ایجاد موانع فیزیکی و وصل کردن منازل از داخل به یکدیگر روش تازه ای را به آزمون گذاشت.
پاسخ ارتش و نیروهای امنیتی ترکیه به این اقدامات بسیار شدید بود و ارتش ترکیه با توپ و تانک و نیروی مکانیزه وارد شهرهای محل درگیری و حضور نیروهای پ.ک.ک شد و با اعلام حکومت نظامی و مقررات منع عبور و مرور، شهرها را از عناصر پ.ک.ک پاکسازی کرد.
کشیده شدن جنگ به شهرها با واکنش های تند مردمی نیز رو به رو شد.
در سال جاری اولین حمله تروریستی ۱۲ ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی در میدان سلطان احمد استانبول علیه گردشگران خارجی رخ داد که گروه تروریستی – تکفیری داعش آن را بر عهده گرفت.
در این حمله ۱۳ گردشگر آلمانی جان خود را از دست داده و ۱۴ نفر زخمی شدند.
دو روز بعد در منطقه چنار دیاربکر خانه های سازمانی پلیس و مرکز مدیریت پلیس این شهر با خودروی حامل بمب مورد حمله قرار گرفت.
در این حمله که گفته شد پ.ک.ک انجام داده است، ۶ نفر از جمله یک کودک جان خود را از دست دادند.
۳۹ نفر در این انفجار زخمی شدند که ۶ تن از آنها پلیس و هشت نفر دیگر از نزدیکان پلیس بودند.
حمله تروریستی خونین دیگر در ۱۷ فوریه در ساعت خروج سرویس کارکنان نیروهای مسلح ترکیه در مرکز آنکارا انجام شد که ۲۹ نفر کشته و ۶۱ نفر دیگر زخمی شدند.
احمد داوداوغلو نخست وزیر وقت ترکیه عامل این حمله را YPG (یگانهای مدافع خلق) شاخه سوری پ.ک.ک اعلام کرد، اما بعد تشکل تاک عهده دار این حمله شد.
۱۳ مارس سالجاری میلادی باز آنکارا شاهد یک حمله تروریستی خونین و دلخراش دیگر بود.
در این حمله که با یک دستگاه خودروی حامل مواد منفجره در میدان قیزل آی در مرکز شهر و در نزدیکی ایستگاههای اتوبوس انجام شد، ۳۷ نفر کشته و ۷۱ نفر زخمی شدند.
بعد از چند روز در ۱۹ مارس این بار استانبول شاهد حمله تروریستی شد.
در این عملیات یک عامل انتحاری که عضو داعش اعلام شد، خود را در میان مردم در خیابان استقلال به عنوان یکی از شلوغترین خیابانهای استانبول که فقط برای عابرین باز است، منفجر کرد. پنج نفر در این انفجار از جمله یک شهروند ایرانی جان خود را از دست دادند و ۳۷ نفر زخمی شدند. ۱۲ نفر از زخمی ها خارجی بودند.
در آخرین روز همین ماه در نزدیکی پایانه اتوبوسرانی شهر کردنشین دیاربکر نیز سرویس نیروی انتظامی با یک دستگاه خودروی حامل مواد منفجره مورد حمله قرار گرفت که در جریان این حمله هفت نیروی پلیس کشته و ۱۳ پلیس زخمی شدند.
در ۲۷ آوریل نیز در شهر بورسا در نزدیکی مسجد جامع تاریخی این شهر انفجاری رخ داد که یک نفر کشته و ۱۳ نفر زخمی شدند.
این حمله را نیز تاک یکی از شاخه های پ.ک.ک بر عهده گرفت اما مقامات امنیتی ترکیه اعلام کردند که عامل انتحاری خوشبختانه پیش از رساندن خود به مراسم تشییع جنازه یک شخصیت خیر در مقابل این مسجد که هزاران نفر تجمع کرده بودند، به زمین افتاده و منفجر شده است.
افکان آلا وزیر کشور وقت ترکیه اعلام کرد که عامل انفجاری زنی ۲۴ ساله به نام اثر چالی عضو پ.ک.ک بوده است.
اول ماه می امسال باز تروریست ها با یک دستگاه خودروی حامل مواد منفجره، ساختمان پلیس در شهر غازی آنتپ ترکیه در نزدیکی مرز سوریه را مورد حمله قرار دادند.
در این حمله دو پلیس کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند که ۱۹ نفر از آنها را پلیس بودند.
در دوازهم همین ماه این بار عوامل پ.ک.ک با یک دستگاه کامیون حامل یک تن مواد منفجره دست به حمله زدند که طی آن ۱۶ نفر کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند.
هفتم ژوئن انفجار مهیبی در ایستگاه متروی وزنه جیلر استانبول در نزدیکی بازار بزرگ استانبول موسوم به کاپالی چارشی رخ داد که این حمله را نیز تاک عهده دار شد.
در این حمله نیز از یک دستگاه خودروی حامل مواد منفجره استفاده شده بود.
در این عملیات خودرو در پارکینگ نزدیک نیروهای پلیس ضد شورش پارک شده و با کنترل از راه دور منفجر شده بود.
در این حمله نیز هشت تن از نیروهای پلیس کشته و ۳۶ نفر زخمی شدند.
یک روز بعد پلیس ترکیه در میدیات از توابع استان ماردین با یک دستگاه خودروی حامل مواد منفجره مورد حمله قرار گرفت و چهار نفر کشته شد که دو تن از آنها پلیس بودند.
در این حمله ۳۴ نفر زخمی شدند و این حمله را نیز پ.ک.ک بر عهده گرفت.
در ۲۸ ژوئن فرودگاه بین المللی استانبول که یکی از شلوغترین فرودگاههای جهان به شمار می رود، توسط سه تروریست داعشی مورد حمله قرار گرفت.
در این حمله ۴۵ نفر کشته و ۲۳۹ نفر زخمی شدند.
اول اوت امسال در بینگول واقع در شرق ترکیه نیروهای ضربتی پلیس ترکیه مورد هدف تروریست ها قرار گرفت و در این حمله که باز با خودروی دارای مواد منفجره علیه خودروی زرهی پلیس صورت گرفت، هفت پلیس کشته و دو پلیس زخمی شدند.
این حمله را نیز پ.ک.ک عهده دار شد.
در دهم اوت دوباره نیروهای ضربتی پلیس در مسیر جاده دیاربکر – ماردین با خودرویی که در داخل مواد منفجره کار گذاشته شده بود، مورد حمله قرار گرفت و در جریان آن پنج نیروی پلیس کشته و ۱۲ پلیس زخمی شدند.
همان روز انفجار دیگری در منطقه قیزیل تپه ماردین رخ داد.
در این حمله که پ.ک.ک عهده دار شد، یک پلیس و یک غیرنظامی کشته و ۳۰ نفر از جمله پنج پلیس زخمی شدند.
در ۱۶ اوت عناصر پ.ک.ک پلیس ترافیک ترکیه در منطقه چنار دیاربکر را مورد حمله قرار دادند که در جریان آن پنج پلیس و دو غیرنظامی کشته شدند.
فردای همان روز، یک مرکز پلیس در وان با خودروی حامل مواد منفجره مورد حمله قرار گرفت که در جریان آن چهار نفر کشته شدند که دو تن از آنها پلیس بودند.
در این حمله ۷۲ نفر زخمی شدند که ۲۰ نفر از آنها پلیس بودند.
یک روز بعد در ۱۸ اوت مرکز پلیس شهر الازیغ مورد حمله خودروی حامل مواد منفجره قرار گرفت که در این حمله پنج نیروی پلیس کشته و ۲۱۷ نفر زخمی شدند.
در ۲۰ اوت امسال این بار مراسم جشن عروسی در شهر غازی آنتپ هدف حمله تروریست ها قرار گرفت.
هاتف امروز :بر اساس اعلام پلیس ترکیه عامل انتحاری این حمله یک کودک ۱۴ ساله بود که گروه تکفیری داعش با بستن بمب بر بدن این کودک، او را به میان مردم فرستاد و در شلوغترین ساعت، وی مواد منفجره همراه خود را منفجر کرد.
در این حمله ۵۲ نفر کشته و ۹۴ نفر زخمی شدند.
ترکیه چهار روز بعد از این حمله تروریستی، عملیاتی را با عنوان سپر فرات و برای پاکسازی داعش از مرزهای خود در خاک سوریه شروع کرد که هنوز هم ادامه دارد.
دولت ترکیه در نظر دارد برای در امان ماندن از اقدامات تروریستی، پنج هزار کیلومتر در عرض ۱۰۰ و عمق ۵۰ کیلومتر در داخل خاک سوریه را پاکسازی و به منطقه امن تبدیل کند.
در ۲۶ اوت حمله دیگری با خودروی حامل مواد منفجره در منطقه کردنشین جیزره از توابع شیرناک رخ داد که طی آن ۱۱ پلیس کشته و ۷۸ نفر زخمی شدند که این حمله را نیز گروه پ.ک.ک عهده دار شد.
همچنین ۱۲ سپتامبر امسال ساختمان حزب حاکم در شهر وان مورد حمله قرار گرفت که در این حمله که در اولین روز تعطیلات عید قربان صورت گرفت، ۵۳ نفر از جمله ۱۱ گردشگر ایرانی زخمی شدند و این حمله را نیز همچون اغلب حملات امسال پ.ک.ک بر عهده گرفت.
ششم اکتبر انفجار مهیبی در منطقه ینی بوسنا در استانبول رخ داد که در این حمله نیز ۱۰ نفر زخمی شدند.
پلیس یک روز بعد شخص موتورسواری را در ارتباط با این اقدام تروریستی در شهر آکسارای دستگیر و اعلام کرد که عضو پ.ک.ک است.
چهارم نوامبر نیروی ضربتی ترکیه در منطقه باغلار دیاربکر با یک خودروی حامل مواد منفجره مورد حمله قرار گرفت که ۱۱ نفر از جمله دو پلیس کشه شدند.
این حمله را هم داعش و هم تاک بر عهده گرفت اما استانداری دیاربکر اعلام کرد که پ.ک.ک این حمله را انجام داده است.
در ۲۴ نوامبر با انفجار یک خودروی پر از مواد منفجره در پارکینگ خودرو در نزدیکی استانداری آدانا، دو نفر کشته و ۳۳ نفر زخمی شدند.
آخرین حمله نیز دو انفجار مهیب و پی در پی شنبه شب گذشته در استانبول بود که تا کنون ۴۴ قربانی گرفته و ۱۵۹ نفر زخمی داشته است.

محل تبلیغات

سایت اتومبیل(bama)
برای مشاهده سایت، برروی تصویر زیر کلیک کنید.